Newn Football Analysis: Ντερμπάρα με ένταση, φωνές και “μοιρασιά” στην Τούμπα

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία στην Τούμπα και το Newn.gr αναλύει λεπτό προς λεπτό το ντέρμπι και όλα τα στοιχεία του που τελικά έδωσαν από ένα βαθμό στους δύο αντιπάλους #Newn #NewnSports #PAOKAEK #SLGR

Στο ντέρμπι δικεφάλων ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν ισόπαλοι με 2-2 με το Newn Sports να αναλύει λεπτό προς λεπτό και φάση προς φάση την αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-2
Ο ένας (δικέφαλος) έδινε τη νίκη στον άλλον και τελικά κέρδισε… ο Ολυμπιακός!
Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Το ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα στους δύο Δικεφάλους δεν μας έκανε σοφότερους, αλλά μας έδειξε μία πτυχή από τα όσα θα ακολουθήσουν στη διαφαινόμενη «μάχη» της δεύτερης θέσης. Και λέμε για τη δεύτερη θέση, διότι μετά τη σημερινή επικράτηση του Ολυμπιακού στο Περιστέρι και την ισοπαλία των δύο «μονομάχων» στη Θεσσαλονίκη, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 12 και 11 βαθμούς από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, αντίστοιχα.

Στο τεχνικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έκαναν τα πάντα για να αναδείξουν τις αδυναμίες τους, ενώ περίμεναν πολλά από τους παίκτες κλειδιά που αναφέραμε παρακάτω. Ο Μανόλο Χιμένεθ δεν ακολούθησε την πετυχημένη «συνταγή» του πρόσφατου αγώνα στο Βικελίδης, καθώς όφειλε να ανεβάζει συχνά τις γραμμές του για να κρατάει τον ΠΑΟΚ σε απόσταση από την περιοχή της ομάδας του και να δημιουργεί κινδύνους, σε σετ παιχνίδι, από τις γρήγορες πτέρυγες του. Στο πρώτο ημίχρονο έστησε με τέτοιο τρόπο τη «σκακιέρα» του που κατάφερε να… θολώσει τα επιθετικά ατού του Γκαρσία, ακυρώνοντας τον Amr Warda και ως εκ τούτου ολόκληρο τον άξονα των γηπεδούχων. Τα αμυντικά χαφ της «Ένωσης»: Σάκχοφ, Σιμόες και Γαλανόπουλος βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, ακολούθησαν πιστά τις εντολές του προπονητή τους, πατούσαν συχνά πυκνά περιοχή και δικαίωσαν πλήρως την αρχική σκέψη του Ανδαλουσιάνου με τα 2 γκολ, που προήλθαν από δικές τους εκτελέσεις (Σάκχοφ στο στο 18’, Γαλανόπουλος στο 50’).

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 45 λεπτά κινούταν κυρίως από τα άκρα, είχε έλλειψη φαντασίας – δημιουργίας και ευτύχησε να ισοφαρίσει χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (από την οποία προήλθε το γκολ του Κρέσπο) του άψογου, απόψε, Αντελίνο Βιεϊρίνια! Ο Πάμπλο Γκαρσία εντόπισε και αντικατέστησε άμεσα την «τρύπα» στο αριστερό άκρο της άμυνας, έβγαλε εκτός αγώνα τον Περέιρα και η αμυντική του γραμμή πήρε τεράστια ανάσα. Όλα αυτά μέχρι να έρθει ο Ίνγκασον, στις αρχές του δευτέρου μέρους, να χαλάσει αυτή την πρόσκαιρη ηρεμία. Ο Ισλανδός έκανε τραγική εκτίμηση της φάσης, «χαρίζοντας» ένα εύκολο γκολ στον αμαρκάριστο Γαλανόπουλο και ουσιαστικά μετέτρεψε τον αγώνα σε… ροντέο!

Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει το κέντρο και έπρεπε να βρει γκολ ισοφάρισης. Από την άλλη, η ΑΕΚ προηγήθηκε δις στην Τούμπα και τελείωσε το ματς με περισσότερο ιδρώτα και άγχος στη φανέλα. Πώς έγινε αυτό; Προδόθηκε για (ακόμη) μία φορά από την αμυντική της γραμμή και την απειρία ορισμένων παικτών της με αποκορύφωμα τη φάση του 67’ και το «έμμεσο» φάουλ του Αθανασιάδη που μετέτρεψε σε γκολ ο κορυφαίος του γηπέδου, Βιεϊρίνια.

Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν με μυαλό, όμως κάπου στα μέσα του δευτέρου μέρους και μετά το γκολ του Γαλανόπουλου το έχασαν. Ή καλύτερα τους το «έκλεψε» ο αντίπαλος τους, που έβγαλε περισσότερο πάθος, ένταση στις μονομαχίες και δεν παράτησε στιγμή το παιχνίδι. Αν είχε και σε καλή μέρα τα χαφ του (Ελ Καντουρί, Σβαμπ) που μάλλον ξέχασαν τη σημασία και την έννοια της κάθετης πάσας, τότε, πέρα από το μυαλό, ίσως να τους «έκλεβε» και το ματς.

Εν ολίγοις, η Ένωση έλεγξε το κέντρο και δεν το έχασε ποτέ, αλλά δεν κατόρθωσε να περιορίσει τις χτυπητές αμυντικές της αδυναμίες, ειδικότερα στα στημένα και φεύγει μάλλον χαρούμενη με τον βαθμό της ισοπαλίας

Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΟΚ είχε το πάθος, όμως όχι και τα τρεξίματα του Warda, τη δημιουργία του Καντουρί και την οξυδέρκεια του Ζίφκοβιτς. Μέσα σε όλα, για ένα ημίχρονο, δεν πήρε σχεδόν τίποτα από τα μπακ του (κυρίως στην πλευρά του Περέιρα). Θα παίξει τα ρέστα του, μετά τη σημερινή υπερπροσπάθεια, την Τετάρτη στο «Γ.Καραϊσκάκης» με αντίπαλο τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό.

Υ.Γ. Προτιμούμε να κρατήσουμε την διαιτησία εκτός της δικής μας κουβέντας και να μείνουμε καθαρά και αποκλειστικά στο αγωνιστικό κομμάτι.

Ήρθε το Χ που δεν “βόλεψε” κανέναν
Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στην Τούμπα για την 18η αγωνιστική της Super League με το τελικό αποτέλεσμα,2-2, να αφήνει αρκετά πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος και τους δύο διεκδικητές.

Στις πληροφορίες που αξίζει να κρατήσουμε από την σημερινή αναμέτρηση είναι ότι ήρθε παιχνίδι ισόπαλο στην Τούμπα 12 χρόνια μετά, από το μακρινό 2008. Για να βρούμε μάλιστα και 2-2 σκορ πρέπει να γυρίσουμε 29 χρόνια πίσω, στο 1992 όπου οι δύο δικέφαλοι είχαν έρθει ισόπαλοι με το ίδιο σκορ.

Κάτι επίσης άξιο αναφοράς για την αναμέτρηση και τον ΠΑΟΚ είναι ότι δύο φορές φέτος στην Τούμπα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά και τις δύο είχε καταφέρει να κερδίσει κάτι που δεν έκανε σήμερα. Ακόμα να αναφέρουμε ότι για την Ένωση η σημερινή ήταν η πρώτη ισοπαλία εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Οι άλλες 3 είναι στο ΟΑΚΑ με αντιπάλους και πάλι τον ΠΑΟΚ, τον Βόλο και τον Ολυμπιακό.

Ένα ακόμη ενδιαφέρον στοιχείο της αναμέτρησης είναι ότι για τον δικέφαλο σκόραραν 2 αμυντικοί,Κρέσπο και Βιεϊρίνια, ενώ για την ΑΕΚ δύο μέσοι Σάκχοφ και Γαλανόπουλος.

Στις φάσεις που ξεχώρισαν εκτός των τεσσάρων γκολ, δεν υπάρχει κάποια άλλη άξια αναφοράς. Αυτό που αξίζει να αναφέρουμε μια που συμβαίνει σπάνια είναι το έμμεσο από το οποίο προήλθε το 2-2 του ΠΑΟΚ.

Από το λάθος του Αθανασιάδη καταλογίστηκε σωστά το έμμεσο και εκεί ο Βιεϊρίνια το εκμεταλλεύτηκε πλήρως και σκόραρε.

Στα θετικά του Γκαρσία μπαίνει σίγουρα ο εντοπισμός της αδύναμης πλευράς του ΠΑΟΚ στα αριστερά και η έγκαιρη αλλαγή του Περέιρα με τον Ροδρίγο.

Από την άλλη ο Χιμένεθ πιστώνεται την πολύ σφιχτή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ που περιόρισε ολόκληρη την μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ κάτι που του στέρησε σε δημιουργία επιθετικά.

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα… εκτός από νικητή!
Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Σε ένα ματς με εξαιρετικό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, χάνοντας έδαφος στην μάχη του τίτλου, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 12 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και 11 από την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί με τον Λιβάγια.

Η καλύτερη εικόνα που έδειχνε μέσα στον αγωνιστικό χώρο η ένωση μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Σάκχοφ να κάνει το 0-1 στο 18ο λεπτό, μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Λιβάι Γκαρσία.

Από εκεί και πέρα, ο δικέφαλος του Βορρά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε με τον Κρμέντσικ να χάνει μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Σβάρνας έδιωξε πάνω στην γραμμή το πλασέ του Τσέχου και διατήρησε το προβάδισμα για την ΑΕΚ.

Το γκολ της ισοφάρισης για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 40ο λεπτό, με τον Κρέσπο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, μετά από απόκρουση του Αθανασιάδη σε κεφαλιά του Ουάρντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο, με την ΑΕΚ να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Η ένωση πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ, στο 50ολεπτο, με τον Γαλανόπουλο να νικάει από κοντά τον Ζίβκοβιτς.

Λίγα λεπτά μετά το 1-2, η ΑΕΚ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσει” το ματς, με τον Λιβάγια να πλασάρει από πλεονεκτικό σημείο στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας για την ισοφάριση.

Αυτή ήρθε πάλι από στημένη φάση, με τον Βιεϊρίνια να αξιοποιεί το έμμεσο που κέρδισαν οι “ασπρόμαυροι” και με δυνατό σουτ να κάνει το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παίκτες κλειδιά της αναμέτρησης: Για τους φιλοξενούμενος, ο Λιβάι Γκαρσία ήταν ο μόνιμος κίνδυνος για την άμυνα του ΠΑΟΚ, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους “ασπρόμαυρους” για 50 λεπτά. Με την πτώση της απόδοσης του, ήρθε μαζί και η πτώση της ΑΕΚ στο επιθετικό κομμάτι κάτι που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Για τους γηπεδούχος, μπορούν να χαρακτηριστούν δύο παίκτες κλειδιά της αναμέτρησης.

Αρχικά, ο Ροντρίγκο Σοάρες, που πέρασε αλλαγή  με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στην θέση του Περέιρα, περιορίζοντας τον καλύτερο παίκτη της ΑΕΚ στην σημερινή αναμέτρηση, Λιβάι Γκαρσία.

Δεύτερος παίκτης κλειδί για τον ΠΑΟΚ, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, που με δικό του γκολ ήρθε η ισοφάριση για τον δικεφάλο του Βορρά.

MVP της αναμέτρησης ο Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, καθώς ήταν σταθερός σε όλα τα σημεία της αναμέτρησης, σκοράροντας μάλιστα, όπως προαναφέραμε, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Καλύτερος για την ΑΕΚ, ο Λιβάι Γκαρσία. Ο νεαρός εξτρέμ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για 50 λεπτά, μοιράζοντας μάλιστα και ασίστ, αλλά του έλειψε η σταθερότητα στο παιχνίδι του, καθώς μετά από το 50ο λεπτό, “εξαφανίστηκε” από τον αγωνιστικό χώρο και μαζί του και η κάθε επιθετική ενέργεια από την ΑΕΚ.