2018: Οι ελληνικές αθλητικές στιγμές που ξεχώρισαν

Της Βιβής Κοτσαπουϊκίδου

Το 2018 ήταν γεμάτο με σημαντικά γεγονότα για τις Ελληνίδες και τους Έλληνες αθλητές σε Ελλάδα και εξωτερικό, σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο.

Η Ελλάδα παρακολούθησε το 2018 τένις για χάρη του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη, έγινε ένα για τον Λευτέρη Πετρούνια, την Κατερίνα Στεφανίδη, τον Μίλτο Τέντογλου και θαύμασε την ευρωπαϊκή νίκη της ΑΕΚ στο μπάσκετ, του Ολυμπιακού σε Πόλο και Βόλεϊ και το μεγαλείο της εθνικής Ελλάδος στην κατάκτηση του Παγκοσμίου στο Καζάν, στο μπιτς χάντμπολ.

Ποιες ήταν οι ελληνικές αθλητικές στιγμές που ξεχώρισαν το 2018;

Παγκόσμιες οι γυναίκες της Εθνικής Ελλάδος στο μπιτς χάντμπολ

Το μπιτς χάντμπολ μπορεί για τους περισσότερους να είναι άγνωστο, όμως η εθνική Ελλάδος γυναικών μας έπεισε πως πρέπει να το μάθουμε. Η Ελλάδα επικράτησε 2-1 (18-14, 15-24, 5-2) της Νορβηγίας στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ στο Καζάν, υπό τις οδηγίες της Μαρίας Καραντώνη και της Σοφίας Δημητρίου και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή του κόσμου. Οι Σαμολαδά, Ποιμενίδου, Καλοϊδη, Κερλίδη, Σκάρα, Μούρνου, Κεπεσίδου Μ., Δημητρίου Α. , Μάστακα και Κεπεσίδου Ν., είναι τα χρυσά κορίτσια που μας έκαναν περήφανους!

Πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης ο Πετρούνιας

Ο Λευτέρης Πετρούνιας για ακόμα μια φορά σήκωσε την ελληνική σημαία στο υψηλότερο βάθρο. Πρώτα στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης για τέταρτη φορά, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκόβης, τον Αύγουστο και λίγους μήνες μετά, τον Νοέμβριο, εν μέσω τραυματισμού, κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο των κρίκων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στην Ντόχα.

Η Κορακάκη στόχευσε στο Παγκόσμιο και το πήρε

Η Άννα Κορακάκη εξασφάλισε την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην πόλη, Τσανγκουον της Νότιας Κορέας.

Οι έφηβοι…Παγκόσμιοι Πρωταθλητές

Η Εθνική εφήβων, στο πόλο, κατέκτησε το παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ουγγαρίας, επικρατώντας 9-8 της Ισπανίας στον μεγάλο τελικό. Ο Δημήτρης Κραβαρίτης κατάφερε δίνοντας τις καλύτερες οδηγίες στους Καλογερόπουλο, Γραμματικό, Παπανικολάου, Δήμου, Χαλυβόπουλο, Κοβρουβάνη και Μπράιμε, να δημιουργήσει μια τεράστια επιτυχία, εντός και εκτός πισίνας!

Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου, έκρυβε… μετάλλια

Με έξι μετάλλια, τρία από αυτά χρυσά, γύρισε η ελληνική αποστολή από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου. Η Κατερίνα Στεφανίδη, μετά το χάλκινο στο Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου στο Μπέρμιγχαμ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα 4.85, ενώ δεύτερη ήταν η Νικόλ Κυριακοπούλου με 4,80μ. Ο 20χρονος, Μίλτος Τεντόγλου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, ενώ και η Βούλα Παπαχρήστου, έγινε «χρυσή» στο άλμα εις τριπλούν με 14.60μ στη 2η προσπάθειά της. Τέλος, η Μαρία Μπελιμπασάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 50.45 στον τελικό των 400μ και ο ο Δημήτρης Τσιάμης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν, με την καλύτερη προσπάθεια του (την τρίτη) στα 16.78μ.

Τα αθλήματα με κύριο στοιχείο το νερό… καλά κρατούν

Δύο μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο,  πανηγύρισε η ελληνική κολύμβηση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκόβης. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, πετυχαίνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 21.44. Ενώ, νωρίτερα ο Απόστολος Χρήστου, πήρε την τρίτη θέση στα 100μ. ύπτιο με 53.72, χαρίζοντας στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 470 πανηγύρισε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας το δίδυμο των Παναγιώτη Μάντη και Παύλου Καγιαλή. Οι «χάλκινοι» Ολυμπιονίκες του Ρίο, στην ιστιοπλοΐα συγκέντρωσαν συνολικά 72 βαθμούς ποινής (σε σύνολο 12 ιστιοδρομιών) και βρέθηκαν στο 2ο σκαλί του βάθρου.

Στο πόλο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης κερδίζοντας την διοργανώτρια του Final 8, Προ Ρέκο με 9-7 στο μεγάλο τελικό του Champions League στη Γένοβα. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, δεν σταμάτησε εκεί, οι  Πάβιτς, Μυλωνάκης,  Δελακάς, Γενηδουνιάς, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Δερβίσης , Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς και Χαλυβόπουλος, κατέκτησαν το πρωτάθλημα και το Σούπερ Καπ Ελλάδας.

Η ΑΕΚ «Βασίλισσα» ξανά στην Ευρώπη

Η ΑΕΚ του Ντράγκαν Σάκοτα επικράτησε 100-94 της Μονακό, στον τελικό του Final 4 του Basketball Champions League, που διεξήχθη στο κλειστό “Ν. Γκάλης”, στο ΟΑΚΑ. Το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την ΑΕΚ, ήρθε με τους Γκριν, Χάρις, Τζέιμς, Σάκοτα, Ξανθόπουλο, Χάντερ, Λαρεντζάκη, Μαυροειδή, Πάντερ και Βασιλόπουλο, λίγο καιρό μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος σε αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Και το CEV Challenge Cup…πάει στις γυναίκες του Ολυμπιακού

Οι γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο τιμόνι και τις Γιώτα, Νιέμερ, Πολ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου και Χίπε, έντυσε το CEV Challenge Cup στα ερυθρόλευκα, επικρατώντας με 3-1 στην έδρα της Μπούρσα. Πριν το ευρωπαϊκό, προηγήθηκε η κατάκτηση του κυπέλλου, ενώ ακολούθησε και το 6ο διαδοχικό πρωτάθλημα.

Η χρονιά που μας έμαθε τένις

Το 2018 ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη ξεχώρισαν για το «ελληνικό» τένις. Με τελευταίο επίτευγμα το χθεσινό, όπου κέρδισαν τους Σερένα Γουίλιαμς και Φράνσις Τιαφό των ΗΠΑ στο διπλό μικτό Hopman Cup στην RAC Arena  και θα παίξουν την πρόκριση στον τελικό με την Ελβετία.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς,  κατέκτησε το τρόπαιο του ΑTP 250, ενώ  λίγο αργότερα, κατέκτησε τον τίτλο στο δεύτερο Next Gen ATP Finals, που φιλοξενήθηκε στο Μιλάνο, καθώς νίκησε στον τελικό τον 19χρονο Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ με 3-1 σετ και «σήκωσε» αήττητος το τρόπαιο.

Η Μαρία Σάκκαρη και η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου νίκησαν στο πολύ καθοριστικό παιχνίδι του διπλού και σφράγισαν την επιστροφή της Ελλάδας  στην 1η κατηγορία του Fed Cup έπειτα από επτά χρόνια.

Με 48 μετάλλια από τους Μεσογειακούς αγώνες στην Ταραγόνα

Η ελληνική αποστολή στους Μεσογειακούς αγώνες της Ταραγόνα κατέκτησε συνολικά 48 μετάλλια, εκ των οποίων 12 χρυσά, 14 ασημένια και 22 χάλκινα, σε προσωπικό και συλλογικό επίπεδο. (Δείτε εδώ αναλυτικά τα μετάλλια)

Νταμπλ με την πρώτη ο Ολυμπιακός στο Χάντμπολ

Η νεοσύστατη ομάδα του Ολυμπιακού στο χάντμπολ κατάφερε να κάνει το νταμπλ με την πρώτη! Ο Γιώργος Ζαραβίνας  με τους Κωστακίδη, Κρητικό, Πετρίτσεβιτς, Τζηρά, Καραμπουρνιώτη, Μισαηλίδη, Σκρόμπιτς, Στούμπη, Κανδύλα, Σανίκη, Τσακνή, Αλβανό, Παπαδιονυσίου, Λιάπη, Τσιλιμπάρη και Χάλαρη, κατάφεραν να πάρουν κύπελλο, επικρατώντας με 26-22 κόντρα στον Α.Σ.Ε. Δούκα στο τελικό του Final 4 και το πρωτάθλημα, με ανατροπή από 0-2 σε 3-2 στη σειρά των τελικών με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Μοιρασιά στο βόλεϊ για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός μοιράστηκαν το Κύπελλο και το Πρωτάθλημα αντίστοιχα στο βόλεϊ για το 2018. Ο προπονητής, Μουνιόθ με τους  Οϊβάνεν, Πετρέα, Μπέμε, Ντρίζγκα, Αλεξίεφ, Ραούβερντινκ, Στεφάνου, Δαρίδη, Χριστοφιδέλη και Ανδρεάδη επικράτησαν με 3-0 στην σειρά των τελικών επί του ΠΑΟΚ και πήραν το 28ο πρωτάθλημα τους.

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, καθώς επικράτησε 3-0 του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, στον τελικό, στην Ρόδο. Ο Ρίτσι με τους Τσακουρίδη, Πελεκούδα, Κουμεντάκη, Κωνσταντινίδη, Βάλκιερς, Γκιόν, Ουτσίκοφ και Στίγγα, στέφθηκαν κυπελλούχοι για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

2η συνεχόμενη φορά «πράσινο» πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός του Τσάβι Πασκουάλ, με τους Σίνγκλετον, Γκιστ, Λοτζέσκι, Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Ρίβερς, Τζέιμς, Παππά, Βουγιούκα, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ και Μήτογλου νίκησε με 84-70 τον αιώνιο αντίπαλο, Ολυμπιακό στον πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ (3-2) και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή για 36η φορά στην Ιστορία του και δεύτερη συνεχόμενη.

Πρωτάθλημα μετά από 24 χρόνια για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατέκτησε τον 12ο τίτλο της για πρώτη φορά μετά το 1994. Η Ένωση υπό τις οδηγίες του Μανόλο Χιμένεθ, με τους Μπάρκα, Μπακάκη, Βράνιες, Λαμπρόπουλο, Χούλτ, Σιμόες, Μοράν, Λιβάγια, Μάνταλο, Μπακασέτα, Αραούχο, Τσιντώνα, Γαλανόπουλο, Γκάλο, Χριστοδουλόπουλο, Λόπες, Τσόσιτς και Γιακουμάκη, επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Super League, τον τίτλο.

Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ για δεύτερη χρονιά

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο δικέφαλος του Βορρά κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, κερδίζοντας με 2-0 την ΑΕΚ στο θερμό ΟΑΚΑ. Το έκτο τρόπαιο του συλλόγου στο ποδόσφαιρο, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου στο τιμόνι και τους Πασχαλάκη, Πέλκα, Βιερίνια, Μαουρίσιο, Μαλεζά, Πρίγιοβιτς, Μπίσεσβαρ, Κάνιας, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Κάμπος, Μακ και Σάκχοφ, με ένα τεράστιο «πανηγύρι» στον Λευκό Πύργο.