Μοναδική εμφάνιση της Εθνικής κάνοντας το 5×5 στο Τελ Αβίβ

Επιμέλεια Βιβή Κοτσαπουϊκίδου

Η Εθνική Ελλάδος έδειξε την δύναμη της κάνοντας το 5×5 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, με 96-78 έναντι του Ισραήλ στο Τελ Αβίβ.

Η αρχική πεντάδα με τους Μάντζαρη, Μποχωρίδη, Βασιλόπουλο, Μαργαρίτη και Μπουρούση πήρε το προβάδισμα σχεδόν από την αρχή του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 17-20.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 42-49, 52-73, 78-96

Οι δυο παίκτες που ξεχώρισαν ήταν ο Λαρεντζάκης και ο Μήτογλου, ο πρώτος είχε 17 πόντους με 4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε  18 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο δεύτερος  21 πόντους με 7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20 λεπτά.

Εξαιρετική εμφάνιση και για τους Θανάση Αντετοκούμπο του Παναθηναϊκού και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο της ΑΕΚ, αλλά και του αρχηγού του ΠΑΟΚ, Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος κατάφερε 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 18 λεπτά συμμετοχής και χωρίς κανένα λάθος.

Στους αγώνες που έρχονται το Ισραήλ θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα (2/7) τη Μεγάλη Βρετανία στην Γλασκώβη, ενώ η Ελλάδα την Εσθονία στο Ταλίν.

ΙΣΡΑΗΛ (Κάτας):  Αλτίτ 6, Λέβι 7 (1), Μέκελ 4 (2/7 σουτ), Μένκο 4, Ζούσμαν 2, Μπεν Κιμόλ, Μπλατ 12 (2), Κοέν 21 (7/10 δίποντα, 7/8 βολές), Χάουελ 8 (3/10 σουτ), Λιμονάντ 4, Πνίνι (2), Τιμόρ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο 8 (1), Μποχωρίδης 9 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκίκας 2, Μήτογλου 21 (7/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αθηναίου, Μπουρούσης 8, Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 17 (4/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάντζαρης 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 8, Βασιλόπουλος 12 (2).