Άργησε η Ρεάλ να αντιληφθεί την Ουκρανική αποτελεσματικότητα

Ασχέτως της διαφοράς δυναμικότητος που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε με τελικό αποτέλεσμα 2-3 από την Σακτάρ Ντονιετσκ. Οι Ισπανοί μπήκαν στα αποδυτήρια για το 1ο ημίχρονο με το εις βάρος 0-3.

Με απών τον Σέρχιο Ράμος και τους Μπενζεμά – Κρός οι οποίοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο για να διορθώσουν τα κακώς κείμενα της Ρεάλ, οι Ουκρανοί εντός 45 λέπτου κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές εκ των οποίων τον δεύτερο τέρμα ήρθε από τα πόδια του Γάλλου κεντρικού αμυντικού της Ρεαλ Μαδρίτης ,Ράφαελ Βαράνε. Αν και η Σαχτάρ δεν πήρε κάποιο ρίσκο ,όχι ότι η Ρεάλ έκανε κάτι τρομερό απλά πλησίαζε περισσότερο προς την αντίπαλη εστία, οι Ουκρανοί μέσω αντεπιθέσεων κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Αρχικά στο 29′ με τον Tete ,ο οποίος εντός μεγάλης περιοχής και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 0-1. Έπειτα στο 33′ ήρθε το αυτογκόλ από τον Βαράνε μετά από απόκρουση του Κουρτουά ,εν συνεχεία ο Solomon έδωσε την χαριστική βολή πριν την λήξη του 1ο ημιχρόνου αφού δέχθηκε εξαιρετική πάσα με τακουνάκι από τον συμπαίκτη του και πλάσαρε στη δεξιά πλευρά των Μαδριλένων.

Μετά την παύση των 15 λεπτών ανάμεσα στα ημίχρονα οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο ,που αυτή την φορά δεν ήταν το Σαντιάγκο Μπερναμπέου αλλά το προπονητικό κέντρο της Ρεάλ . Καθώς το Μπερναμπέου είναι υπό ανακατασκευή.

Η έναρξη ξεκίνησε με νέα πρόσωπα για την Ρεάλ με τον Μπενζεμά και λίγα λεπτά αργότερα τον Τόνι Κρός να μπαίνουν στο παιχνίδι , έως ότου ήρθε το γκολ από τον Λούκα Μόντριτσ στο 54′ μειώνοντας σε 1-3,με τον Κροάτη να σουτάρει από απόσταση 23 μέτρων μην δίνοντας καμία δυνατότητα αντίδρασης στον τερματοφύλακα των Ουκρανών.

Στο 59′ και με τον κλοιό να στενεύει η Ρεάλ έψαχνε το γκολ το οποίο ήρθε από τα πόδια του Βινίσιους ο οποίος με ατομική ενέργεια αφού πρώτα έκλεψε την μπάλα και διέσχισε μια απόσταση πέντε μέτρων με την μπάλα στα πόδια πλάσαρε στη δεξιά πλευρά του γκολκίπερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-3 .

Βεβαίως η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε στις καθυστερήσεις αλλά μετά από έλεγχο του VAR δεν μέτρησε.