Newn Football Analysis: Ο… απόηχος της 18ης αγωνιστικής!

Το Newn.gr σας αναλύει όλα τα παιχνίδια της αγωνιστικής και βρίσκει τους... κερδισμένους και τους... χαμένους #Newn #NewnSports #SLGR

Το Newn Football Analysis επανέρχεται σήμερα με το δεύτερο μέρος του, και την ανάλυση της υπόλοιπης αγωνιστικής της Super League 1.

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Απόλλων Σμύρνης- Άρης 0-1

Επιστροφή στις νίκες… με καλή εμφάνιση

Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης επικρατώντας με 0-1 του Απόλλωνα στην Ριζούπολη.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι απειλώντας δύο φορές στα πρώτα 15 λεπτά με τον Μπρούνο Γκάμα. Το καλό ξεκίνημα στο ματς μετουσιώθηκε σε γκολ για τον Άρη, με τον Ιωάννου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Άρη. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και απειλήθηκαν μόλις μία φορά, με τον Σιαμπάνη να λέει “όχι” στον Μαρτίνεζ.

Ο Άρης δεν κατάφερε να βρει δεύτερο τέρμα, με τον Βέρχουλστ να κρατάει τους γηπεδούχους μέσα στο παιχνίδι, έχοντας απαντήσεις για κάθε φάση την οποία δημιουργούσαν οι παίκτες του Άρη.

Το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους “κιτρινόμαυρους” να χάνουν ευκαιρίες, στις αντεπιθέσεις, με τους Μπρούνο Γκάμα, Σίλβα και Σάσα, χωρίς να καταφέρνουν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι.

Από πλευράς τους, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως, να μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Σιαμπάνη.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης έφτασε τους 36 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 3η θέση με τον ΠΑΟΚ.

Επόμενος αγώνα για τον Άρη, είναι αυτός κόντρα στην ΑΕΛ, στο Κλεάνθηνς Βικελίδης, την Τρίτη (26/1)

Ο Απόλλων Σμύρνης έμεινε στους 18 βαθμούς και στην 10η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική, αγωνίζεται στην Λαμία, κόντρα στην τοπική ομάδα (27/1)

MVP της αναμέτρησης ο Ντάνιελ Μαντσίνι. Ο Αργεντινός μπορεί να μην σκόραρε η να μοίρασε κάποια ασίστ, αλλά ήταν πολύ καλός στον διαφορετικό “ρόλο” που του δόθηκε, να παίξει σαν «καθαρό» σέντερ φορ, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Αστέρας Τρίπολης- ΑΕΛ 1-0

Βλέπουν Play off οι Αρκάδες, δυσκολεύει η παραμονή για ΑΕΛ!

Σε μία ακόμη νίκη προχώρησε ο Αστέρας Τρίπολης επικρατώντας με 1-0 επί της ΑΕΛ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα Τρίπολης να έχεις τον έλεγχο του. Όλο το πρώτο ημίχρονο κύλησε κάπως έτσι, με τους Αρκάδες να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία της ΑΕΛ.

Αντιθέτως, η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το δυνατό σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς στο 44ο λεπτό, κατέληξε σε κόρνερ, μετά από επέμβαση του Τσιφτσή.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, και να απειλούν με τον Μπάγιτς.

Το γκολ, που έδωσε και τη νίκη στους Αρκάδες, ήρθε στο 60λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο, Χερόνιμο Μπαράλες, να πετυχαίνει το 10ο του γκολ στη σεζόν.

Από εκεί και πέρα, ο Αστέρας, κράτησε εύκολα το προβάδισμα του, με την ΑΕΛ να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Με αυτή τη νίκη ο Αστέρας έφτασε τους 27 βαθμούς και παρέμεινε στην 6η θέση, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 8 βαθμούς και την 13η θέση.

Επόμενος αγώνας για τους Αρκάδες, είναι αυτός στην Κρήτη με τον ΟΦΗ. Ενώ, η ΑΕΛ, ταξιδεύει στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Άρη.

MVP ο Χερόνιμο Μπαράλες. Ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, με το 10ο φετινό του τέρμα και οδηγεί τον Αστέρα προς την είσοδο στα Play off.

Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 2-0

Οι νέοι… είναι ωραίοι!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ, πετυχαίνοντας την τέταρτη σερί νίκη του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και να μην κλειστούν πίσω.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, χωρίς πολλές φάσεις όμως. Οι “πράσινοι” ευτύχησαν να προηγηθούν στο 32ο λεπτό, όταν ο προωθημένος Σένκεφελντ σκόραρε με το κεφάλι, μετά από εξαιρετική σέντρα του Εμμανουιλίδη. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν αμέσως, με το γκολ όμως να ακυρώνεται μέσω του VAR.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος και να πιέζει για την ισοφάριση, δίχως αποτέλεσμα. Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να έχουν την κατοχή της μπάλας και να πιέζουν ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό.

Η μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ ήρθε στο 77ο λεπτό, όταν ο Σταϊκός έστειλε την μπάλα από κοντά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Αϊτόρ δύο λεπτά αργότερα, για να έρθει το 2-0 στο 86ο λεπτό, μετά από φοβερή προσωπική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου και πάσα με τακουνάκι προς τον Καμπετσή, ο οποίος έκανε το 2-0.

Οι “πράσινοι” έφτασαν τους 31 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση, ενώ οι Κρητικοί παρέμειναν στους 19 και την ένατη θέση.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Βόλο την Τετάρτη (27/1), ενώ, ο ΟΦΗ, υποδέχεται μία μέρα πριν τον Αστέρα Τρίπολης.

MVP της αναμέτρησης ο Αλεξανδρόπουλος. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, χαρίζοντας παράλληλα την φάση της αγωνιστικής, με την καταπληκτική ενέργεια που έκανε στο δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού.

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ατρόμητος-Ολυμπιακός 0-1

Ο κερδισμένος της αγωνιστικής είναι ο Ολυμπιακός

Ατρόμητος και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο Περιστέρι με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν διπλό τίτλου με γκολ του Μπρουμά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα για τις διαιτητικές αποφάσεις του κ. Τσαγκαράκη, όχι σε μόνο μια αλλά σε δύο τρεις περιπτώσεις.

Στην εικόνα του αγώνα το πρώτο μέρος πέρασε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Ο Ατρόμητος από την άλλη αρκέστηκε σε ένα πιο παθητικό ρόλο και αυτός και δεν μπορούσε να απειλήσει τους ερυθρόλευκους.

Το γκολ ήρθε στο 45′ όταν ο Μπουχαλάκης έβγαλε τον Μπρουμά σε θέση τετ-α-τετ με τον τελευταίο να “γράφει” το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πανομοιότυπη με το πρώτο με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή αλλά τον Ατρόμητο να μην μπορεί να φανεί καθόλου απειλητικός.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικητή στον Ολυμπιακό και το Χ της Τούμπας τον βοήθησε να αυξήσει την διαφορά του στους 11 και 12 βαθμούς από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αντίστοιχα. Από την άλλη ο Ατρόμητος παρέμεινε στην 8η θέση με 21 βαθμούς.

Παναιτωλικός-Λαμία 0-0

Νικητής τα… δοκάρια

Πέντε δοκάρια είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο μεταξύ Παναιτωλικού και Λαμίας με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι θέλουν το παιχνίδι πολύ αλλά καμιά από τις δύο να μην καταφέρνει να πάρει την νίκη.

Το πρώτο ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 2′ με τον Βέργο να εκτελεί φάουλ και την μπάλα χτυπάει στο δοκάρι του Κνέτ.

Η Λαμία ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί λόγω αστοχίας. Είχε φάσεις με τον Μπα-δεύτερο δοκάρι- με τον Ρομάνιτς, ενώ υπήρξε και μια ευκαιρία του Καραμάνου λίγο πριν του Ρόμανιτς.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι και τα… δοκάρια είχε και αυτός με τον Μάζουρεκ (54′) και Αζάντι (75′) αλλά εν τέλει δεν υπήρξε νικητής στην αναμέτρηση παρά τις αρκετές είναι η αλήθεια εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Έτσι και οι δύο παρέμειναν πολύ χαμηλά με τον Παναιτωλικό να βρίσκεται στην 12η θέση με 12 βαθμούς ενώ την Λαμία ουραγό με μόλις 7.

Πας Γιάννενα-ΝΠΣ Βόλου 0-1

“Πνίγεται” στο… σπίτι του

Πας Γιάννενα και Βόλος αναμετρήθηκαν στο γήπεδο των Ζωσιμάδων με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πολύ κακή παράδοση που έχουν στο γήπεδο τους φέτος με μόλις 1 νίκη σε 9 παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν νωρίς το γκολ, μόλις στο 12′, όταν ο Μπαρτόλο κέρδισε το πέναλτι από τον Εραμούσπε και ο Τάσος Δουβίκας το εκτέλεσε εύστοχα. Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν αρκετά είχαν κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κλέιμαν.

Στην βαθμολογία ο Βόλος ανέβηκε στην 7η θέση και τους 23 βαθμούς και κυνηγάει τα play off ενώ αντίστοιχα ο ΠΑΣ έμεινε στους 15 βαθμούς και την 11η θέση.

Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με το ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ με το τελικό 2-2 να αφήνει ευχαριστημένους τους ουδέτερους ποδοσφαιρόφιλους και τον… Ολυμπιακό. Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, νεύρα, πολλά γκολ, ευκαιρίες, αλλά δεν είχε νικητή.

Δεν αναλύουμε κάτι περαιτέρω γιατί όλα αναλύθηκαν στην χθεσινή εκτενή ανάλυση του ντέρμπι των δικεφάλων εδώ, στο Newn.gr