Αν έχεις Ζάρα διάβαινε

Του Χάρη Εμμανουηλίδη

Σε ένα παιχνιδι για… «γερά νεύρα» εξελίχθηκε αυτό αναμεσά στον Άρη και τον ΠΑΟΚ στο NICK GALIS, για την εξ αναβολής 18η αγωνιστική της Basket League. Ο Ζάρας σήκωσε… το όπλο του και «σκότωσε» την πρώην ομάδα του 4’’ πριν από την λήξη της αναμέτρησης, παγώνοντας το κοινό στο κατάμεστο «κλειστό», εκεί οπού ο «δικέφαλος» απέδρασε με το τελικό 65-66
Στα 3.50 λεπτά πριν από το τέλος ο Άρης κρατούσε το προβάδισμα αλλά οι παίκτες του «δικέφαλου» είχαν διαφορετική γνώμη σε αυτό βοήθησαν άθελα τους και οι «κίτρινοι» .Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την αστοχία του από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» και έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν και άλλο την διαφορά που είχαν καλλιεργήσει τα τελευταία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε σε εκείνο το σημείο τον Θοδωρή Ζάρα ο οποιος με 6 πόντους μεσα σε ένα λεπτό, με δυο εύστοχα τριποντά «γύρισε την μπίλια» στο μαύρο και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα, καθώς ο Άρης πλέον «καίγεται» για βαθμούς έπειτα από το ηρωικό «διπλό» του ΠΑΟΚ μεσα στο σπίτι του.

ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ «ΚΛΕΙΔΙ»
Τα «ντέρμπι» χρειάζονται μεγάλα σουτ και μεγάλες προσωπικότητες ο ΠΑΟΚ έδειξε πως τα έχει και με συνολικά 3/4 τριποντά από τον Γκος και τον Ζάρα στα τελευταία 3΄ λεπτά πήρε το σημαντικό «διπλό». Ο Άρης είχε μεγάλο προβάδισμα κάτω από την ρακέτα εκεί οπού κέρδισε πολλές «δεύτερες» επιθέσεις και ανανεώσεις χρόνου που όμως δεν μπόρεσαν να του δώσουν την νίκη μπροστά στο κοινό του.