Γκέλαρε η ΑΕΚ, πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός!

Του Βασίλη Μπαντή

Στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου μισού του Ελληνικού πρωταθλήματος, η ΑΕΚ έκανε χριστουγεννιάτικο δώρο στον Ολυμπιακό, καθώς του παραχώρησε απλόχερα τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Πλησίασε και άλλο την κορυφή ο ΠΑΟΚ, με νίκη συνέχισε και ο εκπληκτικός φέτος Ατρόμητος που πάει για μεγάλα πράγματα.

Σάββατο, 16/12

Κασσιόπη – Ατρόμητος 1-3

Εντυπωσιακό διπλό για την ομάδα της Αθήνας στην Κέρκυρα. Οι «Περιστεριώτες» εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν και πήραν ένα σημαντικό «τρίποντο» μακριά από την έδρα τους. Θετικός πρωταγωνιστής για ακόμη μια φορά ήταν ο Αιγύπτιος, Ουάρντα. Συγκεκριμένα ο επιθετικός του Ατρομήτου σκόραρε δύο φορές, ενώ μοίρασε και ασσίστ στο τρίτο γκολ του Βασιλακάκη, στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν για ακόμα ένα παιχνίδι πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, μένοντας μόλις 2 πόντους μακριά από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ολυμπιακό.

ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης 0-0

Στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ έκανε «δώρο» στους αντιπάλους της, καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της τον Απόλλων. Οι γηπεδούχοι, αν και ήταν εμφανώς καλύτεροι, καθ όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν ευτύχησαν να ανοίξουν πότε το σκορ, με αποτέλεσμα να πέσουν από την κορυφή της βαθμολογίας. Συγκεκριμένα οι «κιτρινόμαυροι» κατέγραψαν 21 τελικές προσπάθειες κόντρα στις μόλις 2 των φιλοξενούμενων.

Πλατανιάς – ΠΑΟΚ 0-1

Στην Κρήτη ο ΠΑΟΚ κατάφερε και απόδρασε από τα Χανιά, χάρη σε γκολ του κεντρικού αμυντικού του, του Στέλιου Μαλεζά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και χωρίς να εντυπωσιάζουν πήραν αυτή την δύσκολη και σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του «δικεφάλου» στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα και το πρόσφατο διπλό στην Ξάνθη, επί της τοπικής ομάδας με σκορ 0-3.

Κυριακή, 17/12

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Αν και ανώτερος ο Ολυμπιακός σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν είχε εύκολο απόγευμα. Οι «ερυθρόλευκοι», χάρη σε πανέμορφο γκολ του Μάριν, πήραν την πολύτιμη νίκη κόντρα στους «μισούς», λόγω απουσιών, Γιαννιώτες και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 0-0

Χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα σε Αστέρα και Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από ένα σερί τεσσάρων νικών στο γήπεδό τους και επιδίωξαν να διευρύνουν το σερί των νικών τους. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, καθώς δεν μπόρεσαν να σπάσουν την συμπαγείς άμυνα του Παναιτωλικού. Οι «Ακρίτες» είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά και περισσότερες ευκαιρίες για γκολ και το τελικό σκορ σίγουρα δεν τους ικανοποιεί.

Λαμία – Λάρισα 0-2

Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι κόντρα στις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και «απέδρασαν» από την Λαμία με σκορ 0-2. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Ντέλετιτς να είναι ο MPV της ομάδας του, σκοράροντας δυο όμορφα γκολ, έπειτα από καλή ομαδική προσπάθεια.

Ξάνθη – Παναθηναϊκός 1-1

Απογοήτευσαν για ακόμα ένα παιχνίδι τους οπαδούς τους οι «πράσινοι». Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ξάνθη, αν και κρατούσε το «διπλό» μέχρι το 80ο λεπτό, όπου ο Γέντρισεκ ισοφάρισε με κεφαλιά και «απάντησε» στο γκολ του Αλτμάν. Η πίεση μεγαλώνει όλο και περισσότερο στο «τριφύλλι», καθώς η βαθμολογική θέση (11η) σε σχέση με τα οικονομικά της ομάδας είναι σε δυσχερή κατάσταση.

Δευτέρα, 18/12

Λεβαδειακός – Πανιώνιος 2-1

Τα πάνω κάτω έφεραν οι γηπεδούχοι στο σημερινό τους παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Ο Λεβαδειακός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των επτά παιχνιδιών χωρίς νίκη, ανατρέποντας το εις βάρος τους 0-1. Συγκεκριμένα ο Πανιώνιος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 58ο λεπτό με τον Μασούρα. Αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγουν με την νίκη οι φιλοξενούμενοι, καθώς το γκολ του Λεονάρντο, δύο λεπτά αργότερα έφερε την ισοφάριση. Δέκα λεπτά περίπου πριν την λήξη του αγώνα ο Γιακουμάκης διαμόρφωσε την ολική ανατροπή, σημειώνοντας το τελικό 2-1.