«Φέρτε τον γιατρό, πρωτάθλημα και κύπελλο στον πύργο τον λευκό»

Του Βασίλη Μπαντή

Πανζουρλισμός επικρατεί στις τάξεις των οπαδών του ΠΑΟΚ. Με την 12η σερί νίκη του σε πρωτάθλημα και κύπελλο, οι «ασπρόμαυροι» πήραν ένα ακόμα τρίποντο στα Γιάννενα, με 1-3, υπό το βλέμμα περίπου 2.000 οπαδών στο πλευρό τους. Ήταν να μην κάνει την αρχή ο Πρίγιοβιτς, που σκόραρε δις στο σημερινό παιχνίδι. Έσπασε το σερί του Πασχαλάκη, που βρέθηκε και σήμερα κάτω από τα δοκάρια του δικεφάλου.

Με κεντρικό σύνθημα των πολλοστών οπαδών των φιλοξενούμενων «φέρτε τον γιατρό, πρωτάθλημα και κύπελλο στον πύργο τον λευκό», ο ΠΑΟΚ κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να περιμένει τα νέα του Αθηναϊκού ντέρμπι, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είχε απάντηση στις «άγριες» διαθέσεις του δικεφάλου, που μπήκε στο γήπεδο με μοναδικό στόχο το «διπλό».

Το σκορ για τους «τυπικά» (λόγω της πολυπληθής παρουσίας των ΠΑΟΚτσήδων) φιλοξενούμενους άνοιξε ο «μασκοφόρος» Πέλκας, από προφανής θέση οφσάιντ, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Πρίγιοβιτς. Σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Σέρβος, όντας «ζεστός» μετά και το γκολ του σημείωσε στο Αγρίνιο. Το 0-2 σημειώθηκε έπειτα από ωραία συνεργασία των παιχτών των «ασπρόμαυρων» και τελική πάσα του Βαρέλα(!!) στον «Πριγιο-γκολ», όπου ο τελευταίος, μετά από δικό του τακουνάκι που κατέληξε στο δοκάρι, πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε. Ο υψηλόσωμος φορ «ξαναχτύπησε» πριν το ημίχρονο, καθώς εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μακ και έκανε το 0-3. Το ημίχρονο «έκλεισε» με τον ΠΑΟΚ να είναι κυρίαρχος στο παιχνίδι και τον ΠΑΣ να «ψάχνετε».

Στην επανέναρξη του αγώνα, ο Βιειρίνια προσπάθησε να βάλει το γκολ της χρονιάς, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Βελλίδη. Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και εκμεταλλευόμενος την «χαλαρότητα» τον παιχτών του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να μειώσει στο 71ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο, Κόντε, σπάζοντας και το εντυπωσιακό σερί του Πασχαλάκη.

MVP: Το πρόσωπο του αγώνα δεν μπορεί να είναι άλλο από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός, με μία ασσίστ, δύο γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες για το «χατ-τρικ» ήταν αναμφισβήτητα ο πολυτιμότερος του γηπέδου.

Αδύναμος κρίκος: Συνολικά η άμυνα των γηπεδούχων πέρασε ένα δύσκολο απόγευμα, καθώς οι Μακ, Πέλκας και Πρίγιοβιτς δημιούργησαν με χαρακτηριστική ευκολία ευκαιρίες, ακόμα και για περισσότερα γκολ.

Συνολική εκτίμηση: Καθοριστικό ρόλο στο «ξέφρενο» σερί νικών του ΠΑΟΚ, έπαιξαν οι πολλοστοί οπαδοί του δικεφάλου, καθώς «έφτιαξαν» τους παίχτες της ομάδας τους για ένα ακόμα «τρίποντο». Σημαντικό διαιτητικό το λάθος, στην φάση του 9ου λεπτού της αναμέτρησης, όπου ο Πέλκας «άνοιξε» το σκορ. Χρόνο συμμετοχής, ως αλλαγή πήρε και ο νεοαποκτηθείς Αζεβέδο, που «απελευθέρωσε» τον Βιείρινια μεσοεπιθετικά.