Με ντεμαράζ ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ

Με επιμέρους σκορ 22-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας επιβλήθηκε στην Πάτρα με 79-69 της ΑΕΚ και πέτυχε την δεύτερη νίκη του στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις στην τελευταία περίοδο σε ένα ματς που ήταν «κλειστό» στις πρώτες τρεις περιόδους. Ο Λεωνίδας Κασελάκης, που πέτυχε 16 πόντους με 7/13 σουτ εντός πεδιάς, ο Ρίον Μπράουν, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα, ο Λάνγκστον Χολ, που είχε 12 πόντους με 2/2 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Οκτάβιους Έλις, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (9 πόντοι και 12 ριμπάουντ), ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Από την Ένωση προσπάθησαν περισσότερο οι Γιόνας Ματσιούλις (15 πόντοι με 5/10 σουτ εντός πεδιάς), Ξαβίε Ράταν – Μέις (17 πόντοι με 8/8 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69