Θύμισε ΠΑΟΚ!

Ο δικέφαλος είχε περισσότερη όρεξη και διάθεση δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά κατάφερε στο τέλος να πάρει το "διπλό ψυχολογίας" στο Αγρίνιο εν όψει της δύσκολης συνέχειας #Newn #PAOK #NewnSports #SLGR

Του Αλέξανδρου Παπαϊωάννου,

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Αγρίνιο θέλοντας να πάρει τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο της ομάδας, απέναντι στον Παναιτωλικό. Το τελικό 1-3 ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το σκορ καθώς τα δύο γκολ του δικεφάλου που του έδωσαν την νίκη μπήκαν στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης.

Νίκη ψυχολογίας λοιπόν για τους Θεσσαλονικείς που την Πέμπτη υποδέχονται στην Τούμπα την Αιντχόβεν.

Ο δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τους ασπρόμαυρους να σπαταλούν την πρώτη τους ευκαιρία στο 4′ όταν ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Μούργκ αλλά ο Κνέτ ήταν σε ετοιμότητα.

Η δεύτερη φάση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 13′ όταν ο Γιαννούλης έβγαλε την σέντρα αλλά ο Μούργκ έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι ασπρόμαυροι βρήκαν το γκολ που έψαχναν όταν ο Σβάμπ πήρε την μπάλα έβγαλε μια πολύ όμορφη σέντρα ο Σφιντέρσκι βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και νίκησε τον Κνέτ με το κεφάλι στο 19′.

Ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά στο 24′ με δυνατό σουτ του Λιάβα να περνάει άουτ. Μέχρι το ημίχρονο στο παιχνίδι δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση με τον δικέφαλο να κρατάει το προβάδισμα με το γκολ του Πολωνού φορ.

Οι γηπεδούχοι χωρίς να απειλήσουν στο δεύτερο μέρος κέρδισαν πέναλτι στο 54′ όταν σε γύρισμα στην περιοχή ο Αριγίμπι κέρδισε την μπάλα ο Ίνγκασον ύψωσε πολύ ψηλά το πόδι του και ο Τζήλος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Ο Αριγίμπι ευστόχησε και έφερε το ματς στα ίσια, 1-1. Μέχρι και το 75′ η αναμέτρηση δεν είχε ρυθμό με τους γηπεδούχους να βολεύονται με το Χ και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιτεθούν σωστά και να απειλήσουν.

Στο 81΄ο δικέφαλος είχε άλλη μια καλή στιγμή μετά από διπλό σουτ τον Ζίφκοβιτς και Τσόλακ αλλά ο Κνέτ ήταν εκεί.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε μετά από τρομερή εκτέλεση φάουλ του Νινούα στο 89′ ο οποίος με ένα φανταστικό σουτ άφησε άγαλμα τον Κνέτ.

Ο δικέφαλος βρήκε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις όταν ο Καρασαλίδης υπέπεσε σε πέναλτι καθώς άπλωσε το χέρι του μέσα στην περιοχή ο Τσόλακ πήρε την εκτέλεση και έγραψε το τελικό 1-3 πετυχαίνοντας το πρώτο δικό του γκολ και δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην νίκη του δικεφάλου.