Μόνο ένα παιχνίδι χωρίς τέρματα στις «γεμάτες» αναμετρήσεις του Champions League

Του Βασίλη Μπαντή

Η ανάλυση όλων των αγώνων της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στο… πιάτο σας!

ΑΕΚ-Μπενφίκα 2-3

Σε ένα παιχνίδι με αμείωτο το ενδιαφέρον του μέχρι το τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Μπενφίκα με σκορ 2-3. Οι Πορτογάλοι μπήκαν στο γήπεδο με αποφασιστικότητα και κατάφεραν να κάνουν από νωρίς το 0-2. Ο Σεφέροβιτς στην επαναφορά έκανε το 0-1 στο 6ο λεπτό και ο Γκρομάλντο με κεφαλιά το 0-2 στο 15ο λεπτό. Οι «αετοί» της Λισαβόνας είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, μέχρι που στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ρουμπέν Ντίαζ δέχτηκε ανόητη κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα μου με παίκτη λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και με δύο γκολ του Κλωναρίδη στο 53ο και 63ο λεπτά ισοφάρισαν σε 2-2. Η ΑΕΚ πίεσε, έχασε τρομερό τετ α τετ με τον σκόρερ της, αλλά η Μπενφίκα ήταν αυτή που έφυγε με το διπλό, χάρη σε μακρυνό σουτ του Σεμέδο, γράφοντας το τελικό 2-3.

Γιουβέντους-Γιούνγκ Μπόις 3-0

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με μπροστάρη τον Ντιμπάλα πήραν άνετα τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με πανέμορφο πλασέ στην κίνηση, έπειτα από μπαλιά ακριβείας του Μπονούτσι. Στο 34ο λεπτό, ο Ματουιντί κάνει ένα σουτ, δεν απομάκρυνε σωστά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων και από κοντά και πάλι ο Ντιμπάλα έκανε το 2-0. Ο… μονόλογος του επιθετικού της Γιούβε συνεχίστηκε, έχοντας δοκάρι στο 49ο λεπτό της συνάντησης. Το χατ τρικ για αυτ’όν τελικά ήρθε, έπειτα από γρληγορη εναλλαγή πασών των πρωταθλητών Ιταλίας και προβολή του Πάολο Ντιμπάλα για το τελικό 3-0, στο 69ο λεπτό.

ΤΣΣΚΑ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

Τα δοκάρια στάθηκαν αντίπαλοι στην Ρεάλ Μαδρίτης, που της στέρησαν κάτι καλύτερο από το τελικό σκορ. Οι Ρώσοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, μετά από λάθος γύρισμα του Κρος και τελείωμα του Βλάσιτς το 2ο μόλις λεπτό. Τρία δοκάρια είχε η «βασίλισσα» με τους Κασεμίρο στο 28ο λεπτό με μακρινό σουτ, στο 40 με κεφαλιά του Μπενζεμά και στο 90 και πάλι με κεφαλιά του Μαριάνο.

Χόφενχάιμ-Μάντσεστερ Σίτυ 1-2

Οι Γερμανοί μπήκαν αποφασισμένα στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ με το «καλησπέρα», μόλις στο πρώτο λεπτό στης συνάντησης, με τον Μπελφοντίλ. Η «απάντηση» των Άγγλων ήρθε λίγες στιγμές αργότερα, με τον Αγκουέρο να κάνει το 1-1 στο 8ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλε» του Μάντσεστερ πίεσαν και τελικά πήραν την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη, χάρη σε γκολ του Σίλβα, μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, στο 88ο λεπτό του αγώνα.

Μπάγερν Μονάχου-Άγιαξ 1-1

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Χιούμελς να κάνει κίνηση σέντερ φορ και να σκοράρει με κεφαλιά στο 4ο λεπτό. Ο Μαζραουί σημείωσε το τελικό 1-1 στο 22ο λεπτό, νικώντας τον Νόιερ σε τετ α τετ. Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Βαλένθια 0-0

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες», στο μοναδικό παιχνίδι που δεν υπήρχε σκορ. Οι δύο «μονομάχοι» έπαιξαν κλειστά, με τους «κόκκινους διάβολους» να ψάχνουν το γκολ στο τελευταίο μέρος του αγώνα με κάποιες αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις, παρόλα αυτό το σκορ δεν άνοιξε ποτέ. Κορυφαία στιγμή ήταν το δοκάρι του Ράσφορντ στο 85ο λεπτό, με εκτέλεση φάουλ.

Λυόν-Σαχτάρ 2-2

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του μέχρι το τελευταίο λεπτό, το «χορταστικό» 2-2 άφησε υποσχέσεις για ακόμα καλύτερη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 44ο λεπτό με πλασέ του Μοράες, ενώ στο 55ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με όμορφη εκτέλεση έκανε το 0-2. Οι Γάλλοι δεν παράτησαν το παιχνίδι, μείωσαν σε 1-2 με κεφαλιά του Ντεμπελέ στο 70 λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντουμπόις έκανε το τελικό 2-2 με ψύχραιμο τελείωμα. Η Λυόν είχε στην ευκαιρία και πάλι με τον Ντεμπελέ να κάνει την ανατροπή, αλλά ο Πιατόφ είπε «όχι» σε μοναδικό τετ α τετ του επιθετικού των γηπεοδύχων.

Ρόμα-Πλζεν 5-0

Με «μαέστρο» τον Έντιν Τζέκο η Ρόμα πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στους Τσέχους. Το 1-0 έγινε νωρίς με πλασέ. Στο 29ο λεπτό ο Αουντέρ είδε το πανέμορφο σουτ του να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Τζέκο λίγο πριν την «αυλαία» στο πρώτο μέρος έκανε το 2-0 με «άπιαστο» δυνατό σουτ εντός περιοχής. Στο 64ο λεπτό ο Αουντέρ σκόραρε με όμορφο πλασέ, «γράφοντας» το 3-0, ενώ το 4-0 ήρθε από τον Κλάιφερτ στο 73ο λεπτό, έπειτα από ασταθής απόκρουση του Κόζασικ. Ο «χορός» των τερμάτων «έκλεισε» στις καθυστερήσεις, με τον Βόζνιο επιθετικό των Ρωμαίων, Έντιν Τζέκο να σημειώνει το τελικό 5-0 με δυνατή κεφαλιά.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Κλαμπ Μπριζ 3-1

Με πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν που έβαλε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 3-1. Το 1-0 έγινε στο 28ο λεπτό με τον Γάλλο επιθετικό, με ψύχραιμο πλασέ. Η ισοφάριση ήρθε από τον Γρουνεβέλντ με ασύλληπτο σουτ. Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο πάτησε “γκάζι” και πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Γκριεζμάν, έπειτα από πάσα του Ντιέγκο Κόστα, στο 67ο λεπτό. Το “κερασάκι” στην τούρτα ήρθε από τον Κόκε στις καθυστερήσεις με τον Γκριεζμάν να βγάζει την τελική πάσα.

Ντόρτμουντ-Μονακό 3-0

Η Ντόρτμουντ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να «σκορπίσει» τους Γάλλους. Στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να σκοράρει, στο δεύτερο τα έβαλε… μαζεμένα. Το 1-0 έγινε στο 51ο λεπτό με τον Λάρσεν. Στο 69ο λεπτό ο Πάκο Αλκάθερ έχασε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, στο 72ο λεπτό όμως πήρε το «αίμα του πίσω», κάνοντας το 2-0 με σουτ. Το τελικό 3-0 έγινε στις καθυστερήσεις, με τον Μάρκο Ρόις να σκοράρει σε κενή εστία, έπειτα από πάσα «πάρε-βάλε» του Λάρσεν.

Παρί Σεν Ζερμέν-Ερυθρός Αστέρας 6-1

Η εντυπωσιακή Παρί, έχοντας σε τρελά κέφια τον Νειμάρ «σύντριψε» τους Σέρβους. Στο 19ο λεπτό ο Νειμάρ έκανε το 1-0 με όμορφη εκτέλεση φάουλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Εμπαπέ έδωσε την πάσα στον Βραζιλιάνο για το 2-0. Το 3-0 ήρθε στο 37ο λεπτό, έπειτα από σουτ του Έντισον Καβάνι. Ο Ντι Μαρία πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τακουνάκι στην κίνηση έκανε το 4-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μείωσαν ταχύτητα, παρόλα αυτά βρήκαν άλλα δύο τέρματα. Στο 70’ ο Εμπαπέ έκανε το 5-0. Το γκολ της «τιμής» για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε με τον Μάρκο Μαρίν, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, για το 5-1 στο 74ο λεπτό. Το «πάρτι» έληξε, με τον Νειμάρ να βάζει και πάλι γκολ από εκτέλεση φάουλ στο 81ο λεπτό, κάνοντας το να φαίνεται… παιχνιδάκι, σημειώνοντας το τελικό 6-1.

Λοκομοτίβ Μόσχας-Σάλκε 0-1

Σε ένα παιχνίδι με λίγες μεγάλες ευκαιρίες, οι Γερμανοί είναι αυτοί που έφυγαν με το «τρίποντο», χάρη σε γκολ του ΜακΚίν στο 88ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κονολιάνκα. Ο σκόρερ της αναμέτρησης, παρά το ύψος του, κατάφερε να κερδίσει τα «θηρία» και να πάρει την κεφαλιά, δίνοντας τους τρεις βαθμούς, αλλά και ψυχολογία στην ομάδα του.

PSV-Ίντερ 1-2

«Ανοικτό» παιχνίδι από τις δύο ομάδες, με τον ρυθμό να παραμένει αμείωτος σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με «βολίδα» του Ροζάριο στο 27ο λεπτό. Ο Ναινγκολάν ήρθε να ισοφαρίσει σε 1-1 με όμορφο σουτ στο 44ο λεπτό. Στο 49ο λεπτό, η Αιτχόφεν έχασε την ευκαιρία να πάρει και πάλι το προβάδισμα, με δοκάρι του Περέιρο. Η ανατροπή ήρθε στο 60ο λεπτό, με τον… «πεισματάρη» Ικάρντι να κάνει το τελικό 1-2, σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι.

Πόρτο-Γαλατασαράι 1-0

Μάλλον αδικημένους αφήνει το τελικό σκορ τους Τούρκους, που έκαναν μια «δυναμική» εκτός έδρας εμφάνιση, παρόλα αυτά, οι ευκαιρίες τους δεν μετατράπηκαν σε κάποιο τέρμα. Η «δράκοι» έκαναν το 1-0, με κεφαλιά του Μαρεγκά στο 49ο λεπτό, σημειώνοντας έτσι και το τελικό σκορ, σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, με του Τούρκους να στέκονται αξιοπρεπέστατα σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Τότεναμ-Μπαρτσελόνα 2-4

Επέστρεψε στις εντυπωσιακές εμφανίσεις η Μπάρσα, που πέρασε «αέρας» από το Λονδίνο. Το 0-1 έγινε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Κουτίνιο, ένω στο 28ο λεπτό ο Ράκιτιτς με όμορφο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Κέιν στο 52ο λεπτό, κάνοντας το 1-2, αφού είχαν προηγηθεί και δύο δοκάρια του Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ τελικά βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, στο 56ο λεπτό με σουτ. Στο 66ο λεπτό ο Λαμέλα με εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 2-3, αλλά το τελικό 2-4 ήρθε στο 90΄και πάλι με τον Μέσσι, γράφοντας έτσι το τελικό σκορ.

Νάπολι-Λίβερπουλ 1-0
Πίεσαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και δικαιώθηκαν οι Ιταλοί. Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και φάσεις από τις δύο πλευρές, η Νάπολι τελικά πήρε το «τρίποντο» στο 90ο λεπτό, με τον Ινσίνιε να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Πριν το γκολ των γηπεδούχων ο Ζιελίνσκι είχε «προειδοποιήσει» την Λίβερπουλ, έχοντας οριζόντιο δοκάρι στο 80ο λεπτό.