ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Πέντε ντέρμπι που πρέπει να θυμηθείτε! (pics)+ (vids)

Το Newn.gr σας βάζει στο κλίμα του ντέρμπι λίγο πριν την σέντρα με μια ιστορική αναδρομή σε 5 παιχνίδια ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας #Newn #NewnSports #PAOKAEK #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Σήμερα στην Τούμπα ΠΑΟΚ και ΑΕΚ κοντράρονται σε ένα ντέρμπι δικεφάλων, το οποίο έχει αφήσει το στίγμα του ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια. Πάμε παρακάτω να θυμηθούμε 5 ντέρμπι που έμειναν στην μνήμη μας από την τελευταία δεκαετία και να εξηγήσουμε γιατί το ντέρμπι των δύο δικεφάλων είναι το πιο έντονο και “ταραχώδες” πλέον στην Ελλάδα.

Επειδή οι αγώνες της τελευταίας δεκαετίας, αν και με ένα κενό περίπου δύο χρόνων ,έχουν πολλούς και διαφορετικούς λόγους να ασχοληθείς μαζί τους και να τα σχολιάσεις εμείς σταθήκαμε αποκλειστικά στους αγώνες της Τούμπας και ειδικότερα σε αυτούς που αφορούν το πρωτάθλημα και μόνο.

Αλλά ας δούμε λίγο τα νούμερα του ντέρμπι. Σε 14 παιχνίδια που ξεκίνησαν και ολοκληρώθηκαν (δεν λαμβάνεται υπ’ όψιν το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ που διεκόπη στο 89′ και κατοχυρώθηκε υπέρ της ΑΕΚ με 0-3 α.α), ο δικέφαλος μετράει 11 νίκες, δεν υπάρχει ισόπαλο παιχνίδι ενώ η ΑΕΚ έχει “αποδράσει” 3 φορές με το “διπλό”.

Παρακάτω σας παραθέτουμε χρονικά τα παιχνίδια από το πιο παλιό στο πιο “φρέσκο” :

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 16/5/2010 1-0 Μουσλίμοβιτς 51′ (Play off)

Ο δικέφαλος υποδέχεται την ΑΕΚ στην Τούμπα με εξασφαλισμένη την συμμετοχή του στα προκριματικά του Champions League και η ατμόσφαιρα εκτός από ντέρμπι θυμίζει και μίνι φιέστα.

Aν και η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε ανάγκη τους βαθμούς ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο γήπεδο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας με τον Μουσλίμοβιτς κυρίως.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι στον Βιεϊρίνια στο 47′ με τον Μιχάλη Κουκουλάκη να λέει παίζεται και να μην ακούει τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του δικεφάλου.

Λίγο αργότερα ο διαιτητής της συνάντησης καταλογίζει πέναλτι στο 48′, ο Σκόκο αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά ο Κρέσιτς αποκρούει εντυπωσιακά. Τα νεύρα έκδηλα στους παίκτες του δικεφάλου, αλλά και στον πάγκο, με τον τότε προπονητή του ΠΑΟΚ Φερνάντο Σάντος να θέλει να φύγει από το γήπεδο γιατί θεωρούσε άδικη την απόφαση.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε λίγο αργότερα, πιο συγκεκριμένα στο 52′ με τον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την σέντρα ακριβείας του Φωτάκη και με γυριστό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σάχα που δεν μπορούσε να κάνει και πολλά στην φάση. Η ΑΕΚ στην φάση του γκολ διαμαρτύρεται, για το γεγονός ότι ο Μουσλίμοβιτς στο κοντρόλ του στην αρχή της φάσης πιθανόν να μην έχει συγκρατήσει την μπάλα εντός παιδιάς.

Με αρκετά νεύρα και μια αποβολή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση αυτή του Γιώργου Φωτάκη στο 92′ με τον μέσο του ΠΑΟΚ να θέλει περισσότερο να κερδίσει χρόνο σε ένα φάουλ που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι στον χώρο του κέντρου και να εμπλέκεται σε “κοκορομαχίες” με σκοπό να τους καθυστερήσει και να μην προλάβουν να κάνουν επίθεση.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια (84′ Κουτσιανικούλης), Ίβιτς (73′ Εντίνιο), Σνάουτσνερ, Μουσλίμοβιτς (71′ Παπάζογλου)

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Λεονάρντο (59′ Μαντούκα), Τζεμπούρ, Γιάχιτς, Μάκος (69′ Μπλάνκο), Λαγός, Μανωλάς, Νέμεθ (77′ Γκερέιρο), Γεωργέας, Σκόκο

Info: Η επίδοση εκείνης της σεζόν για τον δικέφαλο, παραμένει η κορυφαία του σε συγκομιδή βαθμών, στην διαδικασία των play off. Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να μαζέψει 16 βαθμούς και να εξασφαλίσει την πρώτη θέση 2 αγωνιστικές πριν το φινάλε του μίνι-πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-1 13/11/2010 2-1 (Φωτάκης 45’+, Βιεϊρίνια 90’+/ Λεονάρντο 69′ (πεν.)

Διαιτητής σε εκείνο το παιχνίδι ο Τάσος Κάκος ο οποίος είχε πολύ δουλειά και νεύρα να αντιμετωπίσει και δεν θα έλεγε κάποιος ότι τα κατάφερε καλά.

Τα “παρατράγουδα ξεκίνησαν από το πρώτο μέρος και το 36′ σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πάτημα του Τζεμπούρ στον Γκαρσία σε μια διεκδίκηση της μπάλας, τα αίματα “ανάβουν” αμέσως, οι παίκτες γίνονται ένα κουβάρι και ο Τάσος Κάκος αποφασίζει να τιμωρήσει τους δύο ποδοσφαιριστές δείχνοντας τους από μια κίτρινη κάρτα.

Οι καθυστερήσεις ήταν σημαδιακές σε αυτό το παιχνίδι για τον δικέφαλο καθώς σε αυτές χτύπησε δύο φορές. Η πρώτη ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βιεϊρίνια υποδέχθηκε την μπάλα από τα αριστερά, την έσπασε λίγο πιο μπροστά από το πέναλτι για τον Φωτάκη ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια είχε κάποια μακρινά σουτ με τους Φωτάκη και Λεονάρντο για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα με την πρώτη σημαντική στιγμή να έρχεται στο 67′ όταν μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Τζεμπούρ βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κρέσιτς με τον Κερκυραίο διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Λεονάρντο ισοφαρίζει για την ΑΕΚ στο 69′.

Στο 77ο λεπτό πολύ μεγάλη ένταση δημιουργείται στον πάγκο των φιλοξενούμενων με αφορμή ένα μαρκάρισμα του Μανωλά στον Κριστιάνο, Εκεί ο Τάσος Κάκος αποφασίζει να δείξει κόκκινη κάρτα στον τότε νεαρό Έλληνα αμυντικό, με τους ανθρώπους της ΑΕΚ να διαφωνούν με την απόφαση, με έντονο τρόπο και να ακολουθεί ρίψη αντικειμένων και αντεγκλήσεις με τους οπαδούς και τον πάγκο της Ένωσης.

Η συνέχεια έχει στην επίθεση τον ΠΑΟΚ με τους γηπεδούχους να έχουν και έντονες αντιρρήσεις με την απόφαση του Τάσου Κάκου να μην υποδείξει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λαγού στον Βιεϊρίνια στο 87.

Η “λύτρωση” ήρθε στην καθυστερήσεις σε εκείνο το παιχνίδι για τον δικέφαλο και πιο συγκεκριμένα στο 92′ με τον Βιεϊρίνια να ανεβαίνει με την μπάλα από τα δεξιά να συγκλίνει προς το κέντρο και με ένα άπιαστο σουτ με το αριστερό να “γράφει” το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ της συνάντησης.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ δέχθηκε και κόκκινη κάρτα στον πάγκο και πιο συγκεκριμένα ο Τραϊανός Δέλλας ο οποίος πέταξε πίσω, προς τους οπαδούς του ΠΑΟΚ ένα μπουκάλι που του πέταξαν.

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Ελ Ζαρ(82′ Μουσλίμοβιτς), Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς, Φωτάκης (76′ Κριστιάνο), Βιεϊρίνια, Σακελλαρίου

Στον πάγκο: Χαλκιάς, Μπαλάφας,Φιλομένο, Γεωργίου, Ζουέλα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Λαγός, Νασούτι, Μανωλάς, Πατσατζόγλου, Γκέντσογλου, Μάκος, Λεονάρντο, Γκερέιρο (56′ Μπερνς), Μπλάνκο (66′ Λυμπερόπουλος), Τζεμπούρ (72′ λ.τ. Καφές)

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Δέλλας, Καράμπελας, Έντερ, Λυμπερόπουλος

Info: Εκείνη την σεζόν στην κανονική διάρκεια ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 4ος με 48 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ 3η με 50. Ακολούθησαν και play-off.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-1 18/5/2011 (Γκαρσία 29′, Βιτόλο 36′ (πεν.)/Σκόκο 14′)

Παιχνίδι που έκρινε εν πολλοίς την πρώτη θέση εκείνη την χρονιά στα play-off. Ο ΠΑΟΚ πήγε σαν πρώτος με 9 βαθμούς ήξερε πολύ καλά ότι νίκη στην ουσία κλείδωνε την πρώτη θέση. Σε αντίθετη περίπτωση η ΑΕΚ έπαιρνε κεφάλι.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα πολύ νωρίς με τον Σκόκο στην πρώτη ευκαιρία. Ο Αργεντίνος έκανε ένα μακρινό σουτ η μπάλα πέρασε από τα σώματα αιφνιδίασε τον Κώστα Χαλκιά και έκανε το 0-1 στο 14′.

Ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μανωλά στον Λίνο στο 23′ αλλά ο Σιδηρόπουλος συνέχισε την αναμέτρηση.

Ο δικέφαλος είχε απάντηση στο 29′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία ο οποίος πανέξυπνα νίκησε τον Σάχα για το 1-1.

Στο 30′ ο αγώνας διακόπηκε για ρίψη πυρσού σε κόρνερ που έπεσε σε κόρνερ της ΑΕΚ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε πέναλτι όταν μετά από κάθετη του Βιεϊρίνια ο Φωτάκης ανατράπηκε από τον Σάχα με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει πέναλτι.

Ο Βιτόλο ευστοχεί στο 36′ και φέρνει “τούμπα” το ματς.

Από εκεί και έπειτα υπήρχαν λιγοστές στιγμές με την επόμενη να είναι μια σύρραξη παικτών στο 68′ που ξεκίνησε από διαγωνία του Μάκου με τον Λίνο στην οποία επενέβη και ο Γεωργέας.

Από την φάση αποβλήθηκε ο Γρηγόρης Μάκος με τον πάγκο της ΑΕΚ να αντιδρά έντονα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα υπήρξε και δεύτερη αποβολή. Ο Πάμπλο Γκαρσία ενεπλάκη σε αψιμαχία και αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη από τον Σιδηρόπουλο στο 93′. Τα νεύρα οξύνθηκαν και πάλι αλλά εν τέλει ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής με 2-1.

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Έτο, Βιτόλο, Γκαρσία, Σαλπιγγίδης, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Μπαλάφας, Κουτσιανικούλης, Ελ Ζαρ, Σνάουτσνερ, Τσουκαλάς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γεωργέας, Ντιόπ, Μάκος, Μίτσελ, Λαγός, Σκόκο, Μπλάνκο

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Νασούτι, Ματέος, Γκερέιρο, Λεονάρντο, Νταντόμο, Μπαχά

Info: Εκείνη η νίκη στην ουσία έδωσε και την πρωτιά στα play off στον ΠΑΟΚ ο οποίος εν τέλει τερμάτισε με 12 βαθμούς, έναντι 10 του Παναθηναϊκού και 7 της ΑΕΚ.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-1 23/9/2015 Γκ. Ροντρίγκεζ 64′, Αθανασιάδης 84′ (πεν.)/ Αραβίδης 47′

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΕΚ στην Τούμπα και ξεκίνησε πολύ δραστήριος, στην αναμέτρηση με τον Μακ κύριο εκφραστή των επιθετικών του προσπαθειών αλλά και τους Γκάρι Ροντρίγκεζ και Πέλκα.

Οι τρεις σημαντικότερες στιγμές του πρώτου μέρους ήταν στο 21′, με τον Ροντρίγκεζ να χάνει μεγάλη ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από ατομική ενέργεια του Μακ. Η επόμενη στο 29′ με Ροντρίγκεζ και Μακ να αλλάζουν ρόλους τον πρώτο να σουτάρει από μακριά τον Μπαρόχα να αποκρούει και τον Μακ στο ριμπάουντ να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Την μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους την έχασε ο Μακ στις καθυστερήσεις όταν μετά από διώξιμο από την άμυνα του ΠΑΟΚ ο Σλοβάκος βγήκε τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον Μπαρόχα.

Η ΑΕΚ σκοράρει στην πρώτη της σημαντική στιγμή στον αγώνα μετά από γέμισμα του Βάργκας με κεφαλιά του Αραβίδη στο 47′.

Στο 50′ ο Αθανασιάδης χάνει νέα ευκαιρία όταν μετά από σέντρα παίρνει ολομόναχος την κεφαλιά αλλά την στέλνει άουτ.

Στο 64′ ο ΠΑΟΚ βρίσκει την ισοφάριση με τον Γκάρι Ροντρίγκεζ με την φάση να ξεκινάει και πάλι από σουτ του Μακ και κόντρα αλλά αυτή την φορά ο εξτρεμ του ΠΑΟΚ που βρήκε την μπάλα με το αριστερό πλάσαρε σωστά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο δικέφαλος που ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι συνέχισε να πιέζει και βρήκε το δεύτερο γκολ όταν στο 83′ ο Σοϊλέδης έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα εντός περιοχής στον Αλέξανδρο Τζιόλη, ο Τάσος Σιδηρόπουλος καταλόγισε το πέναλτι, ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα και έκανε το 2-1 στο 84′.

Η ΑΕΚ πήγε να κλέψει την ισοπαλία στο 94′ όταν ο Αραβίδης έβγαλε την σέντρα μέσα στην περιοχή ο Μάνταλος ολομόναχος πήρε την κεφαλιά, αλλά εκεί ο Ρόμπιν Όλσεν επεφύλασσε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Σάμπο (46′ Κάτσε), Κωνσταντινίδης (59′ λ.τ. Μπερμπάτοφ), Τζιόλης, Πέλκας, Μακ, Ροντρίγκες και Αθανασιάδης (89′ Μαλεζάς).

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες, Ανάκογλου (76′ Πλατέλλας), Μπουονανότε (67′ Μάνταλος), Βάργκας (56′ Μπαρμπόσα) και Αραβίδης.

Info: Αυτό ήταν και το πρώτο ντέρμπι μετά τον υποβιβασμό της ΑΕΚ. Εκείνη την χρονιά ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 4ος με 45 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ 3η με 54 στην κανονική διάρκεια. Στα play off και πάλι ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την πρώτη θέση.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0 30/10/2016 Μάτος 94′

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στην Τούμπα με το παιχνίδι να μην έχει καθαρή ευκαιρία στο πρώτο μισάωρο με τις δύο ομάδες να δείχνουν αρκετό άγχος.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 30′ όταν ο Λέοβατς εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά ο Ανέστης ήλεγχε την πορεία της μπάλας και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Αλμέιδα να αστοχεί από την θέση του πέναλτι αμαρκάριστος.

Ο ΠΑΟΚ είχε μια στιγμή στο δεύτερο μέρος με τον Μπίσεσβαρ να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ αλλά την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 69′ η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μάνταλο με τον Σιδηρόπουλο να λέει παίζεται.

Στο 74′ η ΑΕΚ είχε την σημαντικότερη στιγμή στον αγώνα με τον Χριστοδουλόπουλο να σουτάρει αλλά η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει έξω.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ροντρίγκεζ σούταρε από μακριά ενώ συνέκλινε αλλά η μπάλα βγήκε κόρνερ από τον Ανέστη. Στο 77′ ο εξτρεμ του ΠΑΟΚ σταματήθηκε εκ νέου από τον Ανέστη σε επιθετική προσπάθεια που επιχείρησε.

Στο 79′ ο αγώνας διεκόπη για λίγα λεπτά καθώς πετάχτηκε μια φωτοβολίδα στον αγωνιστικό χώρο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε και πάλι με τον Μάνταλο, να σουτάρει από μακριά αλλά ο Γλύκος ήταν σε ετοιμότητα.

Ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο 94′ “σοκάροντας” την ΑΕΚ με τον Λέο Μάτος, μετά από εκτέλεση κόρνερ με προβολή του Βραζιλιάνου. Στους φιλοξενούμενους διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι στην σέντρα πριν το κόρνερ η μπάλα είχε περάσει την γραμμή πριν ο Βιλά, αλλά οι διαιτητές δεν συμφωνούν με τις διαμαρτυρίες.

Εν τέλει ο ΠΑΟΚ φεύγει νικητής από την Τούμπα με 1-0.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάχοφ (63’ Μπίσεσβαρ), Ροντρίγκεζ, Κάμπος (76’ Μυστακίδης), Αθανασιάδης (87’ Περέιρα).
ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Βίγια, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Γιόχανσον, Σιμόες (84’ Γαλανόπουλος), Πατίτο (69’ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Μάνταλος, Αλμέιδα (90’ Αραβίδης).

Info: Στην κανονική διάρκεια εκείνης της σεζόν ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 2ος με 61 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ 4η με 53. Στα play off ο ΠΑΟΚ εν τέλει βρέθηκε και τερμάτισε 4ος με 5 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ 2η με 12.

Αυτά τα πέντε επιλέχθηκαν από εμάς, με τελευταίο του 2016, για να φρεσκάρουμε την μνήμη σας, και να δείξουμε πόσο ένταση έχουν τα ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Και φυσικά πέντε ντέρμπι δεν φτάνουν, αλλά είναι ένα μικρό δείγμα της έντασης που επικρατεί τα τελευταία χρόνια στα ντέρμπι των δύο δικεφάλων με αποβολές, φωτοβολίδες, πέναλτι, “ξύλο” στον αγωνιστικό χώρο και γενικά της… αναστάτωσης που μπορεί να φέρει ένα ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ.