Ιστορική νίκη για τον Ήφαιστο

Η Λήμνος ανήκει και επίσημα στην ιστορία του επαγγελματικού μπάσκετ. Στο ιστορικό πρώτο του παιχνίδι στο κλειστό «Ν. Σαμαράς» ο Ήφαιστος επικράτησε με 86-64 του Πανιωνίου για την Betshop Basket League σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στην ιστορία του!

Οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν αρκετά στο μακρινό σουτ τελειώνοντας οι μεν γηπεδούχοι με 13/31 τρίποντα, οι δε φιλοξενούμενοι με 11/30. Το κλειδί για τη νίκη του Ηφαίστου ήταν ο τομέας των λαθών καθώς έκανε μόλις 6 τη στιγμή που οι παίκτες του Πανιωνίου είχαν 17!

Οι Αμερικανοί των δύο ομάδων ήταν εκείνοι που σκόραραν από το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ένα καλάθι από τον Μανωλόπουλο και μία βολή από το Φρειμάνις, έστειλαν το Ήφσαιστο για πρώτη φορά στο +6 (20-14). Μπέρι και Χάρις όμως τρίποντα μείωσαν για τον Πανιώνιο (21-20 στο 19′) ενώ ο Μπράουν με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. μείωσε εκ νέου σε 24-23 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Σμιθ και Φρεϊμάνις έχτισαν ένα μικρό 5-0 για τον Ήφαιστο στις αρχές της δεύτερης περιόδου (29-23), ενώ ένα νέο τρίποντο από τον Φρεϊμάνις έκανε το 34-25 στέλνοντας για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +9. Ο Πανιώνιος απάντησε με δύο τρίποντα από τους Χάρις και Μπράουν μειώνοντας σε 34-31, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τον Δίπλαρο να ευστοχεί σε τρίποντο και να μειώνει σε 41-38.

Ο Πανιώνιος μείωσε ακόμα περισσότερο στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον Σινγλέρ να κάνει το 42-42, όμως ο Μπρέιζελτον με πέντε δικούς του πόντους και ο Γκότσερ με άλλους τρεις έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Ήφαιστο με 51-42 στο 24′. Στο 27′ ο Γκότσερ ευστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο και ο Ήφαιστος ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα (58-47). Ένα προβάδισμα που πήγε ως και το +17 όταν ο Χαριτόπουλος έκανε το 65-48 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Πανιώνιος έμεινε για τριάμισι λεπτά στην τέταρτη περίοδο δίχως καλάθι με τον Φρειμάνις να στέλνει το Ήφαιστο στο +22 (70-48). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους κοντά στους 20 πόντους (75-55 στο 36′) φτάνοντας στη νίκη με 86-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64