Άρης για… κορυφή!

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν "βάφτηκε" κιτρινόμαυρο με τον Άρη να κερδίζει τον ΠΑΟΚ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάμα και να ανεβαίνει μόνος δεύτερος #Newn #ARISPAOK #NewnSports #SLGR

Άρης και ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία και να θέλουν την νίκη για λόγους γοήτρου αλλά και για να διατηρηθούν εκεί. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάμα στο 40′ και βρέθηκε μόνος δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα, δείχνοντας ότι φέτος μπορεί να είναι η χρονιά του.

Ο Άκης Μάντζιος σε μια κίνηση που προκάλεσε έκπληξη χρησιμοποίησε τον Μπουσέ κάτω από τα δοκάρια και τον Σάσα στα χαφ αντί του Τζένγκο καθώς στην άμυνα επέστρεψε ο Σάκιτς.

Από την άλλη ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε τους Ουαγκέ και Μιχαηλίδη στην άμυνα χωρίς αλλαγές μεσοεπιθετικά παρά μόνο την χρησιμοποίηση του Τσιγγάρα στη αρχική ενδεκάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τον Άρη να έχει δοκάρι από εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα στο 2′. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεση του είχε 2-3 στιγμές με τον Σφιντέρσκι, τον Ζίφκοβιτς και τον Τζόλη αλλά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Μπουσέ.

Ο Άρης μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Γκάμα μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Μπερτόγλιο από τον Πασχαλάκη στο 40′ και εκτέλεσε εύστοχα ο πρώτος.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια καλή στιγμή στις καθυστερήσεις με γυριστό του Σβάμπ να μπλοκάρει ο Μπουσέ και το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές στις δύο ενδεκάδες. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 50′ όταν ο Ζίφκοβιτς βρέθηκε πλάγια από τα δεξιά έκανε το σουτ αλλά ο Μπουσέ μπλόκαρε την μπάλα. Ο δικέφαλος φάνηκε στα πρώτα λεπτά να πατάει καλύτερα και έχασε καλή στιγμή μετά από ατομική ενέργεια του Ζίφκοβιτς ο οποίος έσπασε τη μπάλα στον Σφιντέρσκι με τον τελευταίο να κάνει ωραία ατομική ενέργεια με το δεξί αλλά την μπάλα να περνάει λίγο άουτ στο 57′. Ο Άρης προχώρησε σε 2 αλλαγές με τον Σίλβα να περνάει στην θέση του Ματέο Γκαρσία και τον Κρίστιαν Λόπεθ στην θέση του Μάνου στο 62′. Εντωμεταξύ ο Άρης έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μπερτόγλιο στο ίδιο λεπτό με τον Αργεντίνο να πλασάρει αλλά τον Ουαγκέ να προλαβαίνει την μπάλα πάνω στην γραμμή και να τραυματίζεται σε σύγκρουση του με το δοκάρι. Ο νεαρός μπακ έγινε αλλαγή καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει και στην θέση του μπήκε ο Κρέσπο. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα με τις δύο ομάδες να μπαίνουν σε δυνατές μονομαχίες τον ΠΑΟΚ να ζητάει πέναλτι στο 75′ τον Νιχάουζ να το βλέπει στο VAR αλλά να μην καταλογιζει την έσχατη των ποινών. Ο Άκης Μάντζιος πέρασε στην θέση του Μπερτόγλιο τον Τζένγκο ενώ ο Πάμπλο Γκαρσία από την άλλη έβαλε και τον Τσόλακ στην θέση του Σβάμπ και τον Εσίτι στην θέση του Αουγκούστο. Ο δικέφαλος είχε μια καλή στιγμή στο 86′ με τον Τσόλακ να βγαίνει από τα δεξιά να σπάει την μπάλα στον Ζίφκοβιτς αλλά ο τελευταίος να σουτάρει με τη μία και να πηγαίνει άουτ. Τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα τον ΠΑΟΚ να πιέζει αλλά να μην βρίσκει τρόπο να απειλήσει με τον Άρη να έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον Άρη νικητή να παίρνει το πρώτο τοπικό ντέρμπι της σεζόν και να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση.