Δεν στάθηκε αντάξιος των περιστάσεων…

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός στα πρώτα 45' αλλά η συνέχεια ήταν εφιάλτης, καθώς δέχθηκε 3 γκολ και έφυγε με μια βαριά ήττα από το Γ. Καραϊσκάκης με 3-0 από τον Ολυμπιακό #Newn #NewnSports #OLYPAOK #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν στο Γ. Καραϊσκάκης για την 19η αγωνιστική της Super League με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν με 3-0 με γκολ του Ελ Αραμπί, του Καμαρά και του Βρουσάι.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 4′ με τον Κρμέντσικ να γυρνάει ωραία μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού αλλά το σουτ του με το αριστερό να διώχνεται με το πόδι από τον Σα.

Το πρώτο δεκάλεπτο από εκεί και έπειτα κύλησε ισορροπημένα με τον Ολυμπιακό να παίρνει κάποια παραπάνω μέτρα στο γήπεδο αλλά χωρίς να απειλεί.

Ούτε τα επόμενα λεπτά είχαν κάποια ευκαιρία με το ματς να είναι αγώνας κέντρου και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν χώρους με χαρακτηριστικό το πρέσινγκ ψηλά του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 33′ με τον Μπρουμά, στον οποίο η μπάλα στρώθηκε στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Βιεϊρίνια, με αυτοθυσία κατάφερε να διώξει την μπάλα, πέφτοντας πάνω σε αυτή.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έχασαν δύο πολύ καλές στιγμές στο 38′ με τον Καμαρά να σουτάρει αμαρκάριστος αλλά την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 40′ ο Ολυμπιακός είχε νέα καλή στιγμή με τον Μπρουμά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην μεγάλη περιοχή και να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Ζίφκο Ζίφκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τον Τζόλη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά τον Σα να αποκρούει με τα πόδια στο 43′.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ στην πρώτη σοβαρή ευκαιρία του, στο δεύτερο μέρος με τον Μπουχαλάκη να βγάζει τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, τον Ροδρίγο να μην μπορεί να ακολουθήσει τον Ελ Αραμπί ο οποίος με δεξί σουτ νίκησε τον Ζίφκοβιτς στο 51′.

Στο 53′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε όταν ο Τζόλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και με το σουτ του νίκησε τον Σα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 65′ ο δικέφαλος είχε καλή στιγμή με τον Ουάρντα, όταν ο Αιγύπτιος μετά από σέντρα του Αντελίνο Βιεϊρίνια πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σα ήταν σε ετοιμότητα.

Ο ΠΑΟΚ είχε νέα καλή στιγμή τρία λεπτά αργότερα με τον Ελ Καντουρί να πιάνει σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Σα.

Ο Ολυμπιακός είχε και άλλη καλή στιγμή με τον Καμαρά στο 72′ να σουτάρει και να βρίσκει η μπάλα πρώτα στον Ζίφκοβιτς και μετά στο δοκάρι. Σε εκείνο το σημείο ο Σφιντέρσκι πέρασε στην θέση του Κρμέντσικ με τον Πάμπλο Γκαρσία να θέλει να ανανεώσει την μεσοεπιθετική του γραμμή.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στον αγώνα τον Βρουσάι στην θέση του Φορτούνη, ενώ ο ΠΑΟΚ πέντε λεπτά αργότερα πέρασε τους Μούργκ και Σβάμπ στην θέση του Ντόουγκλας και του Ζίφκοβιτς.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-0 στο 77′ με τον Μαντί Καμαρά μετά από ωραία αντεπίθεση και ατομική προσπάθεια του Ελ Αραμπί ο οποίος τα έβαλε με 3 και την κατάλληλη στιγμή πέταξε την μπάλα στον χαφ του Ολυμπιακού ο οποίος έκανε το σουτ ο Ζίφκοβιτς δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ στο 89′ με τον Βρουσάι όταν με ατομική ενέργεια σούταρε πρώτα η μπάλα πήγε στο δοκάρι και με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Ζίφκοβιτς.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τον Ολυμπιακό να αυξάνει την διαφορά του από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ και ουσιαστικά να “κλειδώνει” το πρωτάθλημα. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έδειξε τα μεσοαμυντικά προβλήματα που τον ταλανίζουν σε όλη την σεζόν, και πόσο χρειάζεται ένα 6αρι στο χώρο του κέντρου.