Τα πάνω κάτω έφεραν Βαλμπουενά και Σισέ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά την ζόρικη , έως ένα σημείο νίκη που πέτυχε με 3-2 απέναντι στην Λαμία.

Αμπού Σισέ και Ματιέ Βαλμουενά έφεραν τα πάνω κάτω και περιμένουν τους αντιπαλους για τα Final 4.

Για  τον Ολυμπιακό ιδιαίτερη σημασία είχε η παρουσία του Ματιέ Βαλμπουενά. Με τον Γάλλο να περνάει ως αλλαγή στο 46′ αντί του Λοβέρα και να μοιράζει τρεις ασίστ .Ενώ παράλληλα συζητιέται ήδη η ανανέωση του συμβολαίου του.

Το γκολ της Λαμίας που πάγωσε τον Ολυμπιακό , θυμίζοντας τον περσινές στιγμές,  ήρθε από στημένη φάση 45′ λεπτό της αναμέτρησης από τον Ντάνιελ Αντέτζο και έγινε το 0-1. Ήταν μόνο η αρχή καθώς τα υπόλοιπα τέρματα ήταν η συνέχεια των στατικών φάσεων.

Ισοφαρίζει στο 60′  ο Χασάν με κεφαλιά μετά από κόρνερ- ασίστ του Ματιέ Βαλμπουενά.

Στο 72′ λεπτό ξανά ο Ματιέ σεντράρει και ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά διαμορφώνει το 2-1 . Σκορ το οποίο έδινε στον Ολυμπιακό την πρόκριση για τους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας .

Στο 77′ πάλι πρωταγωνιστές ο Ματιέ με τον Σισέ καθώς ο Γάλλος σεντράρει και ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού σκοράρει και διαμορφώνει το 3-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σενεγαλέζος εκεί που πήρε τα εύσημα για τα δύο τέρματα, κάνει πέναλτι εις βάρος του Ολυμπιακού δίνοντας παράλληλα στην Λαμία την ευκαιρία να σκοράρει για το 3-2 αλλά συγχρόνως να ελπίζουν για την ανατροπή.

Συνοψίζοντας οι δύο κινήσεις του προπονητή Πέδρο Μαρτίνς να περάσει τον Ματιέ Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί ήταν κομβικής σημασίας. Από την άλλη τα δύο επιθετικά χαφ  των ερυθρολεύκων Μασούρας και Λοβέρα δεν ήταν και δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.