Newn Football Analysis: Το Άρης-ΠΑΟΚ στο… μικροσκόπιο!

Το Newn Football Analysis αυτό το Σαββατοκύριακο "στέκεται" στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και αναλύει τα σημεία που έκριναν τον τελικό νικητή #Newn #ARISPAOK #NewnSports

Το Newn Football Analysis αυτή την αγωνιστική στέκεται στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ Άρη και ΠΑΟΚ που βρήκε νικητή τον Άρη με 1-0.
Γράφει ο Γιώργος Τσαρουχάς,
Τα ντέρμπι τα κερδίζουν οι προσωπικότητες και τα… 10άρια

Μηδένα προ του Μπερτόλιο μακάριζε. Αυτός θα μπορούσε να είναι ένας αντιπροσωπευτικός τίτλος για το αποψινό ντέρμπι, που ολοκληρώθηκε πριν λίγα λεπτά. Και αυτό γιατί επιλέγουμε να επικεντρωθούμε στο αγωνιστικό κομμάτι και να αφήσουμε τα «παρατράγουδα» για τους ειδικούς ή αυτούς που θέλουν να βλέπουν οτιδήποτε άλλο πέρα από τη μπάλα.

Πριν 2 εβδομάδες γράφαμε για το λάθος του Άκη Μάντζιου ως προς τη μη χρησιμοποίηση του Φακούντο Μπερτόλιο από την αρχή στο ματς με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Ο προπονητής των κίτρινων είτε αναγνώρισε εκείνο του το λάθος, είτε προέβλεψε το κενό στην σχετικά αργή τριάδα του ΠΑΟΚ στα χαφ και αυτή τη φορά έριξε από την αρχή στην μάχη τον Αργεντινό. Ο ίδιος δεν τον πρόδωσε στιγμή.

Μόλις στο 2’ με την πρώτη του επέλαση κέρδισε το φάουλ, που εν τέλη κατέληξε στο δοκάρι από την εκτέλεση του Μπρούνο Γκάμα, και χτύπησε το πρώτο καμπανάκι στον αντίπαλο του. Από την άλλη, ο Δικέφαλος ήταν για άλλη μια φορά αρκετά προβλέψιμος, κινούταν συνεχώς από τα άκρα και έδειχνε να μην έχει καθόλου φαντασία στο παιχνίδι του. Ειδικότερα από το 20’ και μετά δεν θύμιζε σε τίποτα τον παθιασμένο ΠΑΟΚ του Πάμπλο Γκαρσία. Ήταν ξεκάθαρο ότι του έλειπε ο τεχνίτης, το κάθετο ποδόσφαιρο.

Με λίγα λόγια, η απουσία του Ομάρ Ελ Καντουρί ήταν κάτι παραπάνω από σημαντική. Ο Άρης έτρεχε περισσότερο στο χώρο της μεσαίας γραμμής με τους Σάσα και Ματίγια να είναι και σήμερα εξαιρετικοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, πράγμα που τους βοηθούσε και στη μεταξύ τους συνεργασία. Οι ασπρόμαυροι έκαναν διπλάσια λάθη στις μεταβιβάσεις και δεν είχαν πλάνο στις επιθέσεις τους. Ενδεικτικό όλων των παραπάνω τα 5/31 πετυχημένα γεμίσματα που επιχείρησε η ομάδα του Γκαρσία σε 98 λεπτά αγώνα, την ίδια στιγμή που ο αντίπαλος τους είχε μόλις 14 στο σύνολο.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τη μπάλα κάτω και δικαιώθηκαν. Μία στη φάση του 36’ και στο πέναλτι που κερδίζει με την κάθετη κίνηση ως κρυφό φορ ο Μπερτόλιο μετά από πάσα του Γκάμα και άλλη μία στο 67’ όταν και πάλι ο Αργνεντινός επιθετικός κινήθηκε έξυπνα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και χρειάστηκε η αυτοθυσία του Ουαγκέ για να αποφευχθεί το 2-0.

Σε γενικά πλαίσια, οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά και δεν ανέδειξαν τρωτά σημάδια της ποιότητας τους στο χορτάρι του Κλεάνθης Βικελίδης απόψε. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης περισσότερο διασφάλισε το υπέρ του σκορ, παρά κινήθηκε για κάτι περισσότερο, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν κυνικός και, πέρα από τη φάση του Σφιντέρσκι στο 56’, δεν έφτασε ποτέ κοντά στην ισοφάριση. Οι κιτρινόμαυροι στήνουν το δικό τους γλέντι όμως ξέρουν ότι η σημερινή νίκη δεν θα σημαίνει και πολλά αν δεν επέλθει και η ανάλογη συνέχεια που θέλει τον Άρη να είναι μέσα σε όλους τους εγχώριους στόχους και να διεκδικεί τίτλο μετά από 55 ολόκληρα χρόνια. Στην άλλη πλευρά, ο προπονητής του Δικεφάλου το έλεγε ακόμα και στις νύχτες που θα μπορούσε να το αποφύγει. Θέλει δουλειά και πλέον είναι φανερό ότι θέλει και ενίσχυση. Ο Γενάρης, άλλωστε, είναι κοντά.

MVP: Τα είπαμε όλα στην εισαγωγή. Φακούντο Μπερτόλιο, ο συνδετικός κρίκος ή ο x-factor αν προτιμάτε της επίθεσης του Άρη. Δένει απόλυτα με τον Μπρούνο Γκάμα και μετά από τη σημερινή εμφάνιση η λογική λέει ότι δύσκολα θα ξαναμείνει στον πάγκο. Εξαιρετικός ήταν και ο Λούκας Σάσα, πραγματικό «pitbull» στη μεσαία γραμμή.

Φάση του αγώνα: Η προβολή αυτοθυσίας του Ουαγκέ στη φάση του 67ου λεπτού. Έσωσε στη γραμμή το πλασέ του Μπερτόλιο, βγήκε με φορείο εκτός αγώνα και ελπίζουμε να μην έχει κάτι σοβαρό.

Επόμενη αγωνιστική: Ο Άρης ταξιδεύει στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τον μαχητικό και πάντα επικίνδυνο ΟΦΗ, όσο ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενεί τον ανεβασμένο Παναθηναϊκό του Λάζλο Μπόλονι.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος
Άρης-ΠΑΟΚ: 1-0
Το μηδέν… έκρινε τον νικητή του ντέρμπι!

Σε ένα παιχνίδι με πολύ πάθος και ένταση ο Άρης επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ και τον προσπέρασε, περνώντας στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ δυνατό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος μόλις στο 2ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρόυνο Γκάμα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ με το σουτ του Ζίβκοβιτς να μπλοκάρετε εύκολα από τον Μπουσέ.

Το πρώτο 25λεπτό του αγώνα κύλησε και με τις δύο ομάδες να έχουν έναν φοβερό ρυθμό, αφού χωρίς υπερβολή η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω.

Η μεγάλη φάση βέβαια δεν υπήρχε, αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι για τον Άρη, στην εκτέλεση φάουλ του Γκάμα.

Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο 38ολεπτό ήρθε η φάση που τελικά έμελε να κρίνει και τον αγώνα. Ο Μπερτόγλιο κερδίζει πέναλτι από τον Πασχαλάκη, το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Μπρούνο Γκάμα για το 1-0. Στα λεπτά που απέμειναν για το πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άρη να προηγείται με 1-0.

Ο καλός ρυθμός που είχε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αντικαταστάθηκε με νεύρα και εντάσεις στο δεύτερο.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που καιγόταν για το γκολ, αφού βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Παρόλα αυτά απείλησαν μόλις μία φορά στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Σφιντέρσκι να περνάει λίγο άουτ.

Η κατοχή που είχε ο δικέφαλος σε όλο το δεύτερο δεν μετουσιώθηκε σε ευκαιρίες πλην αυτή του Σφιντέρσκι, με τον Άρη από την πλευρά του να κλείνει καλά τους χώρους και να πηγαίνει το παιχνίδι στην ένταση και τις μονομαχίες.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν σωστά τους χώρους και δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου, προσπαθώντας παράλληλα να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να “κλειδώσουν” τη νίκη, με το πλάσε του Μπερτόγλιο να σταματάει πάνω στη γραμμή, ο Ουαγκέ.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με το τέλος της βραδιάς να βρίσκει μεγάλο νικητή τον Άρη.

Νικητής στην μάχη του πάγκου ήταν ο Άκης Μάντζιος. Ο Έλληνας τεχνικός “εξαφάνισε” τα ατού του δικεφάλου και διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα της ομάδας του, δίνοντας σωστές λύσεις από τον πάγκο.

Από την άλλη ο Ουρουγουανός τεχνικός του ΠΑΟΚ δεν ήταν σε καλή βραδιά, αφού δεν μπόρεσε να βρει “αντίδοτο” στην καλή αμυντική λειτουργία του Άρη, καθώς καμία από τις αλλαγές του δεν βοήθησε πρακτικά την ομάδα του δικεφάλου.

MVP της σημερινής αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ντάνιελ Σούντργκεν.

Ο Σουηδός δεξιός μπακ των «κιτρινόμαυρων» πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και αντεπεξήλθε πολύ καλά στην δύσκολη αποστολή που είχε να μαρκάρει τον Χρήστο Τζόλη.

Κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες που έδωσε μαζί του, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις μέσα στην αναμέτρηση προωθούσε με σωστό τρόπο την μπάλα από την αμυντική γραμμή του Άρη.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Λούκας Σάσα και Ματίγια, κερδίζοντας πολλές διεκδικήσεις, αλλά και σκληρές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Από τον ΠΑΟΚ ο μόνος που διασώθηκε από την σημερινή αναμέτρηση ήταν ο Σβέριρ Ίνγκασον.

Ο Ισλανδός κεντρικός αμυντικός ήταν σχεδόν αλάνθαστος, κερδίζοντας τις περισσότερες από τις μονομαχίες που έδωσε.

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊώαννου
Στις… λεπτομέρειες νικητής “βγήκε” ο Άρης

Στο Κλεάνθης Βικελίδης ένα χτύπημα πέναλτι έκρινε τον νικητή του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Μπερτόγλιο το κέρδισε, ο Νιχάουζ το υπέδειξε χωρίς να δει το Var, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται γι’ αυτό και ο Γκάμα “ψάρεψε” τον Πασχαλάκη και πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης.

Η “εικόνα” του 90λεπτου

Στην σκακιέρα των προπονητών κάποιος θα έλεγε ότι ο Μάντζιος κέρδισε τον Γκαρσία αφού οι επιλογές του ήταν καθοριστικές για την αναμέτρηση.

Ο Σούντγκρεν ακύρωσε αρκετές φάσεις τον Τζόλη το ίδιο και ο Σάκιτς τον Ζίφκοβιτς, τα χαφ του ΠΑΟΚ ήταν σε… άλλο γήπεδο και τα δύο του Άρη τους “εξαφάνισαν”.

Ο Μπερτόγλιο αναδείχθηκε σε παίκτη-κλειδί της αναμέτρησης καθώς ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα του δικεφάλου και όχι μόνο στην φάση του πέναλτι.

Παικτικά δεν χρειάζεται να πούμε πολλά καθώς δεν υπήρχε αρκετό ποδόσφαιρο στο… χορτάρι αλλά σε αυτό που υπήρχε ο Άρης ήταν καλύτερος.

Οι επιλογές από τον πάγκο φάνηκαν ότι ήταν λίγες για τους φιλοξενούμενους και αυτές των γηπεδούχων έκαναν τα απαραίτητα ώστε το σκορ να διατηρηθεί και πλην δύο τριών ευκαιριών δεν κατάφερε να “ζορίσει” τον Άρη.

MVP: Φακούντο Μπερτόγλιο. Έκρινε το ματς. Πήρε το πέναλτι, παραλίγο να κάνει το 2-0 και γενικότερα δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ.