Newn Football Analysis: Άρης, ΠΑΟΚ και το ντέρμπι του ΟΑΚΑ στο… “μικροσκόπιο”

Το Newn Sports αυτό το διήμερο περνάει από τις "ακτίνες" του τον αγώνα του Άρη στο Περιστέρι, αυτόν του ΠΑΟΚ στην Τουμπα αλλά και το ντέρμπι του ΟΑΚΑ μεταξύ ΑΕΚ και Παναθηναϊκού #Newn #NewnSports #PAOK #Aris #SLGR

Το Newn Sports έχει “μπει” και αυτή την αγωνιστική στα γήπεδα της Super League με το ένθετο Newn Football Analysis.
Σε αυτό αναλύουμε και σας παρουσιάζουμε το παιχνίδι του Άρη στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο, αυτό του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης και τέλος το ντέρμπι του ΟΑΚΑ μεταξύ ΑΕΚ και Παναθηναϊκού.
Στάθηκε σαν (παλικ) Άρη…
Ατρόμητος-Άρης: 2-2
Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Τι και αν με έμεινε με 10 παίκτες και με 2-0 πίσω στο σκορ, ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να επιστρέψει, φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας από το Περιστέρι.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να επιβάλουν από την αρχή του παιχνιδιού τον δικό τους ρυθμό, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους.

Για περίπου 30 λεπτά το κατάφεραν αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε καμία στιγμή την εστία του Ατρομήτου, έχοντας σε κακή μέρα τους Ματέο Γκαρσία και Μπρούνο Γκάμα, με τον Μπερτόγλιο να είναι η μόνη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ομάδας του Περιστερίου.

Λίγο μετά το 30 και συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε η φάση που   επηρέασε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα. Ο Ρόουζ κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, μετά από σουτ του Μουνίθ και ο Ατρόμητος κερδίζει πέναλντι, που εκτελεί εύστοχα ο Μανούσος για το 1-0. Παράλληλα ο αμυντικός του Άρη αποβάλλεται, βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο.

Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κυλούν χωρίς να συμβεί κάτι το αξιοσημείωτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Ατρομήτου και τον Άρη να πρέπει να αντιδράσει, παίζοντας με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι Περιστεριώτες πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και όμορφο σουτ του Μουνίθ , στο 51ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα φαινόταν ότι τα πάντα είχαν τελειώσει για την ομάδα του Άρη. Οι παίκτες των «κιτρινόμαυρων» είχαν άλλη άποψη όμως.

Έβγαλε λαγούς από το καπέλο ο Μάντζιος…

Επηρεασμένος από το ότι βρίσκεται με δύο γκολ πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο, ο Άρης έβγαζε εκνευρισμό στον αγωνιστικό χώρο.

Και κάπου εκεί ο Άκης Μάντζιος αποφασίζει να ρίξει στην μάχη τους Σαντέ Σίλβα και Εργκούς Κάτσε. Οι δυο τους περνάν στον αγωνιστικό χώρο στο 59ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα συνδυάζονται για το 2-1, με τον Σίλβα να μοιράζει και τον κάτσε να σκοράρει.

Με περισσότερη ενέργεια και πίστη πια ο Άρης κυνηγούσε την ισοφάριση.

Με τον προπονητή του ,Άκη Μάντζιο, να έχει «άστρο» στην χθεσινή αναμέτρηση και να περνάει τον Μάντσινι στον αγωνιστικό χώρο στο 75ο λεπτό και 6 λεπτά αργότερα ο Αργεντινός να τον βγάζει «ασπροπρόσωπο», μοιράζοντας την ασίστ στον Σάσα για το 2-2.

Το θετικό για τον Άρη είναι ότι σε ένα παιχνίδι που του πήγε στραβά, οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Άρης με αυτή την ισοπαλία έφτασε τους 23 βαθμούς και υποχώρησε στην 3η θέση μετά τις νίκες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ.

Επόμενη αγωνιστική: Το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Άρης θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Λίντσεϊ Ρόουζ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, μετά την αποβολή του στο χθεσινό παιχνίδι με τον Ατρόμητο.

Ο Ατρόμητος κατάφερε να περιορίσει τον Άρη και να μην απειληθεί καθόλου, στο διάστημα που η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Σε ένα ματς με πολλές μονομαχίες ειδικά τα πρώτα λεπτά, οι Περιστεριώτες βγήκαν νικητές σε πολλές από αυτές, χωρίς να μπορέσουν να το εκμεταλλευτούν όμως, αφού σε κάθε προσπάθεια για αντεπίθεση έβρισκαν μια πολλή συμπαγή μεσοαμυντική γραμμή μπροστά τους.

Ευτύχησαν να προηγηθούν με το πέναλτι του Μανούσου και παράλληλα να πάρουν αριθμητικό πλεονέκτημα στο γήπεδο.

Για μεγάλο διάστημα η ομάδα του Ατρομήτου διαχειρίστηκε πολύ καλά αυτή την κατάσταση και κατάφερε μάλιστα να βρεθεί με δύο τέρματα μπροστά στο σκορ.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Ατρομήτου πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε και αυτό ήταν που πλήρωσαν, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε και τους στέρησε μία νίκη που φαινόταν ότι κρατούσαν στα χέρια τους.

Με τον βαθμό της ισοπαλία οι Περιστεριώτες έφτασαν τους 14 βαθμούς και βρίσκονται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επόμενη αγωνιστική: Με τον Αστέρα Τρίπολης στην Τρίπολη, σε μία επικίνδυνη έξοδο για την ομάδα του Ατρομήτου.

MVP: Η σημερινή επιλογή του MVP είναι κάτι που δεν συμβαίνει τόσο συχνά. Δεν είναι κάποιος ποδοσφαιριστής, αλλά ο προπονητής του Άρη, Άκης Μάντζιος.

Ο Έλληνας προπονητής είχε να διαχειριστεί μία πολύ δύσκολη κατασταση και δεν το έκανε απλά με επιτυχία. Με τις αλλαγές που έκανε έδωσε πνοή στην ομάδα του και πήρε το 100% σχεδόν από όλους τους παίκτες που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο.

Σαντέ Σίλβα, Μαντσίνι ασίστ, Έργκους Κάτσε γκολ.

Όχι και άσχημα…

Στα αρνητικά για τον Άρη η απογοητευτική εμφάνιση του Ματέο Γκαρσία για ακόμη μία φορά.

Από τον Ατρόμητο ξεχώρισε ο Μουνίθ, ο οποίος πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση. Από δικό του σουτ προήλθε το χέρι-αποβολή του Ρόουζ, ενώ σκόραρε κιόλας ένα πανέμορφο γκολ για το 2-0 του Ατρομήτου.

Σίγουρα η νίκη που τελικά δεν ήρθε, του στέρησε το να είναι ο MVP του αγώνα.

Τζόλης λαμπρός τον οδηγεί…
ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0
Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Μετά την “σφαλιάρα” της Πέμπτης ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βρει γρήγορα αντίδοτο σε ένα κομβικό παιχνίδι απέναντι στον Αστέρα στην Τούμπα και το έκανε.

Ο Γκαρσία παράταξε τον δικέφαλο με αλλαγμένη όλη την αμυντική του γραμμή σε σχέση με το ματς της Κύπρου. Πλην της χρησιμοποίησης του Ροδρίγο στα δεξιά αυτή τη φορά. Βέβαια ο Πορτογάλος στάθηκε άτυχος και εγκατέλειψε νωρίς δίνοντας τη θέση του στον έτερο μπακ που είχε χρησιμοποιηθεί στην Κύπρο, τον Ουαγκέ.

Μεσοεπιθετικά ο Ουρουγουανός δεν έκανε πολλά “πειράματα” αλλάζοντας τον Τσιγγάρα με τον Αουγκούστο μια κίνηση που έδωσε ποιότητα δύναμη και περισσότερη σταθερότητα στην μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και με την χρησιμοποίηση του Γιαννούλη που έδωσε πλάτος στο παιχνίδι των ασπρόμαυρων αλλά και έξτρα ποιότητα στην ενδεκάδα του δικεφάλου.

Από την άλλη ο Ράσταβατς με τις αναγκαστικές του απουσίες, με αυτήν κυρίως του Μπαράλες να δρα ανασταλτικά, στο να μπορέσει να πιέσει ο Αστέρας τον ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι έπαιζε για μια ώρα με παίκτη παραπάνω. Χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 4 τελικές.

Και αν στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν ότι τα μεσοαμυντικά όπλα του Αστέρα έκαναν την δουλειά τους (βλ. Φερνάντεζ και Βαλιέντε) στο δεύτερο ο Σβάμπ με τον Αουγκούστο “κατέλαβαν” τον έλεγχο του κέντρου κάτι που έγειρε και την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ.

Σε συνδυασμό με την εκρηκτικότητα του Ζίφκοβιτς και την οξυδέρκεια, τάχυτητα, κυνικότητα (και θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και άλλα πολλά κοσμητικά επίθετα) του Χρήστου Τζόλη, έδωσαν τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στον ΠΑΟΚ.

MVP: Χρήστος Τζόλης. Χωρίς προλόγους, ο 18χρονος εξτρεμ πλέον δεν συμμετέχει απλά στα παιχνίδια. Παίρνει τον ΠΑΟΚ στις πλάτες του. Στο πρώτο γκολ κάνει τρομερή κίνηση, κατεβάζει την μπάλα με περίσσια αυτοπεποίθηση και την στέλνει στις “αράχνες”.

Στο δεύτερο τέρμα, θα μπορούσε να του πιστωθεί και ως ασίστ καθώς έχει την οξυδέρκεια να χωθεί ανάμεσα σε τρεις ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων και να πάρει το πέναλτι δίνοντας την “πάσα” στον Ζίφκοβιτς για το 2-0.

Πράσινη κυριαρχία… από τα παλιά!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: 1-2
Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Το ντέρμπι της Αθήνας ολοκληρώθηκε πριν από λίγο και η αίσθηση που αφήνει στους φίλους του τριφυλλιού είναι κάτι παραπάνω από αισιόδοξη. Από την άλλη αυτοί της ΑΕΚ απαιτούν εξηγήσεις και άμεσες αλλαγές. Δεν έχουν και άδικο. Οι πράσινοι έκαναν τα πάντα σωστά στο χορτάρι του ΟΑΚΑ, σε αντίθεση με την Ένωση που άργησε να ξυπνήσει και έμεινε με το “αν”. Στη σκακιέρα των προπονητών, ο Λάζλο Μπόλονι έκανε από νωρίς του δικό του ρουά ματ, στην αντίστοιχη του Μάσιμο Καρέρα, όσο η τραγική αμυντική λειτουργία των κιτρινόμαυρων διευκόλυνε το έργο των παικτών του. Με ποιον τρόπο; Τοποθέτησε από την αρχή του ματς την τριάδα που ζόρισε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο του Καραϊσκάκης, δύο εβδομάδες νωρίτερα, και αυτή δεν τον πρόδωσε στιγμή.

Οι Μαουρίσιο, Κουρμπέλης και Αλεξανδρόπουλος κυριάρχησαν από την αρχή στη μεσαία γραμμή, ακυρώνοντας τα δυνατά επιθετικά σημεία και κατά κύριο λόγο τον άξονα της Ένωσης. Ο Τάνκοβιτς ήταν σαν να μη μπήκε ποτέ στο ντέρμπι, το ίδιο και ο Λιβάγια, την ίδια στιγμή που ο Μάνταλος δεν είχε χώρο για να.. ανασάνει! Ως αποτέλεσμα αυτού, οι τυπικά γηπεδούχοι να μετράνε μόλις 3 τελικές στην εστία, οι δύο εξ’αυτών μετά το 80′, και το γκολ στο τέλος από τον Ολιβέιρα. Οι πράσινοι είχαν πλάνο, ένταση, πάθος στο παιχνίδι τους και αυτή τη φορά, σε αντίθεση με ότι έγινε στον Πειραιά, είχαν και την ουσία.

Αυτή προήλθε κυρίως από τον παίκτη κλειδί στον άξονα του, που ακούει στο όνομα Λούκας Βιγιαφάνες. Ο Αργεντινός ήταν καταλυτικός και με τις έξυπνες κινήσεις του, με και χωρίς τη μπάλα, δημιουργούσε συνεχώς τους χώρους για τον Χατζηγιοβάνη, δίνοντας ανάσες και στα 3 χαφ που προαναφέραμε. Μέσα σε όλα, για άλλο ένα παιχνίδι οι δύο νεαροί του, Αλεξανδρόπουλος και Ζαγαρίτης, θύμιζαν ώριμα “αγρίμια”, έχασαν ελάχιστες μονομαχίες και πήραν άριστα 10. Ένα, αν μη τι άλλο, ελπιδοφόρο απόγευμα για τους ίδιους αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο, που τελευταία “παράγει” ποδοσφαιρικά ταλέντα σε κάθε γωνιά της χώρας.

Στα καθαρά αγωνιστικά, το ντέρμπι θύμισε κάτι από τις παλιές αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Είχε καλό ρυθμό (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) και κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του αγώνα, κατά το οποίο η ΑΕΚ βρήκε γκολ αλλά όχι και την ισοφάριση. Μέσα της γνώριζε ότι πλέον είναι αργά. Η δουλειά για τον Παναθηναϊκό είχε γίνει από το πρώτο μέρος, στο δεύτερο επήλθε διαχείριση και εύλογα η νίκη κατέληξε στο πράσινο στρατόπεδο. Συνεχίζεται ο προβληματισμούς σε αυτό της ΑΕΚ, η οποία πλέον μετράει δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη και βρίσκεται στο – 6 από την κορυφή.

MVP: Λούκας Βιγιαφάνες. Ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε στο 72′ του δευτέρου μέρους, όμως είχε προλάβει να αφήσει το στίγμα του στον αγώνα αλλάζοντας προς το καλύτερο ολόκληρη την επιθετική λειτουργία της ομάδας του. Key player.. με τα όλα του κέρδισε πολλά παραπάνω από 3 βαθμούς και μια καλή εμφάνιση απόψε.

Φάση του αγώνα: Η μαγική ενέργεια του μικρού, Βασίλη Ζαγαρίτη, στη φάση του 0-2. Ζάλισε τον Βασιλαντωνόπουλο και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον αρχηγό του, Δημήτρη Κουρμπέλη. Αξίζει να τη δείτε. Επόμενη αγωνιστική: Η ΑΕΚ δοκιμάζεται στη Σμύρνη με αντίπαλο τον ανεβασμένο Απόλλωνα και ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Info: Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με το διπλό με γηπεδούχο την ΑΕΚ μετά από σχεδόν 4 χρόνια. Η προηγούμενη φορά ήταν τον Απρίλιο του 2017 με τότε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ, που σκόραρε δις.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

MVP 11ης αγωνιστικής: Η αλήθεια είναι ότι εδώ ήμασταν σε δίλλημα. Να ψηφίσεις τον Χρήστο Τζόλη ή τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο πρώτος κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι “σηκώνει” τον ΠΑΟΚ στις πλάτες του όντας μόλις 18 και δίνει την νίκη απέναντι στον Αστέρα και ο άλλος κάνει χατ-τρικ μέσα σε 45 λεπτά.

Τελικά οι συντάκτες του NewnSports καταλήξαμε στον Χρήστο Τζόλη. Το “golden boy” του ΠΑΟΚ κατέγραψε άλλη μια εκπληκτική εμφάνιση με την φανέλα του δικεφάλου. Η ενέργεια του όπως αναφέρουμε και παραπάνω στο πρώτο γκολ δείχνει ένα παίκτη με τρομερή αυτοπεποίθηση που “δεν μασάει” αν και μόλις 18 ετών. Στο δεύτερο τέρμα έβγαλε μια τρομερή οξυδέρκεια και θρασύτητα καθώς εντόπισε το κενό στο κέντρο της άμυνας και κέρδισε το πέναλτι.