Οι νόμοι του «Big 5»

ΠΑΟΚ, Άρης, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έκαναν το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα και έδωσαν υποσχέσεις για ένα «καυτό» πρωτάθλημα.

Του Βασίλη Μπαντή

Από τις πρώτες κιόλας αγωνιστικές της Superleague οι «μεγάλοι» του πρωταθλήματος δείχνουν τα… δόντια τους και υπόσχονται εντυπωσιακή συνέχεια στην πορεία. Ανατροπή του ΠΑΟΚ μέσα στο Ηράκλειο, πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το 2-0 ο Άρης, με την «ψυχή στο στόμα» και γκολ στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός, «ανδρική» εμφάνιση του Παναθηναϊκού, το «καθήκον» της η ΑΕΚ.

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-3

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με καλό ρυθμό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, στο 21ο λεπτό της συνάντησης με όμορφο τελείωμα του Παπαστεριανού. Η χαρά των παικτών του ΟΦΗ δεν κράτησε πολύ, καθώς ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Το 1-1 έγινε από τον MVP του Δικεφάλου, τον Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να κάνει ωραία απέλαση από τα αριστερά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λέο Μάτος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με όμορφη κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του πρώτο σκόρερ του Δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λέο Ζαμπά να σκοράρει το «παρθενικό» του τέρμα στο πρωτάθλημα, έπειτα από όμορφη συνεργασία με τον Μπίσεσβαρ και εντυπωσιακό τελείωμα, γράφοντας το τελικό 1-3.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο Πασχαλάκης «ξέφυγε» στο γκολ του Μάτος, κάνοντας χειρονομίες προς την κερκίδα των οπαδών της κρητικής ομάδας. Μετά το τέλος του αγώνα, ο Έλληνας τερματοφύλακας ζήτησε συγνώμη για την συμπεριφορά του, που έγινε αποδεκτή από το μεγαλύτερο μέρος της κερκίδας.

Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Σε ένα «ανοικτό» παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη. Ο Λεό άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΣ στο 40ο λεπτό με ψύχραιμο τελείωμα. Το 0-2 έγινε με τον Νικολιά στο 60ο λεπτό με ωραίο τελείωμα, έπειτα από όμορφη πάσα του Λεό. Το τελικό σκορ από τους γηπεδούχους γράφτηκε στο 79ο λεπτό με τον Ελ Χαβί με σουτ μέσα από την περιοχή.

ΑΕΚ-Πανιώνιος 4-0

Λίγο πριν την κρίσιμη αναμέτρηση κόντρα στον Άγιαξ, η ΑΕΚ έδειξε τα «δόντια» της στον Πανιώνιο, «φιλοδωρώντας» τον με τέσσερα τέρματα. Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά τελικά βρήκε το γκολ με τον Πόντσε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λεπτού. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και ευχαρίστησε το κοινό της, βάζοντας άλλα τρία τέρματα. Ο Μπακασέτας έκανε το 2-0 στο 58ο λεπτό με δυνατό σουτ, γκολ που δεν πανηγύρισε. Το 3-0 έκανε ο Κλωναρίδης στο 84ο λεπτό, ενώ το 4-0 έκανε και πάλι ο Έλληνας επιθετικός στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ξάνθη-Παναιτωλικός 1-1

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, σε ένα παιχνίδι που σίγουρα δεν αφήνει ικανοποιημένη την Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη, αλλά δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μόρα στο 21ο λεπτό. Το 1-1 έγινε από τον Γέντρισεκ στο 42ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, γράφοντας έτσι το τελικό σκορ.

Λάρισα-Παναθηναϊκός 1-3

Με νίκη συνέχισε και ο νεανικός Παναθηναϊκός, που πέρασε και από την έδρα της Λάρισας. Το «τριφύλλι» ήταν ουσιαστικό και έχοντας σε κορυφαία μέρα τον Γιόχανσον που έβαλε και δύο γκολ στο 28ο και 63ο λεπτό πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Ο Άντονι στο 66ο λεπτό μείωσε προσωρινά με πέναλτι σε 2-1, αλλά ο Παναθηναικός έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 89ο λεπτό με τον Χατζηζιοβάνη με πέναλτι, γράφοντας το τελικό σκορ. Ο προπονητής των «πρασίνων», Γιώργος Δώνης, χαρακτήρισε «αντρική» την νέα νίκη της ομάδας του.

Ατρόμητος-Λαμία 1-0

Αγχωτική νίκη πήραν οι γηπεδούχοι κόντρα στην Λαμία, με το «εύθραυστο» 1-0. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση έβαλε ο Ευθύμης Κουλούρης με κοντινή προβολή στο 43ο λεπτό. Δεύτερη κίτρινη κάρτα αντίκρισε για τους φιλοξενούμενους ο Δημούτσος στο 58ο λεπτό.

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1

Ο «μαχητικός» Αστέρας πάλεψε για τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Μπίρμπας Νάτχο έβαλε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με όμορφο τελείωμα. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό για τους γηπεδούχους ο Καμαρά, με «άπιστο» σουτ. Ο Τόνσο που πέρασε ως αλλαγή λίγο νωρίτερα ισοφάρισε προσωρινά για την ομάδα του στο 67ο λεπτό. Το τελικό σκορ γράφτηκε στον «επίλογο» του παιχνιδιού με τον Νάτχο να δίνει το «τρίποντο» στην ομάδα και να βάζει «φωτιά» στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Άρης-Λεβαδειακός 2-0

Αν και οι Βιωτοί πάλεψαν για ένα θετικό αποτέλεσμα ο Άρης ήταν αυτός που στην πρώτη του φετινή εμφάνιση στο «Κλ. Βικελίδης» πήρε την πολύτιμη νίκη. ΤΟ σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό, με πέναλτι αλά Πανένκα ο Γιουνές. Το 2-0 έκανε ο Ματέο Γκαρσία με κοντινή προβολή στο 57ο λεπτό, γράφοντας έτσι και το τελικό σκορ. Ο Μάρκοβιτς είχε την ευκαιρία να μειώσει με πέναλτι για την ομάδα του στο 66ο λεπτό, αλλά νικήθηκε από τον Κουέστα.