Σπάσανε δοκάρια και… κατάρες!

Του Βασίλη Μπαντή

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, αντάξιο της αίγλης των 16 του UEFA Champions League, Τσέλσι και Μπαρτσελόνα ήρθαν ισόπαλες και άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» εν όψει της ρεβάνς του Καμπ Νου.

Σύμμαχο τα δοκάρια είχε ο Τερ Στέγκεν, δύο φορές, καθώς ο Γουίλιαν στάθηκε άτυχος στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι να «σπάσει το ρόδι» στο δεύτερο μέρος. Σκόραρε για πρώτη φορά, κόντρα στους «μπλε» ο Λιονέλ Μέσσι και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του, με το εκτός έδρας γκολ.

Με τον Κόντε να «κατεβάζει» την Τσέλσι με αμυντικούς προσανατολισμούς και την Μπαρτσελόνα να έχει κατά κάποιο τρόπο ανούσια κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες παρέμειναν στο μηδέν στο πρώτο 45λεπτό. Ο Ιταλός προπονητής των γηπεδούχων χρησιμοποίησε τους Αζάρ, Πέδρο και Γουίλιαν ως επιθετικούς, αφήνοντας στον πάγκο πρωτοκλασάτους φορ, όπως οι Ζιρού και Μοράτα, έχοντας προφανέστατη διάθεση για να «χτυπήσει» το παιχνίδι στην κόντρα επίθεση. Στον αντίποδα, ο Βαλβέρδε παρέταξε όλα τα «όπλα» του στο γήπεδο, βάζοντας στην κορυφή της επίθεσης τους Λουίς Σουάρεζ και Λιονέλ Μέσι.

Με τον Βραζιλιάνο Γουίλιαν να στέκεται άτυχος και να σημαδεύει δύο φορές το δοκάρι των φιλοξενουμένων, στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αναζήτησαν το γκολ στο δεύτερο μέρος. Η τρίτη και… φαρμακερή για τον Γουίλιαν ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, όταν άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ, νικώντας τον Γερμανό τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, αλλά και την δικιά του κακοδαιμονία. Ένα τέταρτο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Ινιέστα, εκμεταλλευόμενος το παιδικό λάθος της άμυνας των Άγγλων, πάσαρε στον Μέσι και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ πανηγύρισε προσωπικό τέρμα για πρώτη φορά στην καριέρα του, κόντρα στους Λονδρέζους!

Ανοιχτοί λογαριασμοί πλέον για τις δύο ομάδες, με την ρεβάνς του Καμπ Νου να κρίνει την πρόκριση, στους 8 της διοργάνωσης. Άραγε ο Κόντε θα πάει και πάλι για «κλεφτοπόλεμο» κόντρα στην Μπαρτσελόνα, στην Βαρκελώνη ή θα παραταχθεί με επιθετικό σχήμα προκειμένου να παίξει στα «ίσα» την πρόκριση και να κυνηγήσει ένα γρήγορο γκολ; Το μόνο σίγουρο είναι ότι η «Μπάρτσα» έχοντας το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ θα παίξει με λιγότερο άγχος από τους «μπλε»…