Άρης-ΑΕΚ: “Νεκρώθηκε” ένα ημίχρονο, έχασε και το παιχνίδι

Ο Άρης έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο με την ΑΕΚ, δέχθηκε τρία γκολ και δίκαια ηττήθηκε με 1-3 από την Ένωση στο Κλεάνθης Βικελίδης #Newn #Άρης #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ο Άρης υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-off. Οι γηπεδούχοι είχαν την δική τους ευκαιρία για να κλειδώσουν την ευρωπαϊκή του παρουσία ουσιαστικά, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την εξιλέωση για την πολύ κακή πορεία τους και την έντονη κριτική που τους ασκείται.

Ο Άρης ξεκίνησε και πάλι χωρίς καθαρό σέντερ φορ με τους Μπρούνο Σίλβα και Μαντσίνι στην τριάδα της επίθεσης. Κατά τα λοιπά οι γνωστές επιλογές του Άκη Μάντζιου στους μεσοαμυντικούς αλλά και κάτω από τα δοκάρια.

Ο Μανόλο Χιμένεθ από την άλλη έχοντας στην διάθεση του μόλις 5 αμυντικούς επέλεξε τον Βασιλαντωνόπουλο στα δεξιά και τον Μιτάι στον πάγκο.

Ακόμη επιλέχθηκε να ξεκουραστεί ο Μάνταλος ξεκινώντας με τους Σιμάνσκι, Γαλανόπουλο και Κρίστιτσιτς και τριάδα μπροστά του Τάνκοβιτς, Γκαρσία και Ανσαριφάρντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αναγνωριστικό χωρίς ευκαιρίες αλλά η φάση που έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ ήρθε με την συμπλήρωση των 10 λεπτών όταν ο Ρόουζ πήγε πολύ απρόσεκτα πάνω στον Λόπεζ με τον Κουλμπάκοφ να καταλογίζει το πέναλτι.

Ο Τάνκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε νικώντας τον Κουέστα για το 0-1.

Η συνέχεια του αγώνα μέχρι και το 15′ ήταν με το αναμενόμενο τέμπο δηλαδή τον Άρη να μοιάζει σοκαρισμένος και να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά. Έπειτα οι κίτρινοι είχαν δύο στιγμές, ημιτελείς με τον Σίλβα και τον Μπερτόγλιο με την συμπλήρωση 20 λεπτών.

Έπειτα ο Άρης έμεινε ψηλά και πίεσε την ΑΕΚ αλλά χωρίς να καταγράφει τελική προσπάθεια παρά την καλή εναλλαγή στην κυκλοφορία της μπάλας.

Στο 29 η ΑΕΚ σε αντεπίθεση βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Σούντγκρεν να κάνει λάθος τον Ανσαριφάρντ να κλέβει την μπάλα να περνάει στον Σιμάνσκι αυτός την κατάλληλη στιγμή στον Βασιλαντωνόπουλο και ο μπακ της ΑΕΚ να κάνει το 0-2.

Με τους Θεσσαλονικείς σε σοκ η ΑΕΚ έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι με τον Άρη να μην καταγράφει ούτε μια καθαρή ευκαιρία. Αντίθετα η Ένωση με δεύτερο απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ρόουζ και ισάριθμα πέναλτι πέτυχε και τρίτο γκολ στο 37′ με τον Ανσαριφάρντ να νικάει τον Κουέστα από την άσπρη βούλα για το 0-3.

Ο Άκης Μάντζιος με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέρασε στο παιχνίδι τον Μάνο στην θέση του Μπρούνο ώστε να γίνει ο Άρης πιο επιθετικός.

Οι κίτρινοι είχαν μια στιγμή με τον Μπερτόγλιο στο 52′ με τον σουτ να διώχνει ο Τσιντώτας. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 56′ σε πολύ ωραία επίθεση ο Άρης έκανε το 1-3.

Ο Σιλβα βρήκε χώρο έσπασε την μπάλα στον Μάνο, αυτός πέρασε με την μια στον Μαντσίνι με τον Αργεντίνο να τελειώνει την φάση υποδειγματικά στο 56′.

Η ΑΕΚ με την συμπλήρωση 60 λεπτών αναγκάστηκε να περάσει στον αγώνα τον Μιταϊ, καθώς ο Βασιλαντωνόπουλος ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε.

Έτσι ο Χιμένεθ αναγκάστηκε να περάσει στα δεξιά τον Λόπεζ μην έχοντας άλλη επιλογή και τον νεαρό μπακ που μόλις είχε μπει στα αριστερά.

Στο 62′ και παρά την υψηλή πίεση του Άρη, η ΑΕΚ είχε καλή ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ να βρίσκεται στην περιοχή να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να διώχνεται από τον Κουέστα με εξαιρετική απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε στο παιχνίδι τον Μάνταλο στην θέση του Γαλανόπουλου και τον Ολιβέιρα στην θέση του Γκαρσία.

Διπλή αλλαγή έκανε και ο Άρης στο 71′ με τους Γκάνεα και Ματέο Γκαρσία να περνούν στην αναμέτρηση και τους Μαντσίνι και Σούντγκρεν να βγαίνουν. Η Ένωση πέρασε στον αγώνα και τον Κοσίδη στην θέση του Ανσαριφάρντ στο 76′, κλείνοντας κάπως έτσι τις αλλαγές της.

Η ΑΕΚ κατέγραψε ακόμα μια σημαντική στιγμή στο 78′ με τον Σιμάνσκι μετά από λάθος του Κουέστα και τον Πολωνό να βγαίνει τετ-α-τετ αλλά τον Ισπανό κίπερ να διώχνει την μπάλα κόρνερ.

Ο Άκης Μάντζιος παίζοντας τα όλα για όλα πέρασε στο 86΄τον Ματίγια στην θέση του Δεληζήση και τον Μήτρογλου στην θέση του Σίλβα.

Τελικό σκορ το 1-3 με ένα ανέλπιστο διπλό για την κατάσταση που βρίσκεται η Ένωση, κάτι που σίγουρα θα τις δώσει μεγάλη ψυχολογία για την συνέχεια και αντίστοιχα η ήττα αυτή οφείλει να λειτουργήσει ως μια αφύπνιση για τον Άρη που προβλημάτισε.