Νίκες για τους «μεγάλους» στην πρεμιέρα, εντυπωσιακή επιστροφή του Άρη

Δύσκολα ο ΠΑΟΚ, πιο εύκολα από ότι «μαρτυρά» το τελικό σκορ ο Ολυμπιακός, άνετη η «ψυχομένη» ΑΕΚ.

Επιμέλεια:    Βασίλης Μπαντής

Στην πρεμιέρα της Super league οι «μεγάλοι» επιβεβαίωσαν τον «τίτλο» του φαβορί και κέρδισαν εύκολα ή δύσκολα. Ο κουρασμένος ΠΑΟΚ, πριν την ρεβάνς με την Μπενφίκα ζορίστηκε στην Τούμπα με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, αλλά σκόραρε μία φορά, δίκαια επικράτηση για την ΑΕΚ. Στην επιστροφή του στα «σαλόνια» ο ανανεωμένος Άρης έδειξε πως είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και σκοράροντας τρεις φορές κόντρα στην Λαμία.

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 1 -2

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με καλό ρυθμό οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Από εκεί και πέρα ο Ατρόμητος «έβγαλε» την ποιότητά του στον αγωνιστικό χώρο, με τον Βασιλακάκη να οργανώνει το παιχνίδι της ομάδας του. Το σκορ άνοιξε ο Κουλούρης, ανοίγοντας λογαριασμό με την νέα του ομάδα, με κεφαλιά στο 36ο λεπτό. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 42ο λεπτό, με τον Μάζουρεκ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος έδειξε ότι δεν συμβιβαζόταν με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς πίεσε για ένα δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε εκ νέου με κεφαλιά και πάλι από τον Ευθύμη Κουλούρη που αγωνίζεται ως δανεικός στην ομάδα του Περιστερίου από τον ΠΑΟΚ, στο 76ο λεπτό, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 1-0

Με πέναλτι που έφερε θύελλα αντιδράσεων ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης και «έσβησε» το -2 που είχε από τιμωρία. Ματς τακτικής στην Τούμπα, με τον Αστέρα να παρουσιάζεται σοβαρός στην Τούμπα. Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν το γκολ με αντεπιθέσεις, ενώ ο κουρασμένος ΠΑΟΚ (λόγω των Ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων) προσπάθησε με το γνωστό ποδόσφαιρο κατοχής και κυριαρχίας να διασπάσει την άμυνα του Αστέρα. Ο Δικέφαλος είχε το πάνω χέρι, χωρίς να υπερτερεί θεαματικά του αντιπάλου του. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση έβαλε ο περσινός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στο 58ο λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε και ευστόχησε, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του πριν τον «τελικό» με την Μπενφίκα.

ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το διπλό στην έδρα της Βίντι με 1-3 και βρισκόμενη με το ένα «πόδι» στους ομίλους του Champions League, η ΑΕΚ κυριάρχησε και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον ΠΑΣ με 2-0. Το πρώτο γκολ ήρθε στο πρώτο ημίχρονο με τον Πόντσε στο 37ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ σημειώθηκε στο 47ο λεπτό με τον Μάρκο Λιβάγια, έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Η «Ένωση» είχε και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, αλλά η αστοχία και ο Βελλίδης δεν έδωσαν περισσότερη έκταση στο τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 0-1

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι πήραν το διπλό, χάρη σε όμορφο γκολ του Ντέλετιτς στο 30ο λεπτό της συνάντησης, από μεγάλη απόσταση. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε, παρά τις καλές ευκαιρίες της ΑΕΛ με τον σκόρερερ της, αλλά και τον Πίτι.

Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 1-0

Πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό κέρδισε ο Ολυμπιακός. Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία το χαμένο πέναλτι κέρδισε και δεν σκόραρε ο Φορτούνης στο 41ο λεπτό, με τον Επασί να δείχνει τα ρεφλέξ του. Ο Ολυμπιακός έχει δικαιολογημένα παράπονα για δεύτερο πέναλτι, για χέρι του Ντιόγκο μέσα στην περιοχή. Με την «σέντρα» στο δεύτερο μέρος ο Χασάν χάνει μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά η μπάλα  κατέληξε στο δοκάρι, ενώ αμέσως μετά το εντυπωσιακό ψαλιδάκι που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση έβαλε ο Χριστοδουλόπουλος, βάζοντας το πρώτο του γκολ στα «ερυθρόλευκα», έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ. Στο 80ο λεπτό ο Λεβαδειακός σκόραρε με τον Γιακουμάκη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθός ως οσφάιντ.

Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-1

Ο Παναθηναϊκός «απέδρασε» από τα Πηγάδια, χάρη σε οβίδα του νεαρού Μπουζούκη. Το παιχνίδι υστερούσε σε ποιότητα, παρόλα αυτά το… νεανικό «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει την νίκη και να πάει στο -3, καθώς ξεκίνησε το πρωτάθλημα με ποινή -6 βαθμών. Ο Τζουρίκοβιτς αντίκρισε δικαίως την απευθείας κόκκινη κάρτα, για χτύπημα εκτός φάσης στον Οικονόμου, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερών. Στα αξιοπερίεργα αλλά… ελληνικά, στο 80ο λεπτό υπήρξε διακοπή 10 λεπτών, καθώς έσβησαν τα φώτα του γηπέδου.

Πανιώνιος – ΟΦΗ 2-2

Με την επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία ο ΟΦΗ απέδειξε πως ήρθε για να μείνει. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Πανιώνιος, με ψύχραιμο πλασέ του Μασούρα. Η διπλή απάντηση ήρθε με ένα τυχερό και ένα πανέμορφο γκολ του Νέιρα, στο 23ο και στο 26ο λεπτό αντίστοιχα. Ο Πανιώνιος δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα πριν την αυλαία του πρώτου ημιχρόνου, με γκολ του Σταυρόπουλου στο 44ο λεπτό, με κοντινό τελέιωμα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν βρήκαν το γκολ, σε ένα όμορφο παιχνίδι.

Λαμία – Άρης 0-3

Ο Άρης επιβεβαίωσε ότι είναι υπολογίσιμη δύναμη και πως δεν… αστειεύεται. Στην επιστροφή τους στην πρώτη κατηγορία οι «κιτρινόμαυροι», έχοντας στην ενδεκάδα τους πολλά νέα πρόσωπα, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο στην Λαμία και επικράτησαν δίκαια με 0-3. Και τα τρία τέρματα του Άρη σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η αρχή έγινε με τον Ντιγκινί στο 53ο λεπτό με «άπιαστη» κεφάλια, έπειτα από εξαιρετική σέντρα στου Ματίγια. Στο 71ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» την νίκη με κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία, ενώ στο 78ο λεπτό ο Μπούνο Γκάμα έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με φανταστικό δυνατό σουτ, σημειώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.