#Newn_Εκλογές2019: Ποιοι είναι οι 97 υποψήφιοι δήμαρχοι στο Νομό Θεσσαλονίκης

Της Βιβής Κοτσαπουϊκίδου

Εκλογές - κάλπη

Μια «ανάσα» πριν τις αυτοδιοικητικές εκλογές της 26ης Μαΐου 2019, το Νewn.gr σας παρουσιάζει τους 97 υποψήφιους δημάρχους, στους  14 δήμους του Νομού Θεσσαλονίκης.

Οι υποψήφιοι (δήμαχοι/ δημοτικοί σύμβουλοι/ διαμερισματικοί), ξεπερνούν τους 8.500 στους δήμους Θεσσαλονίκης, Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Βόλβης, Δέλτα, Θερμαϊκού, Θέρμης, Καλαμαριάς, Κορδελιού – Ευόσμου. Λαγκαδά, Νεάπολης – Συκεών, Παύλου Μελά, Πυλαίας – Χορτιάτη, Χαλκηδόνας και Ωραιοκάστρου.

Αξίζει να αναφερθεί ότι εκτός από τους Γιάννη Μπουτάρη (Θεσσαλονίκης), Γιάννη Καραγιάννη (Λαγκαδά) και Γιάννη Τσουκνιδά (Χαλκηδόνας), όλοι οι υπόλοιπου νυν δήμαρχοι, θα διεκδικήσουν εκ νέου τους δήμους τους.

Ρεκόρ υποψηφίων δημάρχων έχει ο κεντρικός δήμος, ο Δήμος Θεσσαλονίκης, με 19 υποψηφίους, ενώ ακολουθούν ο Δήμος Θερμαϊκού με 8 και ο Δήμος Ωραιοκάστρου με 7. Οι γυναίκες υποψήφιες δήμαρχοι είναι μόλις 11 σε 97 συνολικά υποψήφιους, με τους Δήμους Καλαμαριάς, Κορδελιού – Ευόσμου, Νεάπολης – Συκεών, Χαλκηδόνας και Ωραιοκάστρου να μην έχουν καθόλου γυναίκες επικεφαλής συνδυασμών, αρά και καθόλου υποψήφιες Δημάρχους.

 

Δήμος Θεσσαλονίκης
  1. Χάρης Αηδονόπουλος (Συνέργεια – Πρώτα η Πόλη μας)
  2. Κωνσταντίνος Αναγνωστάρας (Π.Α.Ρ.Ε.Α.)
  3. Σπύρος Βούγιας (ΠΟΛΗχρωμη Θεσσαλονίκη)
  4. Αντώνης Γαζάκης (Πόλη Ανάποδα)
  5. Σωτήρης Ζαριανόπουλος (Λαϊκή Συσπείρωση)
  6. Γρηγόρης Ζαρωτιάδης (Υψίπολις)
  7. Κωνσταντίνος Ζέρβας (ΝΑΙ στη Θεσσαλονίκη)
  8. Γιάννης Κουριαννίδης (Θεσσαλονίκη Πόλη Ελληνική)
  9. Γιάννης Κούτρας (Ανταρσία στη Θεσσαλονίκη για την Ανατροπή)
  10. Μάκης Κυριζίδης (Θεσσαλονίκη Θετικά)
  11. Πέτρος Λεκάκης (Θεσσαλονίκη Πρώτη)
  12. Βασίλης Μωυσίδης (Θεσσαλονίκη των Πολιτών)
  13. Ιωάννης Νασιούλας (Νέα Αρχή για τη Θεσσαλονίκη)
  14. Κατερίνα Νοτοπούλου (Θεσσαλονίκη Μαζί)
  15. Γιώργος Ορφανός (Η Θεσσαλονίκη είναι το μέλλον)
  16. Γιώργος Ρακκάς (Μένουμε Θεσσαλονίκη)
  17. Νίκος Ταχιάος (Θεσσαλονίκη Υπεύθυνα)
  18. Μιχάλης Τρεμόπουλος (Οικολογία – Αλληλεγγύη)
  19. Παναγιώτης Ψωμιάδης (Δύναμη Πολιτών)
Δήμος Αμπελοκήπων – Μενεμένης
  1. Λάζαρος Κυρίζογλου (Δημοτική Συνεργασία)
  2. Σοφία Καρασαρλίδου (Εργατική Αντεπίθεση)
  3. Γιώργος Κυριλλίδης  (Πολίτες σε Δράση)
  4. Γιάννης Νοτάκης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  5. Ηλίας Σμήλιος (Ανυπακοή)
Δήμος Βόλβης
  1. Διαμαντής Λιάμας (Βόλβη Μπροστά)
  2. Γιάννης Βαλερής (Τα πάντα για τη Βόλβη)
  3. Θεοχάρης Ελευθεριάδης (Ανεξάρτητη Ενωτική Κίνηση Βόλβης)
  4. Βάσω Πολυζωίδου (Λαϊκή Συσπείρωση)
  5. Δημήτρης Στοϊτσας (Βόλβη – Ισχυρός Δήμος)
Δήμος Δέλτα
  1. Ευθύμης Φωτόπουλος (Μπροστά ο άνθρωπος, ψηλά ο τόπος!)
  2. Γιώργος Γλώσσης  (Ώρα Ευθύνης)
  3. Αλέξανδρος  Διαμαντόπουλος  (Ο Δήμος μας)
  4. Γιάννης  Ιωαννίδης (Επανεκκίνηση)
  5. Σπύρος Σταματάκης (Ξεκινάμε)
  6. Λίνα Χατζηκυριάκου (Λαϊκή Συσπείρωση)
Δήμος  Θερμαϊκού
  1. Γιάννης Μαυρομάτης (Θερμαϊκός Νέα Πορεία)
  2. Δημήτρης  Καπλάνης (Το μέλλον τώρα)
  3. Σίμος Καψάλας (Θερμαϊκός – Παγκόσμια Πόλη)
  4. Ντίνα Μώραλη (Λαϊκή Συσπείρωση)
  5. Νίκος Παράσχου (Όλοι μαζί για τον Θερμαϊκό)
  6. Θεόδωρος Τζέκος (Συμμετέχω – Θερμαϊκός)
  7. Γιώργος Τσαμασλής (Θερμαϊκός)
  8. Γιώργος Χατζηβαλάσης (Δράση Πολιτών)
Δήμος Θέρμης
  1. Θεόδωρος Παπαδόπουλος ( Δημοκρατική  Ενότητα)
  2. Δημήτρης Βλαχομήτρος (Μέτωπο Ρήξης και Ανατροπής)
  3. Φάνης Καρκατζούνης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  4. Κωνσταντίνος Μπίκος (Βήμα στο Αύριο)
  5. Άννα Τσιφτελίδου (Παρέμβαση Πολιτών)
  6. Χρήστος Φάσσας (Ο Δήμος μας αύριο)
Δήμος Καλαμαριάς
  1. Θεοδόσης Μπακογλίδης (Συνεργασία για την Καλαμαριά)
  2. Δημήτρης Αρκούδης (Καλαμαριά Αλλιώς)
  3. Βικέντιος Αντωνάκης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  4. Θεόδωρος Βολτσίδης (Πατριωτική Δύναμη Καλαμαριάς)
  5. Γιάννης Δαρδαμανέλης (Γενιά Δημιουργίας)
  6. Αβραάμ Περσίδης (Η Καλαμαριά που μας αξίζει)
  7. Άρης Τεμεκενίδης (Καλαμαριά – Πρώτη Ξανά)
Δήμος Κορδελιού – Ευόσμου
  1. Πέτρος Σούλας (Δήμος για Όλους)
  2. Γιάννης Γιαννακόπουλος (Κοινωνία Ευθύνης)
  3. Νίκος Ζυγάς (Συμμαχία Πολιτών)
  4. Γιάννης Καμαρινός (Ξεκινάμε από την αρχή)
  5. Θανάσης  Κοκονάς (Λαϊκή Συσπείρωση)
  6. Κλεάνθης Μανδαλιανός (Νέα Πνοή)
Δήμος Λαγκαδά
  1. Γιάννης Αναστασιάδης (Νέα Αρχή)
  2. Νίκη Ανδρεάδου (Πολίτες με Όραμα)
  3. Φίλιππος Γεωργουδάκης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  4. Χρύσα Στάμου (Δημοτικός Συναγερμός)
  5. Μαρκέλλα Ταυρίδου (Ενεργός Δημότης)
  6. Γιάννης Ταχματζίδης (Δύναμη Ευθύνης)
  7. Θεόδωρος Τζιαμπάζης (Σύμπραξη Δημιουργίας)
Δήμος Νεάπολης – Συκεών
  1. Σίμος Δανιηλίδης  (Νέα Αυτοδιοίκηση)
  2. Χαράλαμπος Βέλλης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  3. Ηλίας Ζάχαρης (Κοινωνική Συνεργασία)
  4. Γιάννης Λαθήρας (Η πόλη αλλιώς)
  5. Λάζαρος Ωραιόπουλος (Άλμα στο Μέλλον)
Δήμος Πυλαίας – Χορτιάτη
  1. Ιγνάτιος Καϊτεζίδης (Δύναμη Ενότητας)
  2. Γιώργος Αντωνόπουλος (Δύναμη Αλλαγής)
  3. Κωνσταντίνος Καρπούζης (Δημιουργική Αλλαγή)
  4. Οδυσσέας Μαάιτα (Λαϊκή Συσπείρωση)
  5. Ελένη Ρουσάκη (Σύγχρονος Δήμος – Αυτοδιοικητική Κίνηση Πολιτών)
Δήμος Παύλου Μελά
  1. Δημήτρης Δεμουρτζίδης (Ευ Πόλις)
  2. Δημήτρης Δεληγιάννης (Αλλάζω την πόλη μου)
  3. Άρης Ιακωβίδης (Ανανεωτική Κίνηση Πολιτών Παύλου Μελά)
  4. Γιώργος Λίλτσης (αναΤΡΟΠΗ)
  5. Μάριος Παλάντζας (Λαϊκή Συσπείρωση)
  6. Σίσσυ Φραγκοπούλου (Πόλη Μπροστά – Προοδευτική Συμμαχία για τον δήμο Παύλου Μελά)
Δήμος Χαλκηδόνος
  1. Σταύρος Αναγνωστόπουλος (Δύναμη Αναγέννησης)
  2. Μηνάς Μηντζαρίδης (Ενεργοί δημότες Χαλκηδόνας)
  3. Παναγιώτης Μαρκίδης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  4. Μαυρουδής Μηντσιούδης (Πρώτα ο πολίτης)
  5. Κώστας Σαραφίδης (Σύμπραξη Ευθύνης)
Δήμος Ωραιοκάστρου
  1. Αστέριος Γαβότσης (Πολιτεία με Όραμα)
  2. Γρηγόρης Εδιρνέλης (Αλληλεγγύη – Ανατροπή)
  3. Άγγελος Θέμελης (Λαϊκή Συσπείρωση)
  4. Γιώργος Παπακωνσταντίνου (Δύναμη Δημιουργίας)
  5. Ανέστης Πολυχρονίδης (Συνεργασία Τώρα)
  6. Παντελής Σκαρλάτος (ΑΝΑΣΑ)
  7.  Παντελής Τσακίρης (Πρωταγωνιστές Ξανά)