Αυτός ήταν ΠΑΟΚ!

Δίκαιη νίκη για τους ασπρόμαυρους με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και πλέον πηγαίνουν με άλλο αέρα στην συνέχεια των play-off και μέχρι το φινάλε της σεζόν #Newn #PAOK #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έκλεισαν το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των play-off με τους γηπεδούχους να έχουν κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Αυτό φάνηκε τελικά και στο γήπεδο με τον δικέφαλο να είναι καλύτερος του Ολυμπιακού ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνει δίκαιη νίκη με 2-0.

Με αλλαγές ο ΠΑΟΚ, την κύρια στο σχηματισμό του με 3-4-3 και τον Βιεϊρίνια στους 3 πίσω και με Ροδρίγο, Μπαμπά στα μπακ. Ενώ στον πάγκο έμεινε και ο Χρήστος Τζόλης.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο στους 3 της άμυνας και με τον Χοσέ Χολέμπας. Στα αριστερά προτιμήθηκε ο Ρέαμπτσιουκ ενώ στην βασική ενδεκάδα μπήκε ο Μπρουμά με τον Φορτούνη και τον Βαλμπουενά να μένουν στον πάγκο.

Το παιχνίδι από την αρχή του είχε την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω αλλά χωρίς κάποια στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 11′ με τον Ελ Αραμπί να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά τον Πασχαλάκη να βρίσκεται στην σωστή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 16′ η πρώτη στιγμή για τον ΠΑΟΚ με την μπάλα να στρώνεται στον Αουγκούστο ο Βραζιλιάνος πιάνει το πλασέ με την μια αλλά η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 20′ ο Μπρουμά βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της περιοχής μετά από λάθος διώξιμο έκανε το σουτ η μπάλα έγλυψε το δοκάρι του Πασχαλάκη αλλά πέρασε άουτ.

Στο 29′ ο Ολυμπιακός είχε νέα στιγμή με τον Μασούρα να περνάει στην περιοχή να πλασάρει από αριστερά αλλά τον Πασχαλάκη να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Οι επόμενες τρεις ευκαιρίες ήταν όλες για τον ΠΑΟΚ και έγιναν σε διάστημα δύο λεπτών με το πρώτο σουτ του Βιεϊρίνια να μπλοκάρεται από τον Σα στο 32′.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 33′ ο Ζίφκοβιτς βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Σφιντέρσκι με τον Σέρβο να πλασάρει αλλά τον Σα να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Και στην συνέχεια της φάσης στην εκτέλεση του κόρνερ ο Βιεϊρίνια από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Σα, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ολοκληρώθηκε χωρίς ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο της αναμέτρησης με το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να μετατρέπεται και σε γκολ. Ο Ζίφκοβιτς κουβάλησε την μπάλα αρκετά μέτρα έσπασε στον Ροδρίγο στα δεξιά ο τελευταίος γέμισε στην περιοχή ο Αβραάμ Παπαδόπουλος δεν έδιωξε καλά και ο Σέρβος ήταν στο κατάλληλο σημείο για να στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Σα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας και βλέποντας ο Μάρτινς ότι δεν δουλεύουν τα πράγματα όπως θα ήθελε πέρασε τον Καμαρά και τον Φορτούνη στην θέση του Μπρουμά και του Παπαδόπουλου.

Ο δικέφαλος στην επόμενη καλή του στιγμή σε αντεπίθεση, βρήκε ανοιχτή την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Ζίφκοβιτς έκανε την κάθετη κίνηση και ο Ελ Καντουρί τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον Σα, με τον Σέρβο να περνάει τον Πορτογάλο και να πλασάρει από δύσκολη γωνία σε κενή εστία στο 63′.

Λίγο αργότερα, στο 66′, ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε τον Ουάρντα στην θέση του Ελ Καντουρί.

Στο 71′ ο Τζόλης μπήκε στο παιχνίδι στην θέση του Mvp Ζίφκοβιτς, ενώ ο Μάρτινς πέρασε στο παιχνίδι τον Βαλμπουενά στην θέση του Ρέαμπτσιουκ.

Λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε μια ακόμα αλλαγή βάζοντας στον αγώνα τον Κάιπερς στην θέση του Μασούρα στο 79′ πιο συγκεκριμένα. Ο ΠΑΟΚ δύο λεπτά πιο μετά έκανε τις δικές του κινήσεις με τον Βαρέλα να περνάει στην αναμέτρηση και να βγαίνει ο Βιεϊρίνια ενώ ο Τσιγγάρας μπήκε στην θέση του Σβάμπ.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι κύλησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ με τους ασπρόμαυρους να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση να εκμεταλλεύονται τις δικές τους στιγμές και αντίστοιχα να μην αφήνουν τον Ολυμπιακό να έχει δικές του καλές ευκαιρίες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα της Τούμπας με 2-0, νίκη όχι τόσο βαθμολογικού κινήτρου αλλά περισσότερο ψυχολογίας λόγω της δύσκολης συνέχειας.