“Γενναιόδωρος” ΠΑΟΚ άφησε άλλους δύο βαθμούς στην Τρίπολη

Κλασσική εμφάνιση ΠΑΟΚ φέτος με τον δικέφαλο να "κάνει δώρο" άλλον ένα βαθμό σε αντίπαλο του χωρίς να τον απειλήσει και συνεχίζει να προβληματίζει #Newn #PAOK #NewnSports #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας για τα play-off της Super League. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ακριβώς την ίδια ενδεκάδα που έπαιξε με τον Άρη.

Ο ΠΑΟΚ με κάποιες μικροαλλαγές όπως την επαναφορά του Ουάρντα στο “10” και αυτή του Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Το τελικό 1-1 εμφάνισε τις κλασσικές αδυναμίες του δικεφάλου και έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους. Τα γκολ ο Σφιντέρσκι στο 56΄και ο Μουνάφο στο 65′.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Βιεϊρίνια να βρίσκει τον Σφιντέρσκι με γέμισμα στην πλάτη της άμυνας αυτός να κατεβάζει πολύ ωραία την μπάλα με πλασέ να προσπαθεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει με τον τελευταίο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια στο 5′.

Η επόμενη στιγμή ήρθε για τον Αστέρα από τα πόδια παικτών του ΠΑΟΚ όμως, με τον Ίνγκασον να γυρνάει πίσω στον Πασχαλάκη, ο τελευταίος να χάνει το κοντρολ αλλά να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος του, στο 12′.

Στο 16′ ο Ράσταβατς είδε τον Φερνάντεθ να μην μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Ριέρα.

Η τρίτη φάση του αγώνα άνηκε και πάλι στον Σφιντέρσκι για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, μετά από σέντρα του Τζόλη από τα αριστερά στο 22′.

Στο 28′ ο Αστέρας έκανε την επίθεση ο Μπαράλες το σουτ με την μπάλα σύμφωνα με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να σταματάει στο χέρι του Κρέσπο με τον Καραντώνη να δίνει συνέχεια στην αναμέτρηση.

Μέχρι και το ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα τους χώρους και δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, με την πρώτη καταγεγραμμένη ευκαιρία στο 56′ να είναι και το γκολ του ΠΑΟΚ.

Ο Σφιντέρσκι ξεκίνησε πολύ ωραία προσπάθεια αποφεύγοντας τρεις παίκτες σε κλειστό χώρο έσπασε την μπάλα δεξιά στον Αουγκούστο με τον τελευταίο να τον βρίσκει με συρτή πάσα και ο Πολωνός με δυνατό σουτ να κάνει το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ελ Καντουρί πέρασε στην θέση του Τζόλη για τον δικέφαλο.

Στο 65′ ο Αστέρας βρήκε γκολ στην πρώτη του στιγμή και ολοκληρωμένη επίθεση η οποία ήρθε από πλάγιο!

Εκτελέστηκε από τα αριστερά ο Ουάρντα έκανε κοντρολ και έδιωξε την μπάλα πάνω στον Μουνάφο με τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα να “γράφει” το 1-1.

Δύο λεπτά μετά ο Ράσταβατς πέρασε τον Ιγκλέσιας στην θέση του Σίτο θέλοντας να κλείσει περισσότερο τους χώρους.

Οι επόμενες αλλαγές ήρθαν 10′ λεπτά μετά, στο 77′ με τον Γκαρσία να βάζει τον Κρμέντσικ στην θέση του Σβάμπ και αλλάζοντας το σύστημα, με 2 φορ να διεκδικήσει την νίκη για τον χρόνο που απέμεινε.

Από την άλλη ο Αστέρας πέρασε στον αγώνα τους Μπελόκ και Ρετζίς, βγάζοντας τους Μουνάφο και Τιλίκα ώστε να φρεσκάρει την ενδεκάδα.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς φάση με τον ΠΑΟΚ να προχωράει σε μια ακόμα αλλαγή, τον Ουάρντα να περνάει εκτός και τον Μούργκ να μπαίνει στο γήπεδο στο 85′.

Η συνέχεια είχε αρκετά φάουλ και νεύρα χωρίς κάποια καλή στιγμή για τις δύο ομάδες με τον δικέφαλο να έχει κλείσει στην περιοχή του τον Αστέρα αλλά να μην δημιουργεί. Τελικό σκορ 1-1 στην Τρίπολη με τον ΠΑΟΚ να χάνει έδαφος στην μάχη της Ευρώπης και τους γηπεδούχους να παίρνουν μια ισοπαλία ψυχολογίας.