Της γκρέμισε τα όνειρα για αήττητο σε επικό παιχνίδι

Του Βασίλη Μπαντή

Στην μετά Κουτίνιο εποχή και σε ένα από τα ματς της χρονιάς στα Αγγλικά γήπεδα, η Λίβερπουλ επιβλήθηκε της αήττητης -μέχρι σήμερα- Μάντσεστερ Σίτυ, με συνολικό σκορ 4-3. Ματσάρα για όλα τα γούστα στο Άνφιλντ, με την «φονική» επίθεση των «κόκκινων» να κάνει πάρτι στην «παιδική» άμυνα της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, με την Σίτυ να κυνηγάει -και να «αγγίζει»- το θαύμα για ισοφάριση σε 4-4!

Ένα εντυπωσιακό ματς που έδειχνε να τελειώνει πρόωρα, με την Λίβερπουλ να κάνει ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο και να βάζει τρία γκολ μαζεμένα στους «πολίτες». Παιχνίδι που σίγουρα καθήλωσε τον κόσμο που το παρακολούθησε, με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, καθώς ο Αγκουέρο είχε την ευκαιρία να σημειώσει το 4-4 και να κρατήσει το αήττητο στο πρωτάθλημα για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ειδικότερα όταν ο Σαλάχ σημείωσε το 3-1 στο 68ο λεπτό. Την ηρεμία και την σιγουριά στα πρόσωπα των παιχτών και τον οπαδών της Λίβερπουλ, ήρθε να ταράξει από τον πάγκο της Σίτυ ο Σίλβα, στο 84ο λεπτό της επικής συνάντησης. Τα πράγματα «έσφιξαν» ακόμα περισσότερο για την ομάδα του Κλοπ, όταν ο Γκουντογκάν, έπειτα από όμορφη πάσα του Αγκουέρο, σημείωσε το τελικό 4-3, στο 91ο λεπτό.

Τον «χορό των τερμάτων» άνοιξε ο Τσάμπερλέιν με δυνατό σουτ, ενώ ο Σανέ «απάντησε» με προσωπική ενέργεια, εκμεταλλευόμενος και την κακή αντίδραση του Γερμανού τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Κάριους. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν την ανατροπή, με την κεφαλιά του Οταμέντι να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Σημαντικά τα λάθη της άμυνας της Σίτυ, με κομβικότερο αυτό του Στόουνς, δίνοντας «φτερά» στους επιθετικούς της Λίβερπουλ. Υπέροχο σκάψιμο του Φιρμίνο για το 2-1, «άπιαστο» σουτ του Μανέ για το 3-1 σε δύο λεπτά και 4-1 από την υπέροχη μακρινή «λόμπα» του Σαλάχ. Τα γκολ των «πολιτών» στην συνέχεια δεν ήταν αρκετά για την ολική ανατροπή και την αποφυγή της ήττας. Αήττητο ήταν και… πάει!