Με αμφισβητούμενο πέναλτι η ΑΕΚ, συνέχισαν με νίκες Άρης και ΠΑΟΚ

Αγχωτική νίκη για ΠΑΟΚ στην Νέα Σμύρνη, εντυπωσίασε ο Ολυμπιακός, «μίλησε» η έδρα για τον Άρη.

Επιμέλεια Βασίλης Μπαντής

Στην δεύτερη αγωνιστική της Superleague  «πέρασαν» τα φαβορί, με τον Ολυμπιακό να βάζει πέντε γκολ στον ΠΑΣ Γιάννινα, τον ΠΑΟΚ να παίρνει το «χρυσό» τρίποντο με τον Ελ Καντουρί, τον Άρη να έχει στο πλάι του, «βροντερό» παρών από τον κόσμο της ομάδας και τους «μικρούς» του Παναθηναϊκού να στέλνουν αισιόδοξα μηνύματα με νέα νίκη.

Σάββατο, 3/9

Παναθηναϊκός-Λαμία 3-1

Ισορροπημένο παιχνίδι στην Αθήνα, με τους γηπεδούχους να δείχνουν το «βάρος» της φανέλας τους και να παίρνουν δεύτερη σερί νίκη, παρά τα προβλήματα που υπάρχουν στον σύλλογο. Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ πέτυχε ο Παναθηναϊκός, με τον νεαρό Μπουζούκη να πετυχαίνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πανέμορφο γκολ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του στο 15ο λεπτό. Η Λαμία «απάντησε» στο 36ο λεπτό με τον Αντέχο, γράφοντας το 1-1. Ο Εμμανουηλίδης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 70ο λεπτό, ενώ ο Κουρμπέλης έκανε το τελικό 3-1 από την «άσπρη βούλα».

Ατρόμητος-Ξάνθη 0-0

«Άσφαιρες» έμειναν οι δύο ομάδες στο Περιστέρι. Χαμηλό ήταν το τέμπο του αγώνα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τις ομάδες να φεύγουν από το γήπεδο με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 0-1

Δεύτερο δύσκολο συνεχόμενο παιχνίδι για τον Αστέρα Τρίπολης, δεύτερη σερί ήττα και πάλι με 1-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν και αυτή την φορά με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Πέτρος Μάνταλος στο 33ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Έντονα τα παράπονα των γηπεδούχων, «θύελλα» αντιδράσεων για το πέναλτι που δόθηκε στην ΑΕΚ.

Κυριακή 2/9

Άρης-Λάρισα 2-0

Ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο Άρης που αγωνίστηκε στο Καυτατζόγλειο, λόγω εργασιών που γίνονται στο Βικελίδης. Εντυπωσιακός ο κόσμος των «κιτρινόμαυρων» που έδωσαν ώθηση στην ομάδα για την δίκαια επικράτηση με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 72ο λεπτό με πανέμορφο τελείωμα του Γιουνές, ενώ στο 75ο λεπτό ο Ντιγκινί με κοντινή προβολή σημείωσε το τελικό 2-0.

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-1

Δύσκολη επικράτηση για τον Δικέφαλο του Βορρά στην Νέα Σμύρνη. Ο Πανιώνιος ήταν από την αρχή επιθετικός και κυνήγησε κάποιο γκολ, χωρίς να τα καταφέρει. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του μπορεί να κέρδισε, χάρη σε όμορφο τελείωμα του Ελ Καντουρί στο 68ο λεπτό της συνάντησης, παρόλα αυτά προβλημάτισε με την απόδοση του. Οι «ασπρόμαυροι» διαμαρτύρονται δίκαια για κακώς ακυρωμένο γκολ του Άκπομ, ως οφσάιντ.

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 5-0

Ολυμπιακός με το γκάζι πατημένο, με εμφάνιση πέντε αστέρων. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παιχνίδι και ευχαρίστησαν το κοινό τους με την εμφάνιση τους. Ο Ελαμπντελαουί έκανε το 1-0 στο 33ο λεπτό, το 2-0 ο Φορτούνης με πέναλτι στο 41ο, στο 55ο ο Ποντένσε, στο 90ο ο Γκερέρο και στις καθυστερήσεις ο Γιασίν σημείωσε το τελικό 5-0.

Δευτέρα, 3/9

Παναιτωλικός-ΟΦΗ 2-1

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός επικράτησε των Κρητικών με 2-1, με τον ΟΦΗ να «ξυπνάει» αργά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους ευκαιρία άνοιξαν το σκορ με τον Μοράρ στο 23ο λεπτό του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός έκανε το 2-0 και πάλι με τον Μοράρ στο 58ο λεπτό, βάζοντας γερές «βάσεις» για νίκη. Ο ΟΦΗ αφυπνίστηκε, έκανε πολλές ευκαιρίες, αλλά το αυτογκόλ του Έρικσον στο 88ο λεπτό που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους.

Λεβαδειακός-Απόλλων Σμύρνης 1-0

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι. Το γκολ παρόλα αυτά άργησε να έρθει, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την «λύτρωση». Μάλιστα η κόκκινη κάρτα του Κρνέτα ήρθε να προβληματίσει ακόμα περισσότερο τον Λεβεδειακό στο 68ο λεπτό. Τελικά, το γκολ ήρθε με τον Μαρκόφσκι να σκοράρει με κεφάλια, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη στο 73ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.