Ήττα στο παρά πέντε για την Εθνική

Επιμέλεια: Ηλίας Γκοντόλια

Στραβοπάτημα για την Εθνική Χάντμπολ Γυναικών καθώς γνώρισε την ήττα με 27-26 από την Λιθουανία στο πλαίσιο των Προκριματικών για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα(2021) .

Στην γειτονική χώρα , Βόρεια Μακεδονία τα κορίτσια της Εθνικής με προπονητή τον Παναγιώτη Μεσσήνη ρίχθηκαν στην μάχη αλλά και προτού την έναρξη τα προβλήματα ήταν πολλά. Με το κυριότερο την απραξία στο εγχώριο πρωτάθλημα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά, καθώς από τις 18 αθλήτριες που πλαισιώνουν την Εθνική οι 16 προέρχονται από το εγχώριο πρωτάθλημα το οποίο είναι σε παύση. Στον όμιλο μαζί με την Ελλάδα είναι η Βόρεια Μακεδονία, Ισλανδία και Λιθουανία.

Με ήττα συνοδεύτηκε ο πρώτος αγώνας της Εθνικής Γυναικών χάνοντας με 27-26 από την Λιθουανία η οποία με την πρώτη επίθεση στο 1ο ημίχρονο σκόραρε και άνοιξε το σκορ. Η Εθνική Ελλάδος χρειάστηκε παραπάνω από 6 λεπτά και τρεις(3) επιθέσεις για να πετύχει το πρώτο τέρμα από τα χέρια της πρώην αθλήτριας του ΠΑΟΚ ,Αγνή Ζυγούρα η οποία αγωνίζεται στην Ισπανία.

Με την Λιθουανία να έχει τον πρώτο λόγο χρειάστηκαν 29:25 για να πάρει πρώτη φορά η Εθνική Ελλάδος προβάδισμα στο σκορ με 11-12 αλλά το 1ο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 12-12 .

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δοκάρι της Λιθουανίας αλλά το γκολ ήρθε από την Ελλάδα . Σε καμία περίπτωση μέχρι τα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Εθνική Γυναικών δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά το τέλος επιφύλαξε ανατροπή ευνοώντας την Λιθουανία και λήξη παιχνιδιού με 27-26.

Τα 13 από τα 26 τέρματα προήλθαν δια χειρός τριών αθλητριών του ΠΑΟΚ , Παναγιωτίδου(2) , Γκάτζιου(5) , Χατζηπαρασίδου(6 εκ των οποίων τα 4 με πέναλτι) .

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Μεσσήνης δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ:
«Το πρώτο ημίχρονο ήταν αναγνωριστικό. Αναμέναμε να είχαμε αυτό το μούδιασμα μετά από τέτοια αποχή. Στο δεύτερο πατήσαμε καλύτερα στο γήπεδο. Πήραμε την διαφορά και ελέγχαμε το ματς, αλλά στην συνέχεια προβληματιστήκαμε στο 7-6 της επίθεσης των αντιπάλων, ενώ είχαμε και θέματα στην άμυνα τους. Στο τέλος κάναμε κάποια αναμενόμενα λάθη και χάσαμε. Δεν θέλω να σταθώ σε αυτά. Τα κορίτσια δεν έχουν καμία ευθύνη, έδωσαν την ψυχή τους. Η ευθύνη για το αποτέλεσμα είναι δική μου. Ξέραμε ότι δεν γινόταν να έχουμε ρυθμό και στα 60 λεπτά. Είχαμε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δυστυχώς στο φινάλε δεν αντέξαμε στην πίεση. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να στεναχωρηθούμε πολύ, αύριο μας περιμένει ακόμα πιο δύσκολο ματς ακόμα στην Ισλανδία και είμαι σίγουρος ότι θα κάνουμε καλύτερο ματς από σήμερα».

Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο στις 20:00 μέσω youtube https://youtu.be/M66E94gST4E με αντίπαλο την Ισλανδία. Η νίκη αποτελεί μονόδρομος καθώς στην επόμενη φάση περνάει ο 1ος και 2ος κάθε ομίλου με την Εθνική Γυναικών να μένει μετά από την ήττα με 0 βαθμούς έχοντας βέβαια και το Κυριακάτικο παιχνίδι απέναντι στην Βόρεια Μακεδονία η οποία νίκησε με 24-17 την Ισλανδία.