Newn Football Analysis: Από το… μικροσκόπιο η “γκέλα” του Άρη στη Λαμία

Διαβάστε την ανάλυση της αναπάντεχης ήττας του Άρη στην Λαμία μέσα από τα... μάτια των συντακτών του Newn Sports #Newn #NewnSports #SLGR #ARIS

Το δεύτερο… πιάτο του Newn Football Analysis έρχεται σήμερα όπως σας προϊδεάσαμε από εχθές καθώς με την αναμέτρηση του Άρη στην Λαμία ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική με μια μεγάλη έκπληξη για τα μέχρι τώρα δεδομένα την ήττα των κιτρινόμαυρων.

Δείτε πως την αξιολογούμε στο Newn.gr

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος
Λαμία- Άρης: 2-0
Δεν μπόρεσε να «κολυμπήσει» σε βαθιά νερά!

Σε ένα ματς που ακόμη και η διεξαγωγή του ήταν αμφίβολη, εξαιτίας της ισχυρής βροχόπτωσης από χθες το βράδυ στη πόλη της Λαμίας, η τοπική ομάδα επικράτησε με 2-0 του Άρη στο ΔΑΚ Λαμίας, που πιο πολύ έμοιαζε με λίμνη παρά με αγωνιστικό χώρο.

Η ιστορία του ματς διαμορφώθηκε μόλις στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Αρχικά, ο Αραμπουλί άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 17 ο ίδιος παίκτης πέτυχε ίσως το πιο όμορφο γκολ της καριέρας του με εντυπωσιακό ψαλιδάκι.

Το δύο γρήγορα γκολ της Λαμίας αιφνιδίασαν τους παίκτες του Άρη, που σε συνδυασμό με τον κακό αγωνιστικό χώρο, έδειχναν νευρικοί στο γήπεδο, χωρίς να μπορούν να βρουν τα πατήματα τους. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως όλος ο αγώνας πάνω κάτω, με τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων» να μην μπορούν να διαχειριστούν την όλη κατάσταση, με την πιο πολλή ώρα να τα βάζουν με τους αντιπάλους τους και τον διαιτητή, παρά να δημιουργούν φάσεις.

Η μόνη πηγή κινδύνου για την άμυνα της Λαμίας ήταν ο Μπρούνο Γκάμα. Ο Πορτογάλος μην έχοντας καμία συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του, προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να βρει την λύση για τον Άρη, «απειλώντας» τον Επασί ανά διαστήματα, με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Η Λαμία από την πλευρά της διαχειρίστηκε με πολύ καλό τρόπο το προβάδισμα που πήρε από νωρίς και με τα δύο της πλάγια μπακ, Σκόνδρα και Προβυδάκη να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά και με τους κεντρικούς αμυντικούς της Αντέτζο και Τζανετόπουλο να είναι πιστοί συμπαραστάτες, «έσβησαν» ουσιαστικά εύκολα τις περισσότερες επιθετικές ενέργειες των επιθετικών του Άρη. Όπως αναφέραμε και λίγο πριν πάνω κάτω αυτή ήταν η εικόνα τους ματς, με το γλυκό να δένει για τον Άρη, όταν στο 63ο λεπτό ο Ντάνιελ Σούντγκρεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, εξαιτίας της απαράδεκτης συμπεριφοράς του, να σπρώξει ένα ball boy, πάνω στα νεύρα του αγώνα.

Στην μάχη του πάγκου ο Άκης Μάντζιος παίρνει χαμηλό βαθμό, καθώς δεν μπόρεσε όπως και οι παίκτες του να διαχειριστεί την τροπή που πήρε το ματς, ενώ οι αλλαγές που έκανε δεν βοήθησαν σε τίποτα τον Άρη.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε με νίκη τη θητεία του στον πάγκο της Λαμίας, παρουσιάζοντας μια ομάδα που δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που βλέπαμε μέχρι σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα. Μένει να δούμε αν η σημερινή εικόνα της ομάδας της Φθιώτιδας έχει και συνέχεια.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Λαμίας στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία της δίνει μια ανάσα για την δύσκολη συνέχεια, καθώς παραμένει στην τελευταία θέση, φτάνοντας τους 5 βαθμούς με την νίκη που πέτυχε σήμερα.

Αντίθετα ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει από τον τρίτο ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος χθες στη Λάρισα, αλλά και να παραμείνει στο κυνήγι του Ολυμπιακού, μένοντας πλέον έξι βαθμούς πίσω, παραμένοντας στους 29 βαθμούς.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα για τους Θεσσαλονικείς στο φετινό πρωτάθλημα και δεύτερη συνολικά.

Αξίζει να αναφέρουμε λίγο πριν το τέλος αυτού του κειμένου, ότι αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του Μιχάλη Γρηγορίου απέναντι στον Άκη Μάντζιο, στην προπονητική του καριέρα. Από την άλλη πλευρά ο Άκης Μάντζιος έχει μόλις μία νίκη απέναντι στον προπονητή της Λαμίας, ενώ στα μεταξύ τους ματς, ως προπονητές, έχουν και μια ισοπαλία.

Ο MVP  της σημερινής αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να μην ήταν ο Μπατσάνα Αραμπούλι, που χάρη σε δύο δικά του γκολ, με το δεύτερο μάλιστα να είναι ίσως το γκολ της χρονιάς, η Λαμία επικράτησε του Άρη με 2-0.

Διακριθέντες επίσης ήταν οι Κωνσταντίνος Προβυδάκης και Γιάννης Σκόνδρας.

Για τον Άρη ο μόνος που μπορεί να διασωθεί από την αποψινή αναμέτρηση είναι ο Μπρούνο Γκάμα, με τον Πορτογάλο όμως να μοιάζει απελπιστικά μόνος.