Newn Football Analysis: ΠΑΟΚ και Άρης σε “λήθαργο” και το πρωτάθλημα βάφτηκε ερυθρόλευκο (pics) + (vids)

To Newn Football Analysis στέκεται στα άσχημα αποτελέσματα Άρη και ΠΑΟΚ αλλά και πως ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά το 46ο πρωτάθλημα #Newn #SLGR #NewnSports #Football

Η αναποτελεσματικότητα… τον βάζει σε μπελάδες!

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 1-1

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΟΚ. Η ιστορία του ματς γράφτηκε μέσα σε εννέα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ όντας καλύτερος μέχρι εκείνο το σημείο, άνοιξε το σκορ στο 56ολεπτο με τον Κάρολ Σφιντέρσκι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε μετά από εννιά λεπτά, με τον Μουνάφο να ισοφαρίζει με αρκετή δόση τύχης, μετά από λάθος του Ουάρντα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έφτασε κοντά στο γκολ δύο φορές στα πρώτα 22 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Σφιντέρσκι ήταν πρωταγωνιστής και τις δύο φορές, με τον Πολωνό να νικιέται την πρώτη φορά από τον Παπαδόπουλο, ενώ την δεύτερη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Ενδιάμεσα κοντά στο γκολ έφτασαν και οι Αρκάδες, όταν ο Πασχαλάκης δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τη μπάλα μετά από πάσα του Ίνγκανσον. Ο Έλληνας τερματοφύλακας διόρθωσε το λάθος του, προλαβαίνοντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή και αποσοβώντας τον κίνδυνο για τον δικέφαλο. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο ημίχρονο, με το παιχνίδι να μένει κατά κύριο λόγο στο κέντρο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΠΑΟΚ, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να ανοίγει με εντυπωσιακό τελείωμα το σκορ για τον δικέφαλο στο 56′. Ο ΠΑΟΚ για μία ακόμη φορά εμφανίστηκε καταστροφικός και μόλις εννιά λεπτά μετά το γκολ του Πολωνού επιθετικού και έχοντας απόλυτα τον έλεγχο του αγώνα, δέχθηκε ένα γκολ από το πουθενά, αφού μετά από εκτέλεση πλαγίου, υπήρξε αδράνεια στην άμυνα του δικεφάλου, με τον Ουάρντα να μην απομακρύνει σωστά και τη μπάλα να χτυπάει στον Μουνάφο και να καταλήγει στα δίχτυα. Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του ματς. Στα λεπτά που απέμειναν στο παιχνίδι, οι “ασπρόμαυροι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έδωσαν την κατοχή στον ΠΑΟΚ, αμύνθηκαν σωστά και δεν απειλήθηκαν ποτέ σοβαρά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και συνέχισαν χωρίς νίκη για ένα ακόμη παιχνίδι στα Play off.

Mvp της αναμέτρησης ο Κάρολ Σφιντέρσκι. Ο Πολωνός έκανε ίσως την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ, ενώ πριν από αυτό στάθηκε άτυχος, καθώς είχε ακόμη δύο ευκαιρίες να σκοράρει.

Φάση του αγώνα: Η ισοφάριση του Αστέρα Τρίπολης ήταν η καθοριστική φάση του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έχοντας το προβάδισμα και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα δέχεται ένα γκολ από το πουθενά και τελικά φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Τρίπολη.

Του κόστισε το… μπλάκ άουτ και “έμπλεξε”

Άρης-ΑΕΚ 1-3

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Άρης και ΑΕΚ αναμετρήθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο Κλεάνθης Βικελίδης με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και τελικά κέρδισαν και πολύ πιο εύκολα από ότι θα μπορούσε να φανταστεί και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Ένωσης.

Ο Άρης μπήκε στο γήπεδο σαν να… μην μπήκε και με τραγική μεσοαμυντική λειτουργία δέχθηκε 3 γκολ σε 25 λεπτά (12′, 29′,37′) κάτι που συνέβη για πρώτη φορά φέτος και φυσικά ότι και να γινόταν μετά τέτοιο σκορ ήθελε μαγικά για να αλλάξει.

Ατομικά λάθη και στα τρία τέρματα που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι, τα δύο πέναλτι του Ρόουζ με δύο εξίσου απρόσεκτα μαρκαρίσματα, και ένα του Σούντγκρεν επίσης στατιστικό άξιο καταγραφής για τον Άρη.

Η είσοδος του Σίλβα από την αρχή δεν κατάφερε να δώσει στους κίτρινους την εκρηκτικότητα που τους έλειπε και σε συνδυασμό με την “τρικυμία” αμυντικά και την έλλειψη σέντερ φορ η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Ένωσης.

Στο δεύτερο ο Άκης Μάντζιος “ανακάτεψε την τράπουλα” για τον Άρη πέρασε στον αγώνα τον Μάνο που έδωσε μέτρα στο γήπεδο αλλά αυτά δεν ήταν αρκετά καθώς πλήν του γκολ από τον Μαντσίνι στο 56′, οι Θεσσαλονικείς δεν έδειχναν να μπορούν να απειλήσουν με συχνότητα την καλά κλεισμένη ΑΕΚ, που εκμεταλλεύτηκε πλήρως ότι κενό άφησαν οι γηπεδούχοι.

Ήττα που δεν “πονάει” ιδιαίτερα τον Άρη καθώς είναι ακόμη στην δεύτερη θέση και με μαξιλαράκι ασφαλείας τριών πόντων από τους δύο δικέφαλους αλλά χτυπάει το καμπανάκι της αφύπνισης για την ομάδα του Άκη Μάντζιου και κυρίως της αποφυγής του οποιουδήποτε εφησυχασμού λόγω της κακής εικόνας των αντιπάλων του.

MVP: Με μικρή διαφορά από τον Γαλανόπουλο και τον Βασιλαντωνόπουλο θα βάλουμε Man of the Match τον Μουαμέρ Τάνκοβιτς. Ο Σουηδός εξτρεμ μπήκε λίγο πριν την σέντρα στο γήπεδο λόγω των ενοχλήσεων που ένιωσε ο Αλμπάνης και κυριολεκτικά έκανε άνω κάτω την άμυνα του Άρη.

Info: Κάτι που αναφέρθηκε και παραπάνω. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Άρης δέχθηκε 3 γκολ σε παιχνίδι του την φετινή σεζόν και φυσικά ήταν και μοιραίο καθώς του έφερε την ήττα.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1

“Σήκωσε το”

Στο τρίτο ματς των play off ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του Παναθηναϊκού και γνωρίζοντας ότι ο Άρης έχει ηττηθεί ήθελε να κλειδώσει και μαθηματικά τον τίτλο μέσα στο σπίτι του.

Κάτι που κατάφερε αν και το ματς στράβωσε και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με πέναλτι του Μακέντα στο 31′. Ο Μάρτινς που είδε ότι ο σχηματισμός δεν λειτουργεί έβαλε τον Χασάν στην θέση του Μπα μόλις στο 36′ και εκεί ήταν και το σημείο που άλλαξε το ματς.

Ο Χασάν ισοφάρισε στο 45′, γύρισε το παιχνίδι στο 72′ με τον Μπρουμά να βάζει το γκολ τίτλου στο 97′.

Και μετά το σφύριγμα της λήξης, τα… πανηγύρια ξεκίνησαν στο Φάληρο.