Δίκαια ο Χολαργός τον ΠΑΟΚ

Έχοντας το προβάδισμα για 40 λεπτά, ο Χολαργός πέτυχε μία σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με 74-68 για την 4η αγωνιστική της Betshop Basket League. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς είχε 19 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρεις ασίστ για τους γηπεδούχους που είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τον Δικέφαλο ο Φιλ Γκος είχε 15 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Ο Χολαργός είχε μεγαλύτερη φρεσκάδα αλλά και θέληση από τον αντίπαλο του. Σούταρε ελαφρώς καλύτερα εντός παιδιάς (42% έναντι 40% του Δικεφάλου) ενώ ήταν και πιο αποτελεσματική από τη γραμμή του φάουλ (77% έναντι 62%). Οι μεγαλύτερες όμως διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων ήταν σε δύο κατηγορίες που έπαιξαν τελικά σημαντικό ρόλο. Ο Χολαργός πήρε εννιά περισσότερους πόντους στον αιφνιδιασμό (14-5) αλλά και επτά περισσότερους από δεύτερες επιθέσεις (9-2) για να φτάσει στη δεύτερη νίκη του σε τέσσερις αγωνιστικές, απολογισμό στον οποίο περιορίστηκε πια και ο ΠΑΟΚ.

Πριν συμπληρωθούν δύο αγωνιστικά λεπτά ο Χολαργός προηγήθηκε με 7-0 και εξωθώντας τον ΠΑΟΚ σε παιχνίδι κατά κύριο λόγο από την περιφέρεια, όχι μόνο κράτησε αυτό το προβάδισμα αλλά το έστειλε ακόμη και στους 13 (20-7 στο 7′) αφού η είσοδος του Γιάνκοβιτς του έδωσε λύσεις -είχε 10 στην πρώτη περίοδο με 8/8 βολές. Στο φινάλε του δεκάλεπτου, ο Χολαργός είχε διψήφια διαφορά (25-15). Οι γηπεδούχοι έβγαζαν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο και βρέθηκαν στο +14 (31-17) ενώ διατήρησαν τον έλεγχο και απέναντι σε ένα σχήμα με τέσσερις περιφερειακούς του ΠΑΟΚ (36-24 στο 18′). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά στους εννιά (37-28).

Οι γηπεδούχοι έχοντας περιορίσει τα λάθη τους και τρέχοντας σε κάθε ευκαιρία το γήπεδο, βρέθηκαν με μία διαφορά 16 πόντων στα χέρια τους (46-30 στο 23′). Ο Δικέφαλος μέσα από την άμυνα του πάντως κατάφερε να μειώσει στους επτά στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50). Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ακόμη περισσότερο (57-52) όμως ο Χολαργός, με πέντε πόντους του Σκουλίδα βρέθηκε ξανά με διψήφια διαφορά για να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στη συνέχεια (68-54 στο 35′). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν παράτησε το παιχνίδι και με σερί 10-0 έκανε το 68-64, τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ξέφυγαν με επτά για να κρατήσουν μία δίκαιη νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68