Άρης: Ήταν… φοβικός και ηττήθηκε

Ο Άρης το πάλεψε, αλλά φοβήθηκε το παιχνίδι και ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το Γ. Καραϊσκάκης και έχασε με 1-0 #Newn #ARIS #NewnSports #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ολυμπιακός και Άρης τέθηκαν αντιμέτωποι για την πρεμιέρα των play off στο Γ. Καραϊσκάκης.

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με δοκιμές και αλλαγή σχηματισμού πιο συγκεκριμένα ξεκίνησαν με 3-4-3 με τον Χολέμπας σαν τρίτο σέντερ μπακ και τους Λαλά και Ρέαμπτσιουκ στα μπακ.

Από την άλλη ο Άκης Μάντζιος επέλεξε και πάλι ως βασικό τον Μπρούνο και στην κορυφή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Μαντσίνι.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην απειλεί πλην ενός σουτ στο 8′ του Μπρουμά.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς όμως να απειλεί εκτός μιας τελικής με τον Μπρούνο ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει με μακρινό σουτ στο 26′.

Μέχρι και το μισάωρο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο χωρίς τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ στο 38′ όταν μετά από ωραία συνεργασία του Μπουχαλάκη με τον Μασούρα με τον τελευταίο να πλασάρει τον Κουέστα για το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι έμειναν και με δέκα ποδοσφαιριστές όταν ο Λαλά πάτησε τον Σούντγκρεν και ο Κέλετ τον απέβαλε.

Ο Άρης είχε την δική του στιγμή στο 45′ με τον Μαντσίνι να βγαίνει τετ-α-τετ αλλά τον Σα να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να αποκρούει. Έτσι τελείωσε το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να παραμένει μπροστά στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι ερυθρόλευκοι πέρασαν στον αγώνα τον Ανδρούτσο στην θέση του Μπρουμά.

Ο Άρης είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 48′ με τον Μάνο όταν βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με τον Σα να μπλοκάρει.

Μέχρι και το 60′ η αναμέτρηση δεν είχε σημαντικές στιγμές με τον Άρη να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο αλλά να μην μπορεί να απειλήσει τους ερυθρόλευκους.

Αρκετά λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 86′ ο Μαντσίνι έκανε ένα σουτ με τον Σα να αποκρούει με δυσκολία. H συνέχεια δεν είχε κάποια σημαντική στιγμή με τον Ολυμπιακό να παίρνει “σβηστά” την νίκη με 1-0.