Με μια γρήγορη ματιά στα μεγάλα ντέρμπι

Του Βασίλη Μπαντή

Οι εθνικές ομάδες μπαίνουν προς το παρόν σε δεύτερη μοίρα, καθώς επιστρέψαμε στην αγωνιστική δράση, σε όλα τα πρωταθλήματα. Μερικές από τις σπουδαιότερες αναμετρήσεις του Σαββατοκύριακου που μας πέρασε:

Άρσεναλ – Τόττεναμ (Αγγλία, Premier League)

Στο σπουδαίο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου, οι «κανονιέρηδες» κέρδισαν με σκορ 2-0 τους «πετεινούς», σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ για την Άρσεναλ από τους Μουστάφι, με όμορφη κεφαλιά και λίγα λεπτά αργότερα από τον Αλέξις Σάντσες, με κοντινό πλασέ. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα και τις ευκαιρίες και ανέβηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς. Η Τόττεναμ είναι στην τέταρτη θέση με 23 βαθμούς. Πρώτη παραμένει η φορμαρισμένη Μάντσεστερ Σίτυ με 34 βαθμούς.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία, LaLiga)

Το ντέρμπι της Μαδρίτης, ανάμεσα σε Ατλέτικο και Ρεάλ δεν είχε νικητή, καθώς το σκορ δεν άλλαξε ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές ευκαιρίες, κυρίως με τον «ντεφορμέ» Κριστιάνο Ρονάλντο για να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Όμπλακ δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του. Ο αγώνας θα μπορούσε να ήταν διαφορετικός, αν στο τρίτο μόλις λεπτό της συνάντησης, ο Κορέα της Ατλέτικο εκμεταλλευόταν το τετ α τετ που είχε με τον Κίκο Κασίγια της Ρεάλ και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Το τελικό σκορ σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την ένταση και την ποιότητα του παιχνιδιού, καθώς οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με την «βασίλισσα» να σπαταλά τις περισσότερες.

Ρόμα – Λάτσιο (Ιταλία, Serie A)

Στο ντέρμπι μίσους ανάμεσα σε Ρόμα και Λάτσιο, γνωστό και ως Derby Della Capitale, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ιμόμπιλε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία δύσκολη απόφαση για τον βοηθό. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 49 ο Κόλαροφ κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Ντιέγκο Περότι. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 53, ορμώμενοι και από την ώθηση που έπαιρναν από τους οπαδούς, οι γηπεδούχοι σκόραραν και πάλι με μακρινό σουτ του Ναινγκολάν. Η Λάτσιο έβγαλε αντίδραση κάπως αργά. Ο Κώστας Μανωλάς κάνει λάθος εκτίμηση της μπάλας και την βρίσκει με το χέρι μέσα στην περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το τελικό 2-1 από την άσπρη βούλα με τον Ιμόμπιλε. Έπειτα από αυτή την νίκη της Ρόμα το πρωτάθλημα Ιταλίας πήρε φωτιά, όσον αφορά την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Στην κορυφή βρίσκεται μόνη της η Νάπολι με 35 βαθμούς, δύο πάνω από την Ίντερ που έχει 33.

Νάπολι – Μίλαν (Ιταλία, Serie A)

Στο ντέρμπι ανάμεσα σε Νάπολι και Μίλαν οι γηπεδούχοι επικράτησαν δίκαια με σκορ 2-1. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις, εάν ο Ντοναρούμα δεν έκανε κάποιες σωτήριες επεμβάσεις. Το σκορ άνοιξε στ πρώτο ημίχρονο ο Ινσίνιε, έπειτα από όμορφη κάθετη του Ζορζίνιο. Ο Ζιελίνσκι έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 73 λεπτό της συνάντησης. Το μόνο που κατάφεραν κα κάνουν οι «Ροσονέροι» ήταν να μειώσουν με τον Ρομανιόλι στης καθυστερήσεις του αγώνα, με ένα μακρινό βολέ, που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε από αμυντικούς.

Παναθηναϊκός – Α.Ε.Κ. (Ελλάδα, Super League)

Στο Ελληνικό, Αθηναϊκό ντέρμπι, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους το προβάδισμα που πήραν από το δέκατο λεπτό, με άπιαστη κεφαλιά του Μολέδο. Οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με την ισοπαλία από την Λεωφόρο, όταν ο Λιβάγια σημείωσε το τελικό 1-1 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.