Με τα μάτια στραμμένα στο… ντέρμπι!

ΠΑΟΚ και Άρης διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους για πρώτη φορά, μετά από σχεδόν μία πενταετία, χωρίς ωστόσο να προσφέρουν το ανάλογο θέαμα.

Του Βασίλη Μπαντή

Η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας ανήκει στο παρελθόν, με τα περισσότερα φαβορί να κάνουν το «καθήκον» τους και να παίρνουν τους τρεις πολύτιμους πόντους, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί. Κορυφαίο παιχνίδι δεν ήταν άλλο από το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, που τελείωσε ισόπαλο 1-1.

Αστ. Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης 2-1

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κατέκτησαν δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης. Το σκορ για την ομάδα της Αρκαδίας άνοιξε ο Μαρτίνεθ στο 68ο λεπτό με δυνατό σουτ. Ο Αστέρας υπερτερούσε στο γήπεδο, παρόλα αυτά οο φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 με τον Τζανετόπουλο, με σουτ μέσα από την περιοχή, στο 74ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος και δικαιώθηκαν, καθώς ο Βαλιέντε με όμορφη γυριστή κεφαλιά «έγραψε» το τελικό 2-1 στο 86ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Απόλλων Παραλιμνίου και Τρίκαλα ήρθαν ισόπαλοι 1-1, σε ένα δυνατό παιχνίδι.

Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Στο πιο «γεμάτο», βάση αγωνιστικής απόδοσης και έντασης παιχνίδι, ο ΠΑΣ «απέδρασε» με το διπλό από το Περιστέρι. Οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν με αρκετές αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο, παρόλα αυτά το συγκεκριμένο γεγονός δεν επηρέασε την αγωνιστική εικόνα του παιχνιδιού. Ο ΠΑΣ πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα στο 18ο λεπτό ο Κριζμάν να κάνει το 0-1 με όμορφο σουτ. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του από την «άσπρη βούλα», με τον Θεοδωράκη να τον κερδίζει και να εξουδετερώνει το σουτ του επιθετικού του ΠΑΣ. Λίγο αργότερα ήρθε η απάντηση από τον Ατρόμητο, με μία «φωτοβολίδα» του Γιαννούλη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι στο 22ο λεπτό. Στο 34ο ήρθε και το δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους, αυτή την φόρα με τον Κωτσόπουλο. Παρά την μεγάλη πίεση των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να κάνουν το 0-2 με τον Ξυδά στο 40ο λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ. Στο δεύτερο μέρος ο Σίοντης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 50ο λεπτό, αφήνοντας τον ΠΑΣ με παίκτη λιγότερο. Ο Ατρόμητος πίεζε και βρήκε το γκολ με κεφαλιά του Κουλούρη στο 76ο λεπτό, παρόλα αυτά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, που έφυγαν με «άδεια» χέρια, παρά την πίεσή τους μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα για το γκολ της ισοφάρισης.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα σε Θύελλα Καμαρίου και Ηρακλή αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

ΠΑΟΚ – Άρης 1-1

Ντέρμπι από τα παλιά στην Τούμπα, ανάμεσα στον κυπελλούχο ΠΑΟΚ και τον Άρη. Οι γηπεδούχοι παρατάχτηκαν με αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα να επηρεαστεί η «χημεία» της ομάδας. Στο 25ο λεπτό ο Δημήρης Πέλκας άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πανηγυρίζοντας έντονα το γκολ. Λίγο πριν την «αυλαία» του πρώτου μέρους, ένα «παιδικό» λάθος του Χατσερίντι έδωσε την ευκαιρία στον Ματέο Γκαρσία με όμορφο σουτ να «εκτελέσει» τον Ρέι για το τελικό 1-1. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε. Στο 60ο λεπτό της συνάντησης ο Στέλιος Κίτσιου αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τον ΠΑΟΚ με δέκα ποδοσφαιριστές. Οι «κιτρινόμαυροι» έψαξαν το νικητήριο γκολ στην αντεπίθεση, με τον Πάκο Ερέρα να δίνει συνέχεια οδηγίες, παρόλα αυτά δεν τα κατάφεραν. Από την άλλη ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι και τον Πρίγιοβιτς, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Αήττητος Σπάτων και Εργοτέλης ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 1-0

Ντεμπούτο με την φανέλα του Ολυμπιακού έκανε στην επιστροφή του στο Λιμάνι ο Γιάγια Τουρέ. Το μοναδικός γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Μάνος, βάζοντας το πρώτο του τέρμα στα «ερυθρόλευκα». Οι γηπεδούχοι παρατάχτηκαν με αρκετές «ρεζέρβες» στο γήπεδο, με τον Πέδρο Μάρτινς να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα, ενόψει των επόμενων αγώνων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία με κάποιες αντεπιθέσεις, κυρίως στο πρώτο μέρος να βρουν ένα γκολ, χωρίς να τα καταφέρουν. Ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι, αν και «ζορίστηκε» στο να βρει το γκολ που θα «έλυνε» τα πόδια των ποδοσφαιριστών του. Το «παρθενικό» γκολ του Μάνου ήρθε στο 68ο λεπτό, με κεφαλιά.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Παναχαϊκή κέρδισε με 0-1 τον Άρη Αβάτου.

Συνοπτικά:

Αποτελέσματα Τρίτης

Έκτος όμιλος: Απόλλων Παραλιμνίου-Τρίκαλα 1-1, Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης 2-1

Πρώτος όμιλος: Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2, Θυέλλα Καμαρίου-Ηρακλής (ανάβ.)

Δεύτερος όμιλος: Βόλος-Απόλλων Λάρισας 5-1, ΑΕΚ-Λαμία (αναβ.)

Τρίτος όμιλος: ΟΦΙ-Κισαμικός 0-2, Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός (ανάβ.)