Αρνείται να χάσει το Περιστέρι Βίκος Cola

Το αήττητο σερί του Περιστερίου Βίκος Cola δεν “έσπασε” στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε το 6/6 επικρατώντας του Άρη στο “Nick Galis Hall” με 68-62, αφού μετά τη νωθρή εκκίνηση της, είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα το οποίο έφτασε ακόμη και στους 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν στον πόντο όμως εκεί “μίλησε” ο Χάροου με έξι συνεχόμενους πόντους που έκριναν τον νικητή.

Οι “κυανοκίτρινοι” κυριάρχησαν στα ριμπάουντ έχοντας 11 περισσότερα από τον αντίπαλο τους (43 έναντι 32) ενώ εκτέλεσαν καλύτερα από μέση και κοντινή απόσταση (42% στα δίποντα έναντι 33% του Άρη). Από την πλευρά της η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη από το τρίποντο (39% έναντι 36%).

Ο Άρης μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με 3/3 τρίποντα από Τζόουνς, Νταλό και Μπελ προηγήθηκε με 10-0 μετά από τρία λεπτά δράσης. Το Περιστέρι Βίκος Cola βελτίωσε όμως γρήγορα την εικόνα του, πλησίασε και προσπέρασε στο 7ο λεπτό, για να κλείσει το δεκάλεπτο με ένα σερί 18-4.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ τόσο από κοντά όσο και από μακριά, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με οχτώ (19-27) στο 14′ όμως ο Άρης με σκορ κυρίως από την περίμετρο βρέθηκε και πάλι μπροστά με 30-29 όμως το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε στο πρώτο 20λεπτο του από τις διαρκείς διακυμάνσεις. Έτσι η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη απάντησε με ένα νέο σερί 9-0, για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα οχτώ πόντων.

Με τη συμπλήρωση τριών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι Βίκος Cola βρέθηκε προηγούμενο για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (33-44) και εκμεταλλευόμενο τη δυστοκία πια των γηπεδούχων, ξέφυγε και με 15 (39-54 στο 27′). Ο Άρης όμως κυρίως μέσα από την άμυνα του και με κάποια “μεγάλα” σουτ από τον Τζόουνς και τον Μποχωρίδη (ευστόχησε μετά από έξι σερί άστοχα τρίποντα), μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (60-61 στο 37′). Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Ράιαν Χάροου όμως έδωσαν “αέρα” επτά πόντων για το Περιστέρι Βίκος Cola (60-67) που κράτησε ως το τέλος το αποτέλεσμα για να φτάσει στο 6/6.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68.