Δεν τον «κουνάει» κανείς από την κορυφή

Του Βασίλη Μπαντή

Με εμφατικό σκορ και πειστική εμφάνιση επί της Λάρισας, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε στην σχεδόν γεμάτη Τούμπα, με σκορ 3-0. Δεν αποτελεί είδηση η ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση των Βιειρίνια, Πρίγιοβιτς και Πέλκα, ενώ όλη η εικόνα του «δικεφάλου» συνολικά ήταν εξαιρετική. Παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα η ΑΕΛ που δεν μπόρεσε, ούτε αυτή, να σπάσει το απίθανο ρεκόρ των «ασπρόμαυρων», με 14 συνεχόμενες νίκες. Για ακόμη για φορά ακούστηκε από τις κερκίδες της Τούμπας το σύνθημα-απαίτηση των οπαδών για «πρωτάθλημα και κύπελλο στον πύργο τον λευκό».

Έσπασε την άμυνα της ΑΕΛ και σκόρπισε πάλι χαμόγελα στην Τούμπα

Εμφάνιση με όμορφα γκολ και χαρισματικές ατομικές ενέργειες «έκρυβε» η σημερινή βραδιά, για τους παίχτες του Ραζβάν Λουτσέσκου. Με «πατημένο το γκάζι» ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς πως μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος για να καθαρίσει γρήγορα την υπόθεση νίκης. Ο αρχηγός της ομάδας, Αντελίνο Βιειρίνια, έπειτα από ακόμη μία ατομική ενέργεια, βρήκε το κεφάλι του Πρίγιοβιτς και ο τελευταίος βρήκε τον Σάχοφ για να ανοίξει τον «χορό των τερμάτων», μόλις στο 12ο λεπτό. Τα τέρματα για τους «ασπρόμαυρους» διπλασίασε ο Φερνάντο Βαρέλα με όμορφη κεφαλιά, με τον αμυντικό του ΠΑΟΚ να ξεσπά σε κλάματα, πανηγυρίζοντας το τέρμα που πέτυχε με τον γιο του.

Με το «καλησπέρα» στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ σημείωσε και το τελικό σκορ, έπειτα από την δεύτερη ασίστ του Δημήτρη Πέλκα και το άψογο τελείωμα υψηλής κλάσεως από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος φορ, έδειξε και πάλι το «δολοφονικό» του ένστικτο, «εκτελώντας» τον Μπόζοβιτς. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό, με αυτόν του πρώτου ημιχρόνου, κυνηγώντας κάποιο ακόμα τέρμα, δίχως να το καταφέρει. Σημαντικά εργαλεία για την ανάπτυξη παιχνιδιού των γηπεδούχων οι Μπίσεσβαρ και Πέλκας, «κρύο αίμα» και πάλι ο Πρίγιοβιτς.

«Κάθε παιχνίδι σαν τελικός για τον ΠΑΟΚ»

Άλλωστε, δεν είναι τυχαία και η δήλωση του Ραζβάν Λουτσέσκου, μετά το τέλος του αγώνα περί αστοχίας της ομάδας του, στεκούμενος στις πολλές χαμένες ευκαιρίες που έχασαν οι παίχτες του. Ο Ρουμάνος τεχνικός δεν παρέλειψε να συγχαρεί τους ποδοσφαιριστές του, για ακόμα ένα παιχνίδι, για την πειστική τους εμφάνιση, ενώ τόνισε, για ακόμη μία φορά, πως κάθε παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ είναι σαν τελικός. Διευκρίνισε πως οι παίχτες του δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στο γήπεδο, προκειμένου να κατακτήσουν ακόμα και το ντάμπλ.

Αναγνώρισε την ανωτερότητα του «δικεφάλου» ο προπονητής των «βυσσινί», Φυντάνης. Ο Έλληνας προπονητής των φιλοξενούμενων μίλησε με κολακευτικά λόγια για τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας του ΠΑΟΚ, όσο και για την ποιότητα του ρόστερ, ενώ τόνισε πως η ήττα ήρθε δίκαια, καθώς η ΑΕΛ είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Εκθείασε τα μπακ του «δικεφάλου», Βιειρίνια και Μάτος, λέγοντας χαρακτηρίστηκα πως «οι δυο τους μας ανάγκασαν να παίξουμε πολύ κλειστά στην άμυνα». Τέλος, ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας, σε σχετική ερώτηση που του έγινε για την σημερινή εμφάνιση των παιχτών του, απάντησε πως «ίσως οι ποδοσφαιριστές μου να είχαν τον μυαλό τους περισσότερο στα ερχόμενα παιχνίδια, παρά στο σημερινό».