Γαλανόλευκο “βάφτηκε” το πρώτο ντέρμπι της πόλης!

Ο Ηρακλής μπήκε με το "δεξί" στην Basket League νικώντας στο τοπικό ντέρμπι τον ΠΑΟΚ - "Κάζο" για τον Άρη που ηττήθηκε από τον Χαρίλαο Τρικούπη #Newn #Basket #Ellada

Καλύτερος, πιο έτοιμος, πιο ήρεμος και πιο γεμάτος. Ο Ηρακλής με τρεις παίκτες στους 13 πόντους (Καββαδά, Μουρ, Σαγκς), μεγάλο πλουραλισμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, επικράτησε με 75-57 του ανέτοιμου και αγχωμένου ΠΑΟΚ, για τον οποίο ξεχώρισε μόνο ο Λοβ (16π.).

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, είχε βάθος, ήταν έτοιμος να αντιμετωπίσει σχεδόν το οτιδήποτε από τον ΠΑΟΚ, ενώ αντίθετα η ομάδα του Κώστα Μέξα, φάνηκε από την αρχή, να χάνει την ψυχραιμία της και η δεύτερη καλή της περίοδος, αποδείχθηκε εξαίρεση και όχι κανένας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Καββαδά κυρίαρχο (13π.,) τον Μουρ να δίνει λύσεις όπως και τον Σαγκς (13π.) και ανά διαστήματα, ο Βεργίνης, ο Τσαϊρέλης, ο Τσίλντρες ήταν εκεί για την ομάδα τους. Για τον ΠΑΟΚ, ο μοναδικός που ήταν στο πνεύμα του αγώνα, ήταν ο Λοβ (16π.), ο Γκρίφιν έχασε την ηρεμία του με τα φάουλ, ο Παπαντωνίου ήθελε, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό και όλοι ψηλοί, ήταν εκτός ρυθμού.

Ο Ηρακλής μπήκε με τρομερή όρεξη στην άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση από τα τρίποντα του και κλείνοντας σχεδόν όλους τους διαδρόμους στον ΠΑΟΚ, άρχιζε να ξεφεύγει, με τον Μουρ και πιο ξεκάθαρες ιδέες στην επίθεση του. Το 25-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ήταν ενδεικτικό…

Η κατάσταση συνέχιζε, ανάλογα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά η διάθεση του Μήτρου-Λονγκ και του Παπαπέτρου στην άμυνα συν το ρυθμό που βρήκε ο Λοβ στην επίθεση (9π.), επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει και να μαζέψει τη διαφορά στην ανάπαυλα (37-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κυριαρχία του Ηρακλή, ήταν πλήρης, με τον ΠΑΟΚ, αυτήν τη φορά να μη μπορεί να επιστρέψει. Το σημείο με τα συνεχόμενα τρίποντα από Βεργίνη, Τσίλντρες και Σαγκς, ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο θριαμβευτικό 75-57.

Δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

Δείτε το match report της ήττας του Άρη ΕΔΩ!

Πηγή:sdna.gr