Κυρίαρχος ΠΑΟΚ, “καθάρισε” την Λαμία

Ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός και επικράτησε με 4-0 της Λαμίας 'ξεκλειδώνοντας" όλα τα μεσοεπιθετικά του όπλα #Newn #PAOK #Football

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Λαμία στην Τούμπα για την 23η αγωνιστική της Super League. Οι ασπρόμαυροι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης με το τελικό 4-0 να θεωρείται πέρα για πέρα δίκαιο.

Ο δικέφαλος ξεκίνησε με τον Μιχαηλίδη δίπλα στον Βαρέλα λόγω της απουσίας του Ίνγκι Ίνγκασον αλλά του Κρέσπο. Στα μπακ επιλέχθηκε ο Ροδρίγο από την μια μεριά και ο Μπαμπά Ραχμάν από την άλλη.

Δίπλα στον Σβάμπ επιλέχθηκε και πάλι ο Τσιγγάρας ενώ η επιθετική γραμμή δεν άλλαξε καθόλου με τους Ουάρντα, Τζόλη, Ζίφκοβιτς και Κρμέντσικ να εκκινούν.

Από την άλλη η Λαμία ξεκίνησε με 4-2-3-1 στον αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει ορεξάτος αλλά να μην δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ. Στην πρώτη του σοβαρή στο 18′ ο Μπαμπά συνεργάστηκε ωραία με τον Τζόλη, ο πρώτος βγήκε από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή και πλάσαρε τον Κατσίκα.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν παρόμοια με τον δικέφαλο να έχει τον έλεγχο των κινήσεων αλλά να μην απειλεί ιδαίτερα. Σημαντική στιγμή καταγράφεται στο 33′ με τον Ζίφκοβιτς να σουτάρει αλλά τον Κατσίκα να μπλοκάρει.

Η επόμενη στιγμή του πρώτου μέρους ήταν και αυτή για τον ΠΑΟΚ με τον Κρμέντσικ να βρίσκεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής στο 41′ να σουτάρει πιεζόμενος αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε σε κόρνερ.

Το ημίχρονο βρήκε τον δικέφαλο μπροστά στο σκορ με το δεύτερο μέρος να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Στο β΄ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να μην χαριστούν στο αντίπαλό τους, «εκτελώντας» τη Λαμία μέσα σε τέσσερα λεπτά. Η αρχή έγινε με τον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ, έγραψε το 2-0, προσθέτοντας ένα ακόμη τέρμα σε νούμερα που ήδη ζαλίζουν!

Σκυτάλη πήρε ο Ροντρίγκο, ο οποίος σε ένα ακόμη ανέβασμα από τα δεξιά, «σέρβιρε» για τον Ουάρντα που δεν δυσκολεύτηκε να «κλειδώσει» το τρίποντο για το 3-0. Το απόγευμα προμηνυόταν για… σκορ και θέαμα, ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και η Λαμία φάνταζε παραδομένη στον αντίπαλο της.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς προειδοποίησε για το 4-0 αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Λαμίας. Ο Σέρβος δεν το ξέχασε και πήρε… εκδίκηση, σημειώνοντας ένα απίθανο τέρμα που έψαχνε καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς. Με το δείκτη του σκορ να ξεφεύγει, ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε διαχείριση του ρόστερ, μοιράζοντας το χρόνο, την ώρα που οι επιλογές για τον Γρηγορίου ήταν περιορισμένες και η ήττα αναπόφευκτη…