Του Βασίλη Μπαντή

Η 13η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος τελείωσε την Δευτέρα, με τον Ατρόμητο να φεύγει με το διπλό από τα Χανιά και τον τοπικό Πλατανιά. Στην κορυφή η ΑΕΚ, με έναν βαθμό διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Από κοντά και ο ΠΑΟΚ.

Σάββατο, 2/12

Αστέρας Τρίπολης – Κασσιόπη (Κέρκυρα) 4-0

Η ομάδα της Τρίπολης, έδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στην Κέρκυρα, συντρίβοντας την με σκορ 4-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ήδη μπροστά στο σκορ από από το ημίχρονο. Ο Μανιάς άνοιξε το σκορ και το έκλεισε. Ενδιάμεσα οι Τόνσο και Καλτσάς, έδωσαν αέρα ασφαλείας στους γηπεδούχους. Αυτή ήταν και η τέταρτη συνεχόμενη νίκη των Αρκάδων, φτάνοντας στους 18 βαθμούς και στην 6η θέση. Προτελευταία η Κέρκυρα με 11 βαθμούς.

Ξάνθη – ΠΑΟΚ 0-3

Στο πρώτο του διπλό στο φετινό πρωτάθλημα κατόρθωσαν να φτάσουν οι «ασπρόμαυροι». Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με το εντυπωσιακό 0-3, μέσα στα Πηγάδια, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Πάμπλο, ενώ ο Μακ επέστρεψε στα γκολ, σημειώνοντας το 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αμυντικός του δικεφάλου, Κρέσπο, σημείωσε το πρώτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό σκορ. Αξιοσημείωτη ήταν η μετακίνηση 2.500 οπαδών του ΠΑΟΚ στην Ξάνθη, δίνοντας έτσι βροντερό παρόν στο γήπεδο.

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 3-1

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς καλύτερος, λίγο έλειψε να πάθει «έμφραγμα». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ελμπάζ. Μερικά λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Ελαμντελαουί, κάνοντας το 1-1, σκορ που παρέμεινε ως το ημίχρονο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 80ο λεπτό, όπου ο Ανσαριφάρντ έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρολεύκους». Στις καθυστερήσεις του αγώνα και πάλι ο Ιρανός σημείωσε το τελικό 3-1.

Κυριακή, 3/12

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 0-1

Αναστάτωση στο «πράσινο» στρατόπεδο προκάλεσε η νίκη του Πανιωνίου μέσα στην Λεωφόρο. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν το γκολ της νίκης και το βρήκαν στο πρόσωπο του Ντουρμισάι στο 73ο λεπτό της συνάντησης.

Λάρισα – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Στην Λάρισα, η τοπική ομάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος το προβάδισμα που απέκτησε στο 5ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Ναζλίδη. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ισοφάριση και την βρήκαν, όταν ο Κόντε σημείωσε το τελικό 1-1, στο 55ο λεπτό.

Λαμία – Παναιτωλικός 2-2

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες, με την Λαμία να φεύγει εν τέλει με τον βαθμό «χρυσάφι». Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με δύο τέρματα των Ρότσα και Ντίαζ. Ο Παναιτωλικός φαινόταν πως έλεγχε την κατάσταση και θα έφευγε με το πολυπόθητο τρίποντο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά με τον Ακόστα στο 69ο λεπτό ενώ έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Βούχο. Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής έδειξε 3 κόκκινες κάρτες στο παιχνίδι, με την πιο «περίεργη» να σημειώνεται στο γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων, όταν ο τερματοφύλακας της Λαμίας ανέβηκε στην αντίπαλη περιοχή για την τελευταία φάση του αγώνα. Όταν ο συμπαίχτης του σημείωσε το τελικό 2-2, ο Παπαδόπουλος, ο τερματοφύλακας της Λαμίας, πανηγύρισε μαζί με τον… διαιτητή, με τον «άρχοντα» του αγώνα να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα!

Λεβαδειακός – ΑΕΚ

Η «Ένωση» καθυστέρησε ένα ημίχρονο, αλλά πήρε τελικά το πολυπόθητο τρίποντο, με σκορ 0-2, ανεβαίνοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος. Σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» στο 52ο λεπτό, ο συνήθης «ύποπτος» Λιβάγια που έδειξε τον δρόμο προς την νίκη,  με τον Αραούχο να σημειώνει το τελικό 0-2 λίγα λεπτά αργότερα.

Δευτέρα, 4/12

Πλατανιάς – Ατρόμητος 1-3

Έχασε την ευκαιρία να πάρει μεγάλη βαθμολογική ανάσα η ομάδα της Κρήτης. Ο Πλατανιάς, αν και προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Ν’Σικουλού δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από αυτήν την αναμέτρηση. Πέναλτι χάθηκε και από τον Μπούντνικ, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Όλα έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα οι γηπεδούχοι θα έφταναν στην νίκη. Τα δεδομένα άλλαξαν όταν στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα οι Βασιλακάκης, με δύο σπάνιας ομορφιάς γκολ (ψαλιδάκι και όμορφο βολέ) και Ουάρντα χάρισαν την νίκη στον Ατρόμητο με σκορ 1-3.