Newn Football Analysis: Πασχαλάκης και δοκάρι κράτησαν την απόσταση στους 10 βαθμούς (pics) + (vid)

Το Newn Sports και αυτή την αγωνιστική "μπαίνει" στο γήπεδο και αναλύει τα αγωνιστικά σημεία του ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα #Newn #NewnSports #PAOKOLY #SLGR

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, κερδισμένος ο Ολυμπιακός!

ΠΑΟΚ- Ολυμπιακός 1-1

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Σε ένα ματς που μόνο μία ομάδα “καιγόταν” για την νίκη και αυτός ήταν ο ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία από την Τούμπα και να διατηρήσει την διαφορά στους 10 βαθμούς, από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που “απείλησε” πρώτος, όταν μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Τόμας Μούργκ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτικό σημείο. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε 12 λεπτά μετά, στο 14ο λεπτό, με τον Έμβιλα να νικιέται αρχικά από τον Πασχαλάκη και στην συνέχεια από το δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Καμαρά πέρασε άουτ.

Από εκεί και πέρα το πρώτο ημίχρονο κύλησε με αρκετές μονομαχίες και τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να μπορούν δημιουργήσουν φάση, απειλώντας μόνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, στο 36ο λεπτό.

Από πλευράς τους, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, διαχειρίστηκαν σχετικά εύκολα την υπεροχή αυτή του Ολυμπιακού, ενώ στο 28ο λεπτό είχαν και αυτοί την δική τους στιγμή από στημένη φάση, με την κεφαλιά του Ίνγκασον, να διώχνεται σε κόρνερ από τον Σα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι άλλαξαν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του δικεφάλου ανέβασαν στροφές και στο 51ο λεπτό ήρθε το γκολ για “ασπρόμαυρους”, με τον Ίνγκασον να παίρνει το ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Σα σε κεφαλιά του Ουάρντα και να ανοίγει το σκορ από κοντά. Το “σκηνικό” δεν άλλαξε με τους παίκτες του δικεφάλου να είναι καλύτεροι και να πατάνε πιο σταθερά από αυτούς του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο.

Οι “ερυθρόλευκοι” όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 77ο λεπτό ο Μπα εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Πασχαλάκη, μετά από κόρνερ του Φορτούνη και ισοφάρισε σε 1-1.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Τα τελευταία λεπτά οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να διαχειριστούν το αποτέλεσμα, ενώ ο ΠΑΟΚ, έδειχνε ότι ήταν αυτός που καιγόταν για τη νίκη. Και παραλίγο να την πάρει ο δικέφαλος, όταν στο 93ο λεπτό ο Χρήστος Τζόλης μετά από όμορφη προσωπική ενέργεια, σούταρε, με την μπάλα όμως να σταματάει στο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Σα.

Στην μάχη των προπονητών οι Πάμπλο Γκαρσία και Πέδρο Μαρτίνς αναδείχθηκαν και αυτοί ισόπαλοι. Οι δύο προπονητές δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ιστορία του ματς, με κάποια επιλογή από τον πάγκο, αν και ο Ουρουγουανός τεχνικός του ΠΑΟΚ θα το είχε καταφέρει αν το σουτ του Τζόλη, που πέρασε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατέληγε στα δίχτυα.

Οι δύο προπονητές λοιπόν, βόηθησαν κυρίως με τις οδηγίες τους κατά τη διάρκεια του ματς, καταφέρνοντας να το διαχειριστούν σωστά, ο καθένας για την ομάδα του.

Τέλος, ο μόνος που μπορεί να αισθάνεται κερδισμένος από την σημερινή αναμέτρηση είναι ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν αήττητοι από την Τούμπα και διατήρησαν το προβάδισμα στην βαθμολογία από τον τρίτο ΠΑΟΚ στους 10 βαθμούς, ελπίζοντας παράλληλα σε “στραβοπάτημα” του δεύτερου Άρη στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι που φαινόταν να είναι δικό του. Ο δικέφαλος του Βορρά δεν απειλήθηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, εκτός από την φάση του γκολ και “κλώτσησε” την ευκαιρία του να πάρει μία νίκη που αρχικά θα έδινε ψυχολογία, μειώνοντας παράλληλα την βαθμολογική διαφορά.

MVP της σημερινής αναμέτρησης μπορεί να χαρακτηριστεί άνετα ο Αμρ Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος ήταν ορεξάτος, βοηθώντας αρκετά στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, αφού πολλές επιθέσεις πέρασαν από τα πόδια του, ενώ ήταν αρκετά συνεπείς στα αμυντικά του καθήκοντα, όποτε αυτά χρειάστηκαν.

Επίσης, ήταν αυτός που στην φάση του γκολ για τον ΠΑΟΚ νίκησε τους αμυντικούς του Ολυμπιακού στον “αέρα”, για να πάρει το ριμπάουντ ο Ίνγκασον, μετά την επέμβαση του Σα και να σκοράρει για το 1-0.

Ο Ισλανδός αμυντικός και σκόρερ του ΠΑΟΚ στο αποψινό παιχνίδι, ήταν επίσης από τους καλύτερους για τον δικέφαλο, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί το τελευταίο διάστημα.

Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν οι Φορτούνης και Μπα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που δημιούργησε τα μεγαλύτερα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, “εκτελώντας” μάλιστα το κόρνερ από το οποίο ήρθε η ισοφάριση του Ολυμπιακού. Από την άλλη ο αμυντικός των “ερυθρόλευκων” πέρα από το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε, πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, περιορίζοντας αρκετά τον Τσέχο επιθετικό του ΠΑΟΚ, Κρμέντσικ.

Τις εντυπώσεις ο ΠΑΟΚ, το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-1

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Τούμπας με το Χ στο τέλος να ικανοποιεί τους φιλοξενούμενους αλλά την εικόνα του αγώνα να ικανοποιεί του γηπεδούχους.

Ο δικέφαλος ξεκίνησε με τον Μούργκ στα αριστερά της επίθεσης με το σκεπτικό να έχει περισσότερα μαρκαρίσματα και ανάσες καθώς ο Έλληνας εξτρεμ από τα συνεχόμενα παιχνίδια είχε εμφανίσει σημάδια κόπωσης.

Ο Πέδρο Μάρτινς από την άλλη επέλεξε να ξεκινήσει με 2 χαφ και 10αρι δίνοντας την αίσθηση ότι θα δούμε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά τακτικό με τους Μ’ Βιλά και Καμαρά να ελέγχουν το κέντρο καλύτερα από τους Σβάμπ και Ελ Καντουρί. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι στιγμές του πρώτου μέρους πήγαν στον Ολυμπιακό και όχι στον ΠΑΟΚ.

Από το ημίχρονο και μετά είδαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει αυτός τον έλεγχο του κέντρου με τον Ουάρντα να εξελίσσεται σε καθοριστικός παράγοντας γι’ αυτό καθώς έδωσε επιθετικά ότι δεν έδωσε ο Φορτούνης στον Ολυμπιακό.

Έκρηκτικότητα και το απρόβλεπτο, που έλειπαν από το πρώτο μέρος. Έτσι και έγινε και ο δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά με τον Βιεϊρίνια και τον Γιαννούλη να παίρνουν και αυτοί μέτρα στο γήπεδο και το γκολ να έρχεται για τους γηπεδούχους μετά από αρχική κεφαλιά του Ουάρντα και ριμπάουντ του πολύ φορμαρισμένου Ίνγκασον που ξεχώρισε από την αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ, αλλά είχε και το γκολ στο 52′.

Από το 65′ και μετά ο Ολυμπιακός ανέβασε κάπως ρυθμούς αλλά είχε μόλις μια στιγμή, στο 77′, στην οποία βέβαια κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά του Μπά, με το λάθος να βαραίνει εξ ολοκλήρου τον Πασχαλάκη ο οποίος είχε τελείως λάθος τοποθέτηση στην φάση.

Ο ΠΑΟΚ μετά πήρε και πάλι μέτρα σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που αναμενόμενα έδειξε να βολεύεται με το Χ, με τον Τζόλη να έχει αντίθετη άποψη στο 93′, πιάνοντας ένα φοβερό σουτ που λίγο έλειψε να δώσει μεγάλη νίκη στον δικέφαλο αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε.

MVP αναμέτρησης: Ίνγκι Ίνγκασον. Δεν είναι το γκολ μόνο. Ο Ισλανδός ήταν αλάνθαστος, ο Ελ Αραμπί δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του ΠΑΟΚ και δείχνει να έχει τεράστια αυτοπεποίθηση από τις κινήσεις του. Ίσως να περνάει την καλύτερη του περίοδο με τον δικέφαλο.

Φάση του αγώνα: Το δοκάρι του Χρήστου Τζόλη στο 93′. Έχει την ίδια βαρύτητα με το λάθος του Πασχαλάκη καθώς θα μπορούσε να κρίνει το παιχνίδι. Ο νεαρός μπήκε για να αλλάξει το παιχνίδι και λίγο έλλειψε να το κάνει κιόλας στο φινάλε.

Ο,ΤΙ ΕΧΤΙΣΕ ΜΕ ΚΟΠΟ, ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΕ Ο ΜΠΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 1-1

Γράφει ο Γιώργος Τσαρουχάς,

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το τέλειο στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός αρνήθηκε να αφαιρέσει τον αήττητο «μανδύα» του και απρόσμενα έφυγε με τον βαθμό από τη Θεσσαλονίκη. Σε ένα ντέρμπι που ποτέ δεν απέκτησε ρυθμό, οι δύο ομάδες περίμεναν πολλά από τους παίκτες – κλειδιά των ρόστερ τους.

Στην μία πλευρά του γηπέδου, ο ΠΑΟΚ βρήκε το κατ’ανάγκην «10άρι» που τόσο πολύ του έλειπε. Ο Amr Warda ήταν, για ακόμη ένα παιχνίδι, πανταχού παρών και πήρε άριστα 10. Μάρκαρε σε σημείο που ανησυχούσες για τις δυνάμεις του, άνοιγε συνεχώς χώρους για τους συμπαίκτες του και κάθε φορά που ερχόταν σε επαφή με την μπάλα οι αντίπαλοι του τον σταματούσαν μόνο με φάουλ. Στην «σκακιέρα» των προπονητών ο Αιγύπτιος αποτέλεσε του ρουα-ματ του Πάμπλο Γκαρσία και λίγο έλειψε να του κερδίσει και το παιχνίδι. Και λέμε λίγο, διότι στη «ψυχρή» φάση του 79’, η οποία αποτέλεσε και τη μοναδική (!) τελική του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πασχαλάκης έπιασε αέρα και ο ανενόχλητος Μπα κάρφωσε τη μπάλα και τα όνειρα του ΠΑΟΚ στα δίχτυα της εστίας που βρίσκεται μπροστά από την θύρα 4.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πέδρο Μαρτίνς κοιτούσε κάτι «κουρασμένα παλικάρια» που και πάλι βρήκαν τον τρόπο να τον δικαιώσουν. Οι ερυθρόλευκοι, ό,τι κι αν σχεδίαζαν πριν τον αγώνα, δεν τους βγήκε στο χορτάρι. Στάθηκαν άτυχοι στη τριπλή ευκαιρία του 19’ με πρωταγωνιστές του Εμβιλά και Καμαρά και από εκεί και έπειτα επήλθε το αγωνιστικό «black out». Ξέχωρα από την κόπωση των συνεχόμενων εκτός έδρας αγώνων (τρίτος μέσα σε 7 ημέρες) κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν και έναν «survivor» ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε διαβασμένος και ώριμος, σε αντίθεση με ότι είχε κάνει μία εβδομάδα νωρίτερα στο Περιστέρι. Εύλογα από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε μόνο ο Μπα και το… δοκάρι! Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτου τέρμα του Αφρικανού αμυντικού με την φανέλα των ερυθρολεύκων.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, αλλά και πάλι του έλειψε η ουσία, η αποτελεσματικότητα και το «0» στην άμυνα. Ενδεικτικά έχει δεχθεί γκολ στα 12 από τα τελευταία 14 παιχνίδια του σε όλες τις διοργανώσεις και μάλιστα στις περισσότερες των περιπτώσεων με πανομοιότυπο τρόπο. Σήμερα, τα πάντα «έσβησαν» σε μία φάση που εν πολλοίς στερεί από τους ασπρόμαυρους το δικαίωμα να ελπίζουν για τη συνέχεια. Μαθηματικά, είναι ακόμα στο παιχνίδι, αν θέλουν όμως να κοιτάξουν στα μάτια την ποδοσφαιρική αλήθεια τότε θα χρειαστεί να κάνουν υπομονή και να ελπίζουν σε συνεχόμενες γκέλες των συνδιεκδικητών τους.

Το ντέρμπι απόψε μπορεί να μην είχε ποιότητα, όμως κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και μας έβαλε σε σκέψεις για την άτυπη ρεβάνς των δυο τους σε δύο εβδομάδες από σήμερα. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να συνεχίσει το κυνήγι ή ο Ολυμπιακός θα κάνει (και φέτος) αγγαρεία στα play-offs; Οι απαντήσεις θα δοθούν στο χορτάρι του Γ. Καραϊσκάκης στις 27 του Γενάρη. Μέχρι τότε «μοιρασιά», εντυπώσεις και +10.

MVP: Amr Warda. Ήταν παντού μέσα στο γήπεδο και το πάθος ξεχείλιζε σε κάθε του ενέργεια. Με λίγα λόγια, το «10άρι» που μανιωδώς έψαχνε ο ΠΑΟΚ!

Φάση του αγώνα: Η άστοχη έξοδος του Πασχαλάκη και κεφαλιά ισοφάρισης του Μπα. Ήταν η φάση που έκρινε και το αποτέλεσμα στην Τούμπα.

Επόμενη αγωνιστική: Ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσει τον μαχητικό ΟΦΗ και ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει στο σπίτι του για την αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα…