Newn Football Analysis: Το τέλειο ρομάντσο του Παναθηναϊκού και η “παγωμάρα” του Άρη (pics & vids)

Το Newn Football Analysis στέκεται στο παγωμένο Κλ. Βικελίδης και την γκέλα του Άρη με τον Παναιτωλικό αλλά αναλύει και το ντέρμπι των Αιωνίων που είχε μεγάλο νικητή του τον Παναθηναϊκό #Newn #NewnSports #Football #SLGR

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1
“Πράσινο” τρένο “πάτησε” το αήττητο του Ολυμπιακού

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Ανάλυση Παναθηναϊκού

Πράσινο βάφτηκε το ντέρμπι των αιωνίων με τον μαχητικό Παναθηναϊκό να επικρατεί του καλύτερου Ολυμπιακού με 2-1. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους πράσινους να απειλούν πρώτοι με τον Γκμπακοτό στο 4ο λεπτό.

Όπως αποδείχθηκε, αυτό ήταν η προειδοποίηση από τους πράσινους, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σανκαρέ. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από τους πράσινους στην αρχή του ντέρμπι δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Το πρέσινγκ και η επιθετικότητα των πρώτων λεπτών έδωσαν την θέση τους στην προσοχή της άμυνας.

Αν και οι παίκτες του Παναθηναϊκού υποχώρησαν στον αγωνιστικό χώρο, το έκαναν με επιτυχία, αφού στο πρώτο ημίχρονο απειλήθηκαν λίγες φορές και όχι ιδιαίτερα, με την ευκαιρία του Βρουσάϊ να είναι η σημαντικότερη για τον Ολυμπιακό. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πιέσει αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει κλείσει σωστά τις γραμμές του αμυντικά.

Ούτε όταν ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε τον σχηματισμό του Ολυμπιακού σε 4-4-2, περνόντας τον Ελ Αραμπί στον αγωνιστικό χώρο, αντιμετώπισε πρόβλημα ο Παναθηναϊκός, με τον Λάζλο Μπόλονι να δίνει αμέσως οδηγία στον Αλεξανδρόπουλο να βοηθάει ακόμα παραπάνω τους αμυντικούς του τριφυλλιού.

Ο νεαρός χαφ δέχθηκε κάρτα που τον στέρησε από τα μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα λίγο πιο μετά να αντικατασταθεί και να περάσει ο Νιάς με τους Πράσινους να χάνουν λίγο λόγω κούρασης σε μαρκαρίσματα. Ο Σανκαρέ τιμώρησε την αφλογιστία του Ολυμπιακού στο 73′ και πέτυχε και δεύτερο γκολ για τους πράσινους. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω και με ψυχή και… Διούδη κράτησε το αποτέλεσμα.

Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με Ελ Αραμπί στο 82′ αλλά ο Σωκράτης Διούδης είπε όχι στον Μασούρα επτά λεπτά μετά και έδωσε την νίκη στον Παναθηναϊκό.

Ανάλυση Ολυμπιακού

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Οι πράσινοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και μπλόκαραν τελείως τον Ολυμπιακό που έκανε 20 λεπτά για να απειλήσει και ενώ δέχθηκε και το γκολ στο 6′. Εκεί ο Βρουσάι βγήκε ωραία αλλά ο Διούδης απέκρουσε.

Η επόμενη στιγμή του Ολυμπιακού που ήταν μετρημένες λόγω του πολύ καλά στημένου στον αγώνα Παναθηναϊκού ήρθε στο 33 με σουτ του Καμαρά αλλά ο Διούδης ήταν πάλι εκεί. Ο Βρουσάι είχε και την τελευταία στιγμή του Ολυμπιακού με την μπάλα να περνάει άουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Πέδρο Μάρτινς είδε ότι η φαντασία του Ολυμπιακού είχε στερέψει επιθετικά και πέρασε στην αρχή του δευτέρου μέρους τον Βαλμπουενά στην θέση του Βρουσάι. Η κίτρινη του Αλεξανδρόπουλου στο 52′ ήταν η ευκαιρία του Ολυμπιακού να πάρει μέτρα και ο Πορτογάλος κοουτς πέρασε στο παιχνίδι και τους Μπα, Έλ Αραμπί.

Ο Χασάν στο 64′ βγαίνει τετ-α-τετ, σε ένα σημείο που οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν με δύο φορ και είχαν πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά αστοχεί.

Η λίγο-πολύ αναμενόμενη λόγω της κάρτας αλλαγή του Αλεξανδρόπουλου και η είσοδος του Νιάς στο 70′ στερεί σε δυναμική και ποιότητα από το κέντρο του Παναθηναϊκού. Εκεί που όλη η ομάδα του Ολυμπιακού έχει ανέβει χωρίς όμως να απειλεί ο Σανκαρέ βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουανκάρ και νικάει τον Σα ρίχνοντας ουσιαστικά στο καναβάτσο τους ερυθρόλευκους.

Η είσοδος του Μασούρα στο 76′ έδωσε επιθετική πνοή στον Ολυμπιακό εκ νέου με τον Έλληνα εξτρεμ να συνδυάζεται σε μερικές περιπτώσεις ωραία και με τον Σίλβα και με τον Ρέαμπτσουκ που προς το τέλος πήρε αρκετά μέτρα.

Στο 80′ χτυπάει το καμπανάκι ο Ολυμπιακός με την εξαιρετική στιγμή του Ανδρούτσου και δύο λεπτά μετά ο Έλ Αραμπί εκμεταλλεύεται το μπέρδεμα στην άμυνα των Πρασίνων και μειώνει ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τους ερυθρόλεκους.

Ο Μασούρας στην φάση του αγώνα πήγε να γίνει ο… ωραίος αλλά έγινε ο μοιραίος για τον Ολυμπιακό καθώς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι με τον Διούδη να διώχνει με τα πόδια.

Στο φινάλε ο Μπά μάλιστα εμφανώς εκνευρισμένος χτύπησε εκτός φάσης τον Καρλίτος και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Φάση του αγώνα: Η καθοριστική απόκρουση του Σωκράτη Διούδη στο πλασέ του Μασούρα στο 89′. Είναι η απόκρουση που κράτησε την νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Info: Με την νίκη του ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού μετά από 23 παιχνίδια.

MVP: Γιουνούς Σανκαρέ. Ήταν σχεδόν όλο το κέντρο του Παναθηναϊκού. Έκοβε, σκόραρε, έβγαλε ασίστ και γενικά μοιάζει με… άρχοντα στην μεσαία γραμμή των Πράσινων. Μαζί με Μαουρίσιο και Αλεξανδρόπουλο έδεσε ιδανικά και εξαφάνισε τα χαφ του Ολυμπιακού. Άλλωστε την νίκη του ο Παναθηναϊκός την πήρε από τα χαφ του.

Άρης – Παναιτωλικός: 0-0
Υπόθεση χιλιοστών και… παγωμάρας!
Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Η Θεσσαλονίκη, όπως και το μεγαλύτερο μέρος της Βόρειας Ελλάδας, «βυθίστηκε» στα καιρικά φαινόμενα της Μηδείας που όπως φάνηκε επηρέασαν άμεσα και τον Άρη. Οι κιτρινόμαυροι έμειναν στο «0» και σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για να ξεφύγουν από τους διώκτες τους. Στην αντίπερα όχθη ο πολύ καλά στημένος Παναιτωλικός του Τραϊανού Δέλλα προσέθεσε έναν υπερπολύτιμο πόντο στο σακούλι αυτής της δύσκολης διαδρομής μέχρι την μαθηματική εξασφάλιση της παραμονής στην μεγάλη κατηγορία.

Η όποια τακτική προσέγγιση του αγώνα παρασύρθηκε στο χιόνι και στις δύσκολες συνθήκες που επικρατούσαν από νωρίς απόψε στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο αγωνιστικός χώρος καθαρίστηκε άμεσα, το ματς ξεκίνησε, αλλά στην ουσία πέρασε και δεν ακούμπησε. Μέσα σε όλα, ο Άκης Μάντζιος γνώριζε ότι θα στερηθεί των υπηρεσιών κομβικών ποδοσφαιριστών όπως οι Τζέγκο, Ματίγια και Δεληζήσης με τους αντικαταστάτες τους να μην ανταποκρίνονται στον ρόλο και τις περιστάσεις. Σάσα και Κάτσε ξεκίνησαν ως βασικοί στο κέντρο και στο σύνολο έτρεξαν κατά 2.8 χιλιόμετρα λιγότερο σε σχέση με το δίδυμο που αγωνίστηκε στο ΟΑΚΑ την περασμένη Κυριακή (Σάσα-Τζέγκο). Αν προσθέσουμε και την μαχητικότητα των Τσιγγάρα και Ταχάρ από την απέναντι πλευρά, ο Άρης έβρισκε διόδους προς την μεγάλη περιοχή κυρίως από τα άκρα.

Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν δίχτυα μόλις στο όγδοο λεπτό όμως η τεχνολογία τους αρνήθηκε κάθε χαμόγελο επιτυχίας. Ο λόγος; Μερικά χιλιοστά, για τα οποία αγαπάμε να… μισούμε το VAR! Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ομάδα του Αγρινίου ευχαριστεί την τεχνολογία, όσο ο Άρης «γκρινιάζει» για το… καλάμι του Μπερτόγλιο. Αν αφαιρέσουμε από το κάδρο την ακύρωση του τέρματος, αυτή ήταν η μόνη περίπτωση στην οποία ο Άρης προσπάθησε να κερδίσει κάτι από τον άξονα του. Στα λεπτά και στις στιγμές που ακολούθησαν είτε θα έβρισκε «τοίχος» στις σέντρες που επιχειρούσε από τα πλάγια, είτε απέναντι του τον Κνετ, ο οποίος κατέβασε ρολά! Οι Μαντσίνι και Μπερτόγλιο ουκ ολίγες φορές, στο πρώτο ημίχρονο, κινούταν στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων μέχρι που ο Δέλλας βρήκε το αντίδοτο, έριξε στο ματς τους Εντινγκά και Μεντόζα ακυρώνοντας το εναλλακτικό πλάνο του Άκη Μάντζιου.

Ο Άρης βρήκε μέσα από μία πλαγιοκόπηση και μία στημένη μπάλα τις μοναδικές του αξιόλογες ευκαιρίες στο 95λεπτο, ωστόσο υπολόγιζε δίχως τον Νορβηγό κίπερ που είχε ισάριθμες απαντήσεις. Οι Αγρινιώτες δεν βρήκαν ποτέ ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ αλλά κατάφεραν να μείνουν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα προσηλωμένοι στο πλάνο, κρατούσαν σωστά τις αποστάσεις και σε ένα μεγάλο βαθμό κέρδισαν τη μάχη του κέντρου. Η είσοδος των Μπρούνο και Ζαντέ Σίλβα προσέφερε παραπάνω ταχύτητα και έκρηξη στους γηπεδούχους, όμως όχι και την ουσία. Ο Κώστας Μήτρογλου, που ήρθε επίσης από τον πάγκο, πραγματοποίησε μόλις μία επαφή εντός της μεγάλης περιοχής κι αυτή με πλάτη στην εστία ενώ δεν έχει προλάβει ακόμα, σε 42 λεπτά συμμετοχής, να κάνει την πρώτη του τελική προσπάθεια με την φανέλα του Άρη. Είναι φανερό ότι του λείπει ρυθμός και θα χρειαστεί χρόνος για την (επανα)προσαρμογή του στην ελληνική πραγματικότητα!

Εν κατακλείδι, οι κίτρινοι έμειναν στους 43 βαθμούς και μετά τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των αιωνίων γνωρίζουν ότι τέτοιου είδους απώλειες δεν θα μένουν ασυγχώρητες στο εγγύς μέλλον. Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, πήδηξε στους 14β και ακόμα ελπίζει…

ΜVP: Ο Κρίστοφερ Κνετ. Ο 28χρονος τερματοφύλακας ήταν καθοριστικός, προστάτευσε σε κάθε απειλή την εστία του και εν πολλοίς ήταν αυτός που οδήγησε τον Παναιτωλικό στο θετικό αποτέλεσμα.

Info: Αυτή ήταν η τρίτη φορά μέσα στη σεζόν που ο Άρης μένει «άσφαιρος» στο Βικελίδης. Οι υπόλοιπες δύο προήλθαν από τα ματς με ΑΕΚ (0-1) και Παναθηναϊκό (0-1).

Φάσεις του αγώνα: Τα… χιλιοστά του Μπερτόγλιο στη φάση του ακυρωθέντος γκολ και η εντυπωσιακή απόκρουση του Κνετ στην σκαστή κεφαλιά του Μπρούνο στο 59’.

Επόμενη αγωνιστική: Ο Άρης έχει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (21/02) στο «Γ.Καραϊσκάκης» και η ομάδα του Αγρινίου τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας (22/02).