Φιλική νίκη, με «φρεσκαρισμένη» την Εθνική!

«Φιλική» νίκη για την εθνική μας ομάδα, απέναντι σε αυτή της Αιγύπτου, με σκορ 1-0. «Φρεσκαρισμένη» η βασική ενδεκάδα του Μίκαελ Σκίμπε, σκόραρε ο Νίκος Καρέλης, χαρίζοντας την νίκη για την Ελλάδα. Πειστική εμφάνιση για την «γαλανόλευκη», δεν πήρε λεπτά συμμετοχής ο Σαλάχ. Έπαιξε ένα ημίχρονο ο Ουάρντα

Του Βασίλη Μπαντή

Έπειτα και την «άχαρη» ήττα, με κατεβασμένα τα χέρια, από την Ελβετία, στο ΟΑΚΑ, η «επίσημη αγαπημένη» εμφανίστηκε ανανεωμένη και βελτιωμένη στον αγωνιστικό χώρο, κόντρα στην Αίγυπτό. Ο Μίκαελ Σκίμπε έδωσε φανέλα βασικού σε παίχτες που δεν έχουν τον ανάλογο χρόνο συμμετοχής με την εθνική. Ο Γιαννιώτης πήρε το «βάπτισμα του πυρός» από τον ομοσπονδιακό τεχνικό, καθώς κλήθηκε να υπερασπιστεί την εστία της «γαλανόλευκης» για ένα ημίχρονο, πριν αντικατασταθεί από τον Μπάρκα. Στο κέντρο της άμυνας οι Παπαδόπουλος και Τζαβέλας δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους επιθετικούς της Αιγύπτου, ενώ στα άκρα, Σταφυλίδης και Μπακάκης πραγματοποίησαν θετική εμφάνιση, με τον δεύτερο να βγάζει και την τελική πάσα, στον Νίκο Καρέλη. Ταχτσίδης και Τζιόλης αποτέλεσαν τους μέσους της ομάδας, με τους Χριστοδουλόπουλο και Δώνη να βρίσκονται στα άκρα της επίθεσης. Πίσω από τον προωθημένο Καρέλη, ο ενεργητικός Δημήτρης Πέλκας.

Όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η εθνική μας ήταν ανώτερη στο χορτάρι και δίκαια άνοιξε το σκορ. Αν εξαιρέσει κανείς την «τρικυμία» στην άμυνα μας, τα πρώτα λεπτά του αγώνα, που ανάγκασαν τον Γιαννιώτη σε εντυπωσιακή επέμβαση, οι διεθνείς μας στάθηκαν στο ύψος τους, κάνοντας μια καλή εμφάνιση. Ο Σταφυλίδης σκόραρε ίσως το γκολ της καριέρας του, από πλάγια θέση, άλλα ο διαιτητής του στέρησε την χαρά, ακυρώνοντας το γκολ ως οφσάιντ. Πριν από αυτήν την αμφισβητούμενη φάση, Χριστοδουλόπουλος και Μπακάκης συνεργάστηκαν άψογα, με τον ακραίο μπακ να κάνει την σέντρα για το κεφάλι του Καρέλη και τον τελευταίο να κάνει το 1-0 και να επιστρέφει στα γκολ, με την «γαλανόλευκη».

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο ομοσπονδιακός τεχνικός μας αποφάσισε να περάσει στον αγώνα τον Μπακασέτα στην θέση του Δώνη, προκειμένου να δώσει ένα γεμάτο ημίχρονο, στον νεαρό επιθετικό της ΑΕΚ. Επιπλέον ο Μπάρκας αντικατέστησε τον Γιαννιώτη. Από την άλλη πλευρά, ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ, ομοσπονδιακός προπονητής της Αιγύπτου έβαλε στο παιχνίδι τον παίχτη του Ατρομήτου, Ουάρντα. Η Ελλάδα συνέχισε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που άφησε το πρώτο. Η πίεση, αλλά και η διάθεση για ένα ακόμα γκολ ήταν εμφανής, αν και αυτό δεν ήρθε, παρά τις ευκαιρίες των Μπακασέτα και Ταχτσίδη με μακρινά σουτ.

Έπειτα και το τέλος της φιλικής αναμέτρησης, ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Μίκαελ Σκίμπε τόνισε πως «ήμασταν καλύτεροι σήμερα, οι νέοι παίχτες που αγωνίστηκαν έκαναν την διαφορά, κάνοντας καλή δουλεία και παίζοντας γρήγορα ποδόσφαιρο. Πέλκας και Καρέλης βρέθηκαν σε καλή μέρα και σημείωσαν εξαιρετική εμφάνιση».

Δεν κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλο του ο προβληματισμένος Έκτορ Ραούλ Κούπερ τονίζοντας χαρακτηριστικά πως «η Ελλάδα κέρδισε δίκαια. Ο χρόνος μας πιέζει και πρέπει  να αποφασίσω ποιους παίχτες θα πάρω μαζί μου στην τελική φάση του Μουντιάλ. Η Ρωσία και Ουρουγουάη είναι δυνατοί αντίπαλοι, αλλά θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητές μας.» Ερωτούμενος για την μη χρησιμοποίηση του σούπερ σταρ της Λίβερπουλ, αλλά και της Αιγύπτου, Σαλάχ, αρκέστηκε να απαντήσει πως «ξέρω τι να  περιμένω από αυτόν τον παίχτη, ήθελα να δώσω χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίχτες».

Επιπλέον, δεν «ξέχασε» το πέρασμα του από την Θεσσαλονίκη και τον Άρη, υπογραμμίζοντας πως «Η περίοδος που πέρασα στην Ελλάδα και τον Άρη ήταν όμορφη. Εύχομαι στην εθνική Ελλάδος τα καλύτερα».