Newn Football Analysis: Ο περίεργος “εθισμός” του Μαρτσίνιακ έφερε το ντέρμπι στα ίσια (pics)+ (vid)

Το Newn Football Analysis "μπήκε" σήμερα στο γήπεδο της Τούμπας και αναλύει ενδελεχώς το ντέρμπι αλλά και τα υπέρ και τα κατά που έδειξε κάθε ομάδα #Newn #Football #NewnSports #PAOK #ARIS

ΠΑΟΚ και Άρης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην Τούμπα σε ένα ματς με φτωχό ποδοσφαιρικό θέαμα αλλά πλούσιο σε συγκινήσεις.

Ο… εθισμός λοιπόν του Πολωνού ρέφερι είναι να δίνει πέναλτι. 14 στα 22 τελευταία παιχνίδια. Εχθές έδωσε ένα που το… πήρε πίσω με την βοήθεια του Var και το δεύτερο που έδωσε στο 92′ το οποίο έκρινε την αναμέτρηση.

To… team του Newn Football Analysis “ξεψαχνίζει” το ντέρμπι από κάθε μεριά αναλύοντας πρώτα τα δύο ημίχρονα και έπειτα τα υπέρ και τα κατά κάθε ομάδας.

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Ροδρίγο και τον Βιεϊρίνια στα μπακ και απόντος Τζόλη τον Ουάρντα και τον Καγκάβα στην μεσοεπιθετική γραμμή με τον πρώτο να καλύπτει τον νεαρό εξτρεμ που απουσίαζε.

Από την άλλη ο Άκης Μάντζιος προτίμησε τον Μπουσέ αντί του Κουέστα, τον Σάκιτς αντί του Γκάνεα στα αριστερά. Και σε ένα πολύ έξυπνο και αποτελεσματικό όπως φάνηκε τρικ έβαλε τον Μαντσίνι στην κορυφή της επίθεσης αντί του Μάνου ή του Μήτρογλου.

Ο Άρης μπήκε στον αγώνα σαν φαβορί τα χαφ του έβγαζαν τεράστια σιγουριά στις μεταβιβάσεις του στο κέντρο, κάνοντας του αντίστοιχους του ΠΑΟΚ να φαίνονται δύο ταχύτητες κάτω. Αυτό είχε αποτέλεσμα τα μεσοεπιθετικά όπλα των φιλοξενούμενων να κινούνται ελεύθερα αξιοποιώντας κάθε χώρο που υπήρχε στο γήπεδο. Έτσι ήρθε και το 0-1 στο 26′ με τους τρεις μεσοεπιθετικούς του Άρη να συμμετέχουν στην φάση και να κινούνται πολύ πιο γρήγορα από τους αμυνόμενους του ΠΑΟΚ.

Διακριθέντες σίγουρα οι Μαντσίνι, Γκάμα, Μπερτόγλιο με τους Σάσα και και Τζένγκο να είναι επίσης οι αφανείς ήρωες.

Από τον ΠΑΟΚ δεν ξεχώρισε κανείς πλην ίσως του πάθους που έδειξε ο Βιεϊρίνια. Χαρακτηριστικό για τους ασπρόμαυρους ότι υπήρχε μόλις μια καθαρή ευκαιρία σε 45 λεπτά αγώνα που σπατάλησε ο Κρμέντσικ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα αρκετά διαφορετικό παιχνίδι με τον Πάμπλο Γκαρσία να περνάει στο παιχνίδι τον Σφιντέρσκι στην θέση του Καγκάβα, που η αλήθεια είναι δεν φάνηκε σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους.

Βέβαια ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι ούτε ο Πολωνός φορ φάνηκε ιδιαίτερα αλλά ήταν περισσότερο ένας μοχλός πίεσης προς τους κεντρικούς αμυντικούς του Άρη.

Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο ο Άρης υποχώρησε και τα ανεβάσματα του Βιεϊρίνια του Ροδρίγο του Ουάρντα και του Ζίφκοβιτς σε συνδυασμό με την κούραση που άρχισε να βγάζει ο Άρης έκλεισαν στην περιοχή τους τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο βρήκαν και δεύτερο τέρμα σε μια από τις λίγες φορές που πίεσαν τον ΠΑΟΚ ψηλά με τον Τσιγγάρα να κάνει λάθος και στην αντεπίθεση ο Γκάμα να βρίσκει χώρο μέσα από τρία άτομα να πλασάρει και τον Μάνο να μένει αμαρκάριστος και να σκοράρει σε κενή εστία.

Εκεί από το πουθενά ο ΠΑΟΚ έχοντας ανέβει, έπεσε… χωρίς αλεξίπτωτο και βρήκε πορτοφόλι καθώς ο Ίνγκασον στο 88′ αναπτέρωσε τις ελπίδες του με το γκολ και μετά από αλλεπάλληλα γεμίσματα και ένα τραγικό λάθος του Μπουσέ ο οποίος βάρεσε μπουνιά τον Ισλανδό αμυντικό στο 92′ αντί να διώξει την μπάλα, έδωσε την ισοπαλία ουσιαστικά στον δικέφαλο καθώς ο Βιεϊρίνια ευστόχησε στην εκτέλεση.

Διακριθέντες του δευτέρου μέρους για ΠΑΟΚ ο Ίνγκασον που σκόραρε και κέρδισε το πέναλτι, αλλά και ο Βιεϊρίνια που έδωσε ότι είχε και ανέλαβε το βάρος της εκτέλεσης στο 92′ για να… σώσει την παρτίδα για τον δικέφαλο.

Από τον Άρη πολύ θετικός σε όλη την αναμέτρηση ο Σούντγκρεν επίσης αλλά και ο Μάνος που από την στιγμή που μπήκε έκανε ότι καλύτερο μπορούσε.

Ανάλυση ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Άρης 2-2: Έπεσε από τον Λευκό Πύργο… και παραλίγο να βρει και πορτοφόλι!
Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να αφήνει την κατοχή της μπάλας στον Άρη και να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί επιθετικά. Η απουσία του Χρήστου Τζόλη δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στον δικέφαλο, με τον Ουάρντα να τον αντικαθιστά αλλά να είναι έξω από τα νερά του.

Ο Σίντζι Καγκάβα που πήρε τη θέση του Αιγύπτιου ως το «δεκάρι» της ομάδας δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και αντικαταστάθηκε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Τα αμυντικά προβλήματα δεν έλειπαν για ένα ακόμη παιχνίδι από τον ΠΑΟΚ, με τον καλύτερο Άρη στο πρώτο ημίχρονο να προειδοποιεί τον δικέφαλο, με τον Ζίβκοβιτς να λέει «όχι» στον Μπρούνο Γκάμα, που βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, στο 17ολεπτο.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 26ολεπτο ο Μπερτόγλιο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κάπου εκεί φάνηκε πόσο μεγάλο ήταν το κενό του Χρήστου Τζόλη.

Οι “ασπρόμαυροι” δεν απείλησαν πέραν από μία προσπάθεια του Μάικλ Κρμέντσικ, που σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτικό σημείο και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άρη να προηγείται.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκαρσία έριξε στο γήπεδο τον Κάρολ Σφιντέρσκι, βγάζοντας τον Σίντζι Καγκάβα και αλλάζοντας τον σχηματισμό του ΠΑΟΚ σε 4-4-2.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο κινητικοί στον αγωνιστικό χώρο και πήραν απολύτως τον έλεγχο, τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Κάτι τέτοιο άρχισε να αλλάζει και πάλι με την ώρα, με τον Άρη να ισορροπεί το παιχνίδι και “χτυπώντας” στην αντεπίθεση, μετά από ένα λάθος του Χάρη Τσιγγάρα στο κέντρο, έκανε το 0-2 με τον Μάνο.

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έσωσε τον δικέφαλο από το 0-3 και εκεί που όλα φαινόταν χαμένα, μιας και ο ΠΑΟΚ μπορεί να πίεζε αλλά χωρίς να το κάνει με ορθολογικό τρόπο, ο Ίνγκασον μείωσε σε 1-2 στο 87’ και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του αγώνα κέρδισε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, για το τελικό 2-2.

Φάση του αγώνα είναι αυτή στο 81ολεπτο όταν ο πεσμένος Αντελίνο Βιεϊρίνια βάζει την κόντρα στο πλασέ του Μάνου και αποσοβεί σίγουρο γκολ για τους “κιτρινόμαυρους” που αν πετύχαιναν θα έφταναν στο 0-3 εκείνη την ώρα.

Όσο για τον MVP, είναι μια δύσκολη επιλογή, καθώς αναφέραμε τη φάση που ο Βιεϊρίνια απέτρεψε το 0-3, ενώ ο ίδιος ισοφάρισε με πέναλτι στο τέλος.

Από την άλλη, ο Σβέριρ Ίνγκασον μειώνει σε 1-2 και κερδίζει το πέναλτι που κάνει γκολ ο Πορτογάλος για το τελικό 2-2.

Πάντως οι δυο τους έσωσαν την παρτίδα σήμερα για τον ΠΑΟΚ!

Ανάλυση Άρη
Η παρηγοριά μετατράπηκε σε… αυτοχειρία
Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Ο Άρης έκανε ένα από τα πιο σοβαρά και σταθερά του παιχνίδια, ξύπνησε μνήμες από την εμφάνιση του ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά «έχασε» το μυαλό και την προσήλωση του μετά το 0-2, κάνοντας δώρο στον ΠΑΟΚ έναν απρόσμενο βαθμό.

Η ομάδα του Μάντζιου τα έκανε όλα σωστά. Τόσο σωστά που αναγκάστηκε να ξεφύγει από το αρχικό της πλάνο, όταν βρέθηκε με 2 γκολ μπροστά κάτι που εν τέλει της γύρισε μπούμερανγκ, ευνοώντας τον «Δικέφαλο», ο οποίος μέχρι και το 85ο λεπτό πετούσε στον αυτόματο. Στο πρώτο ημίχρονο πρέσινγκ ψηλά, σωστές αλληλοκαλύψεις, εξαιρετική τακτική προσέγγιση και ορθή τοποθέτηση του Μαντσίνι ως «ψευτοεννιάρι», μία θέση που ταιριάζει στον Αργεντινό, ενώ παράλληλα προσδίδει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων και ακόμη περισσότερες πρωτοβουλίες στον Μπρούνο Γκάμα.

Ένα τέτοιο κενό στο αμυντικό τρίτο του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε ο Πορτογάλος ερχόμενος από τον άξονα στη φάση του 0-1. Ο Γκάμα «έχτισε» την επίθεση, ο Ζίφκοβιτς του είπε όχι σε πρώτο χρόνο, όμως η δουλειά είχε ήδη γίνει. Ο Άρης δεν φοβήθηκε να βάλει 2 και 3 παίκτες να πατάνε στη μεγάλη περιοχή του αντιπάλου, ούτως ή άλλως αυτός ήταν και ο μόνος τρόπος για να εξυπηρετήσει το σύστημα του. Με τους Μπερτόγλιο και Μπρούνο Φελίπε να υποστηρίζουν διαρκώς το παιχνίδι και τις κινήσεις του «δαιμόνιου» Μαντσίνι, οι «Κίτρινοι» έβρισκαν εύκολα διαδρόμους και δεν ήταν λίγες οι φορές που έφευγαν με υπεραριθμία στην κόντρα επίθεση.

Όπως αρχίσαμε να το ξετυλίγουμε και παραπάνω, του σουτ του Γκάμα μπορεί να σταμάτησε στον Ζίφκοβιτς αλλά σε δύο περιπτώσεις αποτέλεσε την αρχή του κακού για την ομάδα του Γκαρσία. Στην πρώτη περίπτωση ήρθε σαν τρέιλερ ο Μαντσίνι να την «σπάσει» με περίσσια άνεση στον αμαρκάριστο Μπερτόγλιο για το «κίτρινο» προβάδισμα.

Στη δεύτερη ο Γκάμα είχε όλο το χώρο και τον χρόνο να τελειώσει μόνος του τη φάση, το μυαλό του θόλωσε πάλι στην τελική προσπάθεια, ωστόσο ήρθε ο ΠΑΟΚ να του χαρίσει απλόχερα μία δεύτερη ευκαιία. Συγκεκριμένα στον Μάνο που στη μία φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στην άλλη είδε τον Βιεϊρίνια να στερεί από την ομάδα του τη νίκη και να καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα. Έστω κι αν δεν το γνώριζε.

Και όχι δεν αναφερόμαστε στη φάση του πέναλτι στο τέλος, αλλά στη σωτήρια προβολή του Πορτογάλου, λίγα λεπτά πριν τη μοιραία απόφαση του Άκη Μάντζιου. Ο Έλληνας τεχνικός με τη νέα του τακτική προσέγγιση μετά το 2-1 «ακύρωσε» τη δύναμη της ομάδας του σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού που βρισκόταν στα χαφ, έδωσε ανεξήγητα τη μπάλα στα πόδια του ΠΑΟΚ, χωρίζοντας τον Άρη σε 3 ζώνες άμυνας, όλες πίσω από τη μεσαία γραμμή!

Ξαφνικά χάθηκε το ασφυκτικό πρέσινγκ και οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν με άνεση τις ψηλές μπαλιές απελπισίας, από τις οποίες εν τέλει βρήκαν και τα δύο γκολ. Με λίγα λόγια, ο Άρης γκρέμισε ο, τι με κόπο έχτιζε επί 80 λεπτά στην Τούμπα και έφυγε πάλι με το «γιατί» και το παράπονο. Με τον Ολυμπιακό ήταν αυτοκτονία, σήμερα είχε να κάνει με λάθος διαχείριση των ειδικών στιγμών.

Ο Μάντζιος και οι παίκτες του θα έχουν τη δυνατότητα να το αλλάξουν μέσα στα play-off, αρκεί να πειστούν ότι τα ματς – πόσο δε μάλλον τα ντέρμπι – δεν τελειώνουν στο 2-0.

Συνοπτικά, για άλλη μια φορά εξαιρετικό και σχεδόν αλάνθαστο το δίδυμο Τζέγκο-Σάσα, πέρασαν 127 λιγότερες πάσες στο δεύτερο ημίχρονο (ενδεικτικό της πίεσης που άσκησε ο ΠΑΟΚ στο τέλος), αλλά ήταν από την αρχή σταθεροί αποκρούοντας όλα τα ατού του Δικεφάλου. Μεστή εμφάνιση και από τον Μπρούνο Γκάμα που βρισκόταν παντού και κέρδισε περισσότερα φάουλ (6) από κάθε άλλον συμπαίκτη ή αντίπαλο στο χορτάρι της Τούμπας. Ουσιαστικά, ο Πορτογάλος ανασταλτικός μέσος ήταν αυτός που δημιούργησε και τα δύο γκολ του Άρη και δικαίως παίρνει τον σημερινό τίτλο του MVP.

Στα αρνητικά η άνευ ουσίας οπισθοχώρηση του Άρη μετά το 0-2 και η αχρείαστη έξοδος με τις γροθιές του Μπουσέ στη φάση του πέναλτι, σε μία φάση που έδειχνε να ελέγχει ο Μπεναλουάν.

Info: Συνεχίζει χωρίς νίκη επί του ΠΑΟΚ στη Τούμπα ο Άρης για 11η χρονιά. Άλλο ένα ισόπαλο μεταξύ τους παιχνίδι με γηπεδούχους τους ασπρόμαυρους – το πέμπτο( 4 στο πρωτάθλημα, 1 στο κύπελλο) στη σειρά -.

Φάση του αγώνα: H σωτήρια προβολή του Βιεϊρίνια στη φάση του Μάνου (82’) εν πολλοίς καθόρισε τη μοίρα και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Επόμενη και τελευταία αγωνιστική πριν τα play-off: Κόντρα στον «άρρωστο» ΟΦΗ την ερχόμενη Κυριακή (19:00).