Newn Football Analysis: Η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη “καταδίκασε” τους Δικεφάλους, δικαιώνοντας Ολυμπιακό και Άρη (pics+vids)

Η ανάλυση της 2ης αγωνιστικής των play off μέσα από την στήλη που σας... συντροφεύει κάθε Κυριακή #Newn #SLGR #NewnSports

Η δεύτερη αγωνιστική των play off, επεφύλασσε δύο εντυπωσιακά αποτελέσματα, την εκκωφαντική νίκη του Ολυμπιακού, την τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού στο Απόστολος Νικολαΐδης και τέλος την νίκη του Άρη στην Θεσσαλονίκη.

Το Newn.gr αναλύει πως φτάσαμε όμως στα αποτελέσματα που προαναφέραμε.

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Σάσα την υπογραφή, ο Σίλβα το διαβατήριο (για την Ευρώπη) !

Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Ο Άρης δεν έθελξε με την απόδοση του αλλά έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Αστέρα, ξέφυγε στο +4 από τον ΠΑΟΚ και απέδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι το απόλυτο φαβορί για τη δεύτερη θέση στα play-off. Ήρωας ο Σάντε Σίλβα που σκόραρε 5 λεπτά μετά την είσοδο του στο χορτάρι, δίνοντας απαντήσεις στον Άκη Μάντζιο που στα μεγάλα ματς προτιμά να τον φέρνει από τον πάγκο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σχετικά γρήγορο ρυθμό και τον Αστέρα να πιέζει μεθοδευμένα τις πρώτες πάσες του Άρη για να «ακυρώσει» τη δύναμη που έχουν οι Κίτρινοι στη μεσαία γραμμή. Κάτι που κατάφερε, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι στα πρώτα 45 λεπτά είχαν μόλις 32% στις εύστοχες πάσες, μηδενική δημιουργία και 1 τελική προσπάθεια που προήλθε από στημένη φάση και φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.

Οι Αρκάδες, μάλιστα, ήταν αυτοί που απειλούσαν και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στη φάση του 23’, όταν ο Φερνάντεθ αστόχησε από πλεονεκτική θέση μετά από λάθος εκτίμηση της άμυνας των κιτρινόμαυρων. Είχε προηγηθεί στο 9’ το ακυρωθέν – για χιλιοστά – τέρμα του Βαλιέντε που σίγουρα θα σηκώσει συζήτηση. Από την άλλη ο Άρης που ξεκίνησε με τον Μήτρογλου στην αιχμή ήταν αρκετά νωχελικός και προβλέψιμος.

Η ομάδα του Ράσταβατς ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο μισό, κέρδιζε όλες τις μονομαχίες ιδίως στον αέρα, ακύρωσε με επιτυχία τα μεσοεπιθετικά ατού του Άρη και απέδειξε για άλλη μια φορά ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά σε κάθε έδρα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά και σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία ξανά με τον Φερνάντεθ που είδε τον Δεληζήση να σώζει τους Κίτρινους σχεδόν πάνω στη γραμμή μετά από πλασέ του Ισπανού, καλύπτοντας την λανθασμένη έξοδο του Κουέστα. Το επιθετικό πλάνο των γηπεδούχων «ξύπνησε» μέσα από τις πρωτοβουλίες των Γκάμα – Μπερτόγλιο, που μάλλον έδωσαν και το μήνυμα στον Μάντζιο για αλλαγές στην τριάδα της επίθεσης.

Έτσι κι έγινε! Ο Έλληνας τεχικός έριξε στο παιχνίδι τους Μάνο και Σίλβα με τον τελευταίο να «ντύνεται» ήρωας και να χαρίζει τη νίκη στους Θεσσαλονικείς με το όμορφο τέρμα του στο 69’. Βέβαια για να ξεκλειδώσει η άμυνα του Αστέρα χρειάστηκε η κλάση του Σάσα, που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την ανανέωση του συμβολαίου του. Μαγική ενέργεια και ασίστ του Βραζιλιάνου, έδωσε μισό γκολ στον Πορτογάλο, που απέδειξε ότι αξίζει μία θέση στο βασικό σχήμα.

Μέχρι το τέλος ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το αποτέλεσμα και μάλιστα το διεύρυνε λίγο πριν τη λήξη με τον Μάνο να σκοράρει 3 εβδομάδες μετά την τελευταία του εκτέλεση στην Τούμπα χάρη στην ασίστ του MVP Σίλβα.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσέθεσαν έτσι 3 πολύτιμους βαθμούς στο σακούλι τους, που τους επιτρέπουν να ξεφύγουν στο +4 από τον τρίτο ΠΑΟΚ, στο +5 από τον πέμπτο Παναθηναϊκό και προς το παρόν να «καπαρώσουν» τη δεύτερη θέση.

ΜVP: Σάντε Σίλβα. 1 γκολ, 1 ασίστ και περίσσιος ποδοσφαιρικός εγωισμός από έναν παίκτη που πολλάκις έχει αποδείξει την ποιότητα του.

Φάση του αγώνα: Η απίστευτη κάθετη του Λούκας Σάσα που «ξεκλείδωσε» ολόκληρη την μεσοαμυντική γραμμή των Αρκάδων. Με μία λέξη: Υπερπολύτιμος!

Info: Σε 5 φετινά ματς κόντρα στον Αστέρα ο Άρης μετράει 4 νίκες και μία ήττα. Μάλιστα αυτή προήλθε με ανατροπή – την πρώτη στη σεζόν εις βάρος του – στο ματς του δεύτερου γύρου στο «Θεόδωρος Κολοκοκτρώνης».

Επόμενη αγωνιστική: Ο Άρης έχει το εντός έδρας ντέρμπι με την «άρρωστη» ΑΕΚ (11/04) και οι Αρκάδες το δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ την ίδια μέρα.

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα!

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-0

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟΚ και έβαλε “φωτιά” στη μάχη της δεύτερης θέσης. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Μακέντα, Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ. Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν καλύτεροι πιο συμπαγείς από τον δικέφαλο και παράλληλα όντας αποτελεσματικοί στις τελικές τους προσπάθειες έφτασαν στη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Από την άλλη οι “ασπρόμαυροι” δεν κατάφεραν για ακόμη μία φορά στο κομμάτι που έλεγχαν το παιχνίδι να φανούν αποτελεσματικοί, ενώ η άμυνα ήταν και πάλι το “αγκάθι”, αφού στην πρώτη τελική του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον δικέφαλο να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Αν εξαιρέσει κανείς μία φάση με τον Μουργκ, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια άλλη φάση και όταν εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι το πράγμα είχε πάρει ήδη τον δρόμο του. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο δυναμικοί μετά το πρώτο 20λεπτο και κέρδισαν τη μάχη του κέντρου. Γενικώς, είναι ένα παιχνίδι που κάνεις δεν θα το θυμάται για τις ευκαιρίες των δύο ομάδων, εξαιρώντας ελάχιστες περιπτώσεις. Οι “πράσινοι” έχοντας πια ισορροπήσει το παιχνίδι δεν άργησαν να βρουν το γκολ, με τον Μακέντα να σκοράρει για μία ακόμη φορά κόντρα στον ΠΑΟΚ και να ανοίγει το σκορ στο 39ολεπτο. Το παιχνίδι δεν χρήζει μεγάλης ανάλυσης. Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, τον Παναθηναϊκό να περιμένει και να κάνει σωστή άμυνα, ψάχνοντας παράλληλα την ευκαιρία να “καθαρίσει” τη νίκη μέσω των αντεπιθέσεων. Ο δικέφαλος άγγιξε την ισοφάριση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζόλη αλλά ο Διούδης είπε όχι στον Κρέσπο από κοντά. Αφού δεν έγινε το 1-1, έγινε το 2-0. Ο Λούκας Βιγιαφάνιες με όμορφη εκτέλεση φάουλ, άφησε ανήμπορο τον Πασχαλάκη και έγραψε το 2-0 για τους “πράσινους” στο 79ολεπτο. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, καθώς βγήκε στην αντεπίθεση και με ωραίο τελείωμα έκανε το τελικό 3-0.

MVP: Ο Λούκας Βιγιαφάνιες πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, βοηθώντας πάρα πολύ και στο μεσοαμυντικό κομμάτι της ομάδας του, ενώ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ.

Από τον ΠΑΟΚ, δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει κάποιος. Ο Ομάρ Ελ Καντουρί ξεκίνησε με πολύ διάθεση το παιχνίδι, αλλά όσο περνούσε η ώρα μαζί με την απόδοση του δικεφάλου έπεσε και η απόδοση του Μαροκινού.

Την… πήρε “Σβάρνα”

ΑΕΚ- Ολυμπιακός 1-5

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική των play-off της Super League ο Ολυμπιακός μπήκε στο ΟΑΚΑ και πήρε την πιο εύκολη νίκη του μέσα στην σεζόν.

Ο Μάρτινς που επέλεξε να ξεκινήσει εκ νέου με το 3-4-3 δικαιώθηκε πλήρως καθώς οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από την Ένωση και βρέθηκαν να προηγούνται με 0-4 στο ημίχρονο.

Πως έφτασε όμως εκεί η αναμέτρηση; Ό Εμβιλά με τον Καμαρά έλεγξαν το κέντρο για τον Ολυμπιακό και τα υπόλοιπα όπως φαίνεται και από το αποτέλεσμα ήταν τυπική διαδικασία.

Ο Αφρικανός χαφ των ερυθρόλευκων βρήκε γκολ νωρίς, και με την δόση της τύχης με το μακρινό σουτ του να κοντράρει αλλά να καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασιάδη στο 17′ για το 0-1.

Η άμεση απάντηση της ΑΕΚ στο 19′ έκανε άπαντες να πιστέψουν ότι θα δούμε ένα παιχνίδι με θέαμα εκατέρωθεν αλλά το γκολ του Μάνταλου, ακυρώθηκε σωστά όπως φάνηκε και με την χρήση του Var μετά την παρεμβολή του Τάνκοβιτς στην φάση.

Από εκεί και πέρα για 25 λεπτά ξεκίνησε ένας μονόλογος του Ολυμπιακού που έκρινε και το παιχνίδι δίνοντας μάλιστα και διαστάσεις θριάμβου. 4 τελικές 3 στην εστία, ισάριθμα γκολ για τους ερυθρόλευκους που με 75% ποσοστό ευστοχίας, δεν θα μπορούσαν να μην κερδίσουν και μάλιστα με τον τρόπο που το έκαναν.

Ο Μασούρας στο 23′ πήρε την πάσα από τον Χολέμπας μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή και νίκησε εύκολα τον Αθανασιάδη για το 0-2. Το ίδιο συνέβη και 12 λεπτά αργότερα με άλλον πρωταγωνιστή, τον Ελ Αραμπί, αλλά με ασίστ του Λόπεζ!

Ο αμυντικός της ΑΕΚ αντί να διώξει έβγαλε πάσα στον Ελ Αραμπί ο οποίος πέτυχε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Για να ολοκληρωθεί ιδανικά και το ημίχρονο ο Μαροκινός φορ χρεώθηκε και μια ασίστ στο… ταμείο του, με τον Μασούρα να νικάει στο τετ-α-τετ τον Αθανασιάδη στο 44′ για το 0-4.

Στο δεύτερο δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο πλην ενός γκολ που πέτυχε έκαστος από τους αντιπάλους πρώτα ο Φορτούνης στο 74′ μετά από ασίστ του Χολέβας και έπειτα ο Ανσαριφάρντ στο 88′, το γκολ της… τιμής για τους γηπεδούχους.

Στο τακτικό κομμάτι είπαμε και στην αρχή οι Εμβιλά, Καμαρά ήταν κυριολεκτικά η ραχοκοκκαλιά του σημερινού Ολυμπιακού, καθώς δεν έχασαν ούτε για 5 λεπτά τον έλεγχο του κέντρου.

Εξαιρετικό παιχνίδι και για τον Χολέβας που χρειαζόταν ένα τέτοιο, περισσότερο για λόγους ψυχολογίας. Ήταν σε όλο το μήκος και πλάτος της αριστερής πλευράς και μαζί με τον έτερο διακριθέντα, Γιώργο Μασούρα έκανα ότι ήθελαν τον Νταντσένκο.

Από την ΑΕΚ αν έπρεπε με το ζόρι να ξεχωρίσουμε κάποιον αυτός θα ήταν ο Ανσαριφάρντ που σκόραρε κιόλας αλλά και ο Ολιβέιρα. Δεν τροφοδοτήθηκαν ποτέ καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης παρ’ όλα αυτά έδωσαν τις δικές τους μάχες και πάλεψαν όσο είχαν αντοχές.

MVP: Πέδρο Μάρτινς. Ο στρατηγός του Ολυμπιακού. Έχει καταφέρει, ενώ έχει αλλάξει το σύστημα η ομάδα να αποδίδει σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα. Σίγουρα βοηθάει και η διαφορά ποιότητας που έχουν οι ερυθρόλευκοι από τους αντιπάλους τους αλλά είναι πραγματικά μοναδικό το επίτευγμα του.

Η φάση του αγώνα: Σίγουρα η φάση του πρώτου ακυρωθέν γκολ της ΑΕΚ στο 19′. Εάν εκείνο μετρούσε κανονικά θα είχε άλλη ροή η αναμέτρηση.

Info: 49 χρόνια μετά ο Ολυμπιακός, από το μακρινό 1972, ισοφάρισε το ρεκόρ που είχε για την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη με την ΑΕΚ.