Ο πάγκος γλύτωσε την Μίλαν στις καθυστερήσεις

Ηλίας Γκοντόλια

Σημαντική νίκη στις καθυστερήσεις  με 3-2  πήρε πριν από λίγο η Μίλαν επί της Ουντινέζε  στο Στάδιο Τζουζέπε Μεάτσα, για την 20η αγωνιστική της Seria A.

Ο παίκτης που <<ξελάσπωσε>> την Μίλαν από την ισοπαλία ήταν ο Άντε Ρέμπιτς με δύο τέρματα ,στο 48′  και στις καθυστερήσεις του αγώνα 90+3′. O 26χρονος Κροάτης μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Μποναβεντούρα.

Η ομάδα της Μίλαν βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6′ λεπτό της αναμέτρησης. Με τον Γενς Στρίγκερ Λάρσεν εκμεταλλευόμενος την λάθος έξοδο του Ντοναρούμα , έδωσε προβάδισμα στην Ουντινέζε. Με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-1

Η επιλογή του προπονητή της Μίλαν, Στέφανο Πιόλι  να ρίξει στο παιχνίδι τον Άντε Ρέμπιτς  είχε αποτέλεσμα,καθώς στο 48′ ο Κροάτης βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 71′ ο Τέο Ερνάντεζ έδωσε προβάδισμα για την Μίλαν. Παρόλο αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοπαλία μετά από πολύ ωραία κίνηση και κεφαλιά του επιθετικού τους Kevin Lasagna στο 85′.

Για την Ουντινέζε η ισοπαλία  φάνηκε να ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα και έτσι προχώρησε σε δύο αλλαγές (88′ και 90+2′) . Η Μίλαν όμως χρειαζόταν την νίκη, κάτι το οποίο κυνήγησε στο διάστημα που είχε απομείνει. Στο 90+3 ο Άντε Ρέμπιτς  μετά από προσωπική ενέργεια σκόραρε και έκανε το 3-2 , με δεύτερο προσωπικό του τέρμα . Όλο το γήπεδο στην συνέχεια φώναζε το όνομα του.