Newn Football Analysis: “Ασπρόμαυρo” restart και κιτρινόμαυρο… ντεφορμάρισμα

Και αυτή την αγωνιστική το Newn Sports "μπαίνει στα γήπεδα" και αναλύει την ήττα του Άρη την νίκη του ΠΑΟΚ αλλά και όσα συνέβησαν στην 17η αγωνιστική της Super League #Newn #NewnSports #Football

Το Newn Football Analysis σας δίνει την… δική του ματιά για την 17η αγωνιστική της Super League με πλήρη ανάλυση της νίκης του ΠΑΟΚ, της ήττας του Άρη αλλά και τα σημαντικά σημεία της αγωνιστικής γενικότερα.

Ο Άρης «πέταξε» ένα ημίχρονο και η τύχη του γύρισε την πλάτη
Άρης – Παναθηναϊκός: 0-1
Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Ο Άρης περνάει τη δεύτερη κρίση της σεζόν, μετά τον πρόωρο αποκλεισμό από την Ευρώπη, όμως τούτη τη φορά δεν έχει για σύμμαχο τον χρόνο. Οι Θεσσαλονικείς δεν πήραν τίποτα από τα διαδοχικά ντέρμπι με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην έδρα τους και μοιραία «έπεσαν» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, χάνοντας πλήρως την επαφή με την κορυφή.

Στην αντίπερα όχθη, οι «πράσινοι» του Λάζλο Μπόλονι σε άλλο ένα ντέρμπι έδειξαν χαρακτήρα, έπαιξαν με πάθος και έφυγαν νικητές από το Κλεάνθης Βικελίδης. Με αυτή τους τη νίκη παρέμειναν στην 5η θέση και μείωσαν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τον τέταρτο Άρη.

Για να το πάρουμε από την αρχή, οι «κιτρινόμαυροι» δεν ήταν κακοί απόψε. Οι 21 τελικές, το δοκάρι του Μαντσίνι και οι αποκρούσεις του εξαιρετικού, Σωκράτη Διούδη, επιβεβαιώνουν πλήρως την παραπάνω πρόταση και δημιουργούν ακόμη περισσότερα ερωτηματικά στο μυαλό του Άκη Μάντζιου. Ο Παναθηναϊκός απείλησε μόλις 3 φορές, στη μία βρήκε δίχτυα και στις άλλες δύο έπιασε τον αντίπαλο του στον ύπνο. Ωστόσο, για 45 και βάλε λεπτά χρειάστηκε να αμυνθεί και το έκανε καλά. Πώς τα κατάφερε; Με τις απολύτως απαραίτητες παρεμβάσεις και την έξυπνη τακτική του προπονητή του, Λάζλο Μπόλονι που ζει και αναπνέει για κάτι τέτοια ματς. Μέσα σε όλα προσθέστε και το «τείχος» ατυχίας που έβρισκε μπροστά του ο Άρης κάθε φορά που προσέγγιζε την «πράσινη» περιοχή.

Οι αλληλοκαλύψεις των πλάγιων μπακ (Μολό, Χουανκάρ) έδιναν τις απαραίτητες ανάσες στο κεντρικό δίδυμο (Πούγγουρα, Σένκεφελντ) που στο δεύτερο ημίχρονο δεν πήραν ανάσα. Ο Αλεξανδρόπουλος ακολούθησε το «μοτίβο» των παλαιότερων ντέρμπι κόντρα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό, ήταν σταθερός, αποφασιστικός και αποτέλεσε την «ασπίδα» προστασίας μπροστά από τα σέντερ μπακ. Θετικός ήταν και ο Μαουρίσιο που στο τέλος αποχώρησε χωλαίνοντας από την προσπάθεια. Ωστόσο το μυστικό της επιτυχίας στα τελευταία ματς του «τριφυλλιού» βρίσκεται στην… Εθνική Ελπίδων! Αργύρης Καμπετσής (21 χρ.), Δημήτρης Εμμανουηλίδης (20χρ.), Φώτης Ιωαννίδης (21χρ.) και ο «γερόλυκος» μπροστά τους Σωκράτης Διούδης έχουν μοιράσει πολλά χαμόγελα και ένα «τσουβάλι» ελπίδες με τις επιδόσεις τους!

Συνολικά οι 10 βαθμοί που απέσπασε ο Παναθηναϊκός μέσα στις τελευταίες δύο εβδομάδες οφείλονται εν πολλοίς στα δικά τους επιτεύγματα. Γκολ του Ιωαννίδη και «διπλό» στην Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα στις αρχές του Γενάρη. Τέρμα – που έφτασε μέχρι τον ουρανό – του Εμμανουηλίδη και +3 βαθμοί κόντρα στην ΑΕΛ. Μάλλον τους… ζήλεψε και ο Καμπετσής που με τη δική του προβολή έδωσε τη νίκη στο «Χαριλάου». Τη ίδια στιγμή ο πρώην γκολκίπερ του Άρη, Σωκράτης Διούδης, κατέβασε τα ρολά και συμπλήρωσε τέσσερα συνεχόμενα ματς στα οποία κρατάει το «0»! Συμπέρασμα; Τα «Ελληνόπουλα» τον οδηγούν και τον διατηρούν ψηλά.

Για τον Άρη, τα είπαμε και την Πέμπτη. Χωρίς τον Μπερτόγλιο χάνει την επιθετική του ηρεμία, βγάζει εκνευρισμό στα ¾ του γηπέδου και στερείται από ιδέες. Ενδεικτικό είναι ότι στα 3 ντέρμπι (Ολυμπιακός, ΑΕΚ, ΠΑΟ) που απουσίαζε ο Αργεντινός άσσος από την ενδεκάδα ο Άρης έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι. Σήμερα, δεν του βγήκε ο Μαντσίνι στο «10», έχασε ένα ημίχρονο ταλαιπωρώντας τον Γκάμα στην πτέρυγα και όταν αποφάσισε να παίξει από τον άξονα και να επαναφέρει τον Πορτογάλο στη φυσική του θέση οι παίκτες του σημάδευαν τον Διούδη.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ο Ματίγια ναι μεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 82% στις εύστοχες μεταβιβάσεις, ωστόσο δεν πήρε τις απαραίτητες βοήθειες από τα υπόλοιπα χαφ (Τζέγκο, Σάσα, Γκαρσία) και δεν ήταν λίγες οι φορές που σήκωσε τα χέρια για βοήθεια. Λογικό επακόλουθο ήταν ο Άρης να γίνει προβλέψιμος και μονότονος κάτι που αποτυπώνεται και στη στατιστική υπηρεσία, αφού οι «κίτρινοι» επιτίθονταν σε ποσοστό 67% (!) από τη δεξιά πτέρυγα, εκεί όπου ο Μολό και ο Μπόλονι το είχαν «διαβάσει» το έργο. Ναι, ήταν και άτυχος κυρίως στις φάσεις των Μαντσίνι (34’) και Τζέγκο (55’) αλλά το συμπέρασμα παραμένει αναλλοίωτο, όπως και η βαθμολογία. Πλέον οι κιτρινόμαυροι στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς του Κυπέλλου με τον Αστέρα την προσεχή Τετάρτη, σε έναν στόχο που δεν πρέπει να χαθεί…

MVP: Σωκράτης Διούδης. Ο Έλληνας κίπερ πραγματοποίησε 3 σπουδαίες επεμβάσεις και με σύμμαχο την τύχη διασφάλισε τη νίκη της ομάδα του. Ακόμη μία επιβλητική εμφάνιση για τον 27χρονο!

Φάση του αγώνα: Η τεράστια ευκαιρία του Τζέγκο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αυστραλός μέσος βγήκε φάτσα με τον Διούδη, ο οποίος και τον νίκησε κατά κράτος. Αν γινόταν εκεί το 1-1, θα κάναμε άλλη κουβέντα τώρα.

Info: Αυτή είναι η πρώτη φορά, μετά από 17 χρόνια, όπου ο Παναθηναϊκός επικρατεί σε δύο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του Άρη στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Η πρώτη ήρθε τον Ιούλιο για τα play-offs με σκορ 0-1.

Επόμενη αγωνιστική: Ο Άρης δοκιμάζεται στη Ριζούπολη με τον Απόλλωνα (23/1) και την ίδια ημέρα ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον ΟΦΗ στη «Λεωφόρο Αλεξάνδρας».

Σαρωτικός ΠΑΟΚ, στην μετά Γιαννούλη εποχή!
ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-3
Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ στην Κρήτη, με τον δικέφαλο να μην βρίσκει αντίσταση από τον ΟΦΗ και να κερδίζει εύκολα με 0-3.

Οι “ασπρόμαυροι” παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στην βασική ενδεκάδα, με τους Ίνγκασον, Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Ομάρ Ελ Καντουρί να μένουν εκτός αποστολής. Με την σειρά του, ο έτερος Ζίβκοβιτς της ομάδας του δικεφάλου, αντικατέστησε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, παίρνοντας θέση βασικού μετά τις 22 Νοεμβρίου 2020 και το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Θέση στο αρχικό σχήμα πήρε επίσης ο Χάρης Τσιγγάρας αλλά και ο Νίλσεν Περέιρα, στην μετά Γιαννούλη εποχή για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Έλληνας Διεθνής μπακ βρίσκεται στην Αγγλία για να υπογράψει στην Νόριτς.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος, είχε να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα, με τον ΟΦΗ να μετράει συνολικά εννιά απουσίες.

Ο ΠΑΟΚ με φόρα από την καλή εμφάνιση στο ντέρμπι της Τετάρτης κόντρα στον Ολυμπιακό, μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Αμρ Ουάρντα. Η πίεση του δικεφάλου ήταν ασφυκτική με τον Κρμέντσικ να απειλεί δύο φορές, πριν στείλει την μπάλα στο δοκάρι στο 18ο λεπτό.

Στο 22ο λεπτό ήρθε η φάση που γύρισε εντελώς την πλάστιγγα του αγώνα προς την πλευρά του δικεφάλου. Ο Τζόλης βγήκε απέναντι από τον Βάτερμαν, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να τον ανατρέπει εκτός περιοχής και τον διαιτητή Παπαπέτρου να δίνει αρχικά κίτρινη κάρτα, απόφαση που άλλαξε μέσω VAR, αποβάλλοντας τον τερματοφύλακα των Κρητικών.

Κάπου εκεί το έργο έγινε πιο εύκολο για τον ΠΑΟΚ, με τον ΟΦΗ να μην δείχνει καθόλου σημάδια ζωής και τον δικέφαλο να επιτίθεται κατά ριπάς, με το ημίχρονο πάντως να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ και τον δικέφαλο να έχει 16 τελικές προσπάθειες!

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει σε 16 τελικές στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, το κατάφερε στις πρώτες του δύο τελικές, στο δεύτερο.

Αρχικά, ο Χρήστος Τζόλης άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό, με τον Φερνάντο Βαρέλα να κάνει το 0-2 πέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό 0-3 έγραψε στο 67’ ο Κρμέντσικ, πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ σε τέσσερις εμφανίσεις με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Όλο το δεύτερο ημίχρονο κύλησε κάπως έτσι, με τους “ασπρόμαυρους” να είναι η μόνη ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο και να σπαταλάνε πολλές ευκαιρίες για να δώσουν μεγαλύτερη έκταση στο σκορ.

Στο 83ο λεπτό, ο Ιωάννης Κωνσταντέλιας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΟΚ, σε ηλικία μόλις 17 ετών.

Διακριθέντες για τον ΠΑΟΚ υπήρχαν πολλοί στην σημερινή αναμέτρηση.

Ο Αμρ Ουάρντα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και ήταν για έναν ακόμα αγώνα από τους κορυφαίους του δικεφάλου.

Μαζί του, καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χρήστος Τζόλης, που επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα και μαζί και στα γκολ.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση για τον Κρμέντσικ, με τον Τσέχο φορ του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του με την “ασπρόμαυρη” φανέλα, ενώ είχε συμμετοχή στις περισσότερες φάσεις που δημιούργησε ο δικέφαλος, χάνοντας την ευκαιρία και για περισσότερα γκολ.

Τέλος, ο MVP της σημερινής αναμέτρησης Τόμας Μούργκ, μαζί με τους ποδοσφαιριστές που προαναφέραμε, ήταν από τα βασικά “βιολιά” του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση κόντρα στους Κρητικούς, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με τους “ασπρόμαυρους”, μοιράζοντας παράλληλα δύο ασίστ.

Σε μία κακή μέρα για τον ΟΦΗ, κανένας ποδοσφαιριστής των Κρητικών δεν μπόρεσε να “διασωθεί” στην ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Αγωνιστική με κερδισμένους και… χαμένους
Επιμέλεια: Παπαϊωάννου Αλέξανδρος

Η 17η αγωνιστική της Super League δεν είχε πολύ μεγάλες εκπλήξεις είχε όμως χρήσιμα συμπεράσματα.

Ξεκινώντας από το Σάββατο ο Αστέρας Τρίπολης έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Έπαιξε εντός έδρας με έναν αντίπαλο στα μέτρα του και τον κέρδισε.

Αυτό είναι κάτι που ξέρει να κάνει ο Αστέρας και το πέτυχε με ένα γκολ του Μουνάφο στο 7′ και ένα του Φερνάντεζ στο 69′. Έτσι κατάφερε να “πατήσει” γερά στην 6αδα, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στα… χαμηλά στρώματα της κατηγορίας.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας ο Απόλλων Σμύρνης πήρε πολύ μεγάλης σημασίας “διπλό” στην Λάρισα απέναντι στην ΑΕΛ και την βύθισε σε ακόμη πιο βαθιά κρίση. Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Τσιλουλής στο 73′ με τον Απόλλωνα πλέον να δείχνει ότι πατάει καλά στα πόδια του και δεν θα κινδυνεύσει στην “μάχη” του υποβιβασμού.

Στα παιχνίδια της Κυριακής ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη πολύ δύσκολα. Οι γηπεδούχοι κυριολεκτικά “ίδρωσαν” για να κερδίσουν και το γκολ της… λύτρωσης πέτυχε ο Χασάν στο 93′. Μ’ αυτή την νίκη οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το +10 και την ψυχολογία τους στα ύψη.

Στο επόμενο χρονικά παιχνίδι Βόλος και Λαμία έμειναν στην ισοπαλία με το τελικό σκορ να “βγαίνει” σε 2 λεπτά. Το σκορ άνοιξε ο Δουβίκας στο 51΄και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπεχαράνο ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο ήταν το “αφεντικό” της αναμέτρησης και κέρδισε με 0-3 τον ΌΦΗ με γκολ των Τζόλη, Κρμέντσικ και Βαρέλα. Ο δικέφαλος είχε πάλι σωρεία ευκαιριών και κατάφερε να πείσει με την απόδοση του μετά από αρκετό καιρό για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στο προτελευταίο χρονικά παιχνίδι ο Παναθηναϊκός δείχνει ότι έχει σφυγμό καθώς πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα του Άρη που πλέον φαίνεται ξεκάθαρα ότι περνάει ένα αγωνιστικό ντεφορμάρισμα, κάτι που καλείται να αναστρέψει. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Καμπετσής στο 9΄για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι.

Τέλος η ΑΕΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ τον Ατρόμητο με γκολ των Ολιβέιρα και Λιβάγια με τον Ατρόμητο να μειώνει στο φινάλε με τον Χριστοδουλόπουλο. Το τελικό 2-1 ανέβασε την Ένωση στην δεύτερη θέση που δείχνει ότι η πορεία της από εδώ και πέρα θα είναι μόνο ανοδική.

MVP αγωνιστικής: Ο Αχμέντ Χασάν. Εμφανίζεται πάντα όταν ο Ολυμπιακός στερεύει από λύσεις και το σημερινό του γκολ μπορεί να είναι και αυτό που “κλειδώνει” το πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό.