Με… σπασμένα φρένα!

O Άρης ήταν επιβλητικός και πέρασε με 0-3 από το Ηράκλειο "πατώντας" πλέον γερά στην κορυφή της Super League #Newn #Aris #SLGR

ΟΦΗ και Άρης τέθηκαν αντιμέτωποι για την 13η αγωνιστική με τους Θεσσαλονικείς να προέρχονται από την μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ την προηγούμενη εβδομάδα αλλά και όσα ακολούθησαν. Ο Άρης ήταν και πάλι πολύ καλός “έπεισε” με την απόδοση του χωρίς να απειληθεί και πέρασε με 0-3 από το Ηράκλειο.

Οι κίτρινοι παρατάχθηκαν με δύο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με τον Ξαντέ Σίλβα να μπαίνει στην θέση του Μ. Γκαρσία και τον Ρόουζ να παίρνει την θέση του Δεληζήση.

Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν αρκετά αναγνωριστικά για τους δύο αντιπάλους χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή στο παιχνίδι.

Η καλή στιγμή για τον ΌΦΗ σημειώθηκε στο 13′ όταν ο Νέιρα βρέθηκε σε καλή θέση έκανε το σουτ αλλά ο Μπουσέ μπλόκαρε. Ο Αργεντίνος απείλησε ξανά στο 16′ με σουτ έξω από την περιοχή να περνάει λίγο άουτ.

Στο επόμενο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο αγώνας είχε εκατέρωθεν μακρινά σουτ με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πατήσουν περιοχή.

Την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία του εκμεταλλεύτηκε ο Άρης με τον Ματίγια να συγκλίνει να βγάζει την προωθημένη στον Μάνο αυτός να κάνει το σουτ, ο Σωτηρίου να παρεμβαίνει αλλά ο Μπερτόγλιο να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο και να ανοίγει το σκορ στο 29′.

Τα επόμενα λεπτά ο ΌΦΗ φάνηκε αρκετά μουδιασμένος χωρίς να μπορεί να απειλήσει με τον Άρη να κλείνει καλά τους χώρους.

Οι κίτρινοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 42, μετά από κόρνερ του Ματίγια όταν ο Μπεναλουάν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι νίκησε τους πάντες κατά κράτος και ο Μπερτόγλιο έπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα.

Με τα παραπάνω να είναι τα κομβικά σημεία του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται σε περίπου 15 λεπτά.

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με κάτι που εμφανίζει και κάνει πολύ καλά ιδιαίτερα φέτος, την διατήρηση του σκορ. Μέχρι και το 55′ δεν υπήρξε κάποια απειλή για τους κίτρινους.

Οι Κρητικοί σπατάλησαν μια καλή στιγμή με τον Σαρδινέρο στο 66′ ο οποίος πήρε την μπάλα μετά από σουτ του Στάρτζεον αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι κίτρινοι “χτύπησαν” και τρίτη φορά όταν ο Μάνος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ άργησε να πλασάρει ο Βαφέας του έκανε πέναλτι με τον Ματίγια να ευστοχεί στο 76′.

Από εκεί και πέρα η συνέχεια ήταν λίγο πολύ επόμενη με τους κιτρίνους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, Η τελευταία στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 91′ με τον Νέιρα να κάνει ένα μονοκόμματο σουτ αλλά την μπάλα να περνάει άουτ. Έτσι οι κίτρινοι επιβλήθηκαν με 0-3 επί του ΌΦΗ και έπιασαν προσωρινά έστω τον Ολυμπιακό στην κορυφή.

Πηγή φωτογραφίας: Intime