ΠΑΟΚ: Είδε… Αστεράκια στην Τρίπολη!

Ο ΠΑΟΚ αν και ξεκίνησε καλύτερα δέχθηκε δύο γκολ στις ισάριθμες καθαρές ευκαιρίες του Αστέρα και γνώρισε την ήττα στην Τρίπολη με 2-1 #Newn #PAOK #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΟΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής με τους Θεσσαλονικείς να παρατάσσονται με αρκετά προβλήματα καθώς ξεκίνησαν με τρεις κομβικούς παίκτες εκτός, τον Σβάμπ λόγω καρτών αλλά και τους Ζίφκοβιτς, Τζόλη να αντιμετωπίζουν αμφότεροι προβλήματα και να προτιμάται να μην ξεκινήσουν την αναμέτρηση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά, χωρίς σοβαρή ευκαιρία με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπο να απειλήσουν.

Ο ρυθμός ανέβηκε μετά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει μετά από γέμισμα του Ζίφκοβιτς με τον Κρμέντσικ που υποδέχθηκε την μπάλα και πλάσαρε τον Τσιφτσή στο 21′ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

Στο 31′ ο δικέφαλος είχε μια καλή στιγμή με τον Τόμας Μούργκ ο οποίος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ αλλά ο Τσιφτσής έδιωξε σε κόρνερ.

Στην τρίτη του στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε και δοκάρι με τον Ουάρντα στο 35′ με σουτ του Αιγυπτίου να διώχνεται από τον τερματοφύλακα του Αστέρα πάνω στο δοκάρι και κόρνερ.

Στην πρώτη του καλή στιγμή ο Αστέρας σκόραρε με τον Σίτο στο 37′ μετά από σέντρα του Κώτσιρα με τον Ισπανό να νικάει τον Ζίφκοβιτς με μονοκόμματο σουτ.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται να ανεβάσει εκ νέου την απόδοση του για να πάρει κάτι από το ματς.

Ο Πάμπλο Γκαρσία με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους πέρασε στον αγώνα τον Τζόλη και τον Ζίφκοβιτς βγάζοντας τους Μούργκ και Λάμπρου.

Ο Αστέρας στην πρώτη του στιγμή στο δεύτερο μέρος σκόραρε με τον Φερνάντεζ που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Μιχαηλίδη πήρε την μπάλα μπροστά του και πλάσαρε τον Ζίφκοβιτς στο 55′ για το 2-0.

Ο Ουρουγουανός προπονητής του δικεφάλου πέρασε τους Μπάμπα και Καγκάβα στο γήπεδο στο 63′ στην θέση των Καντουρί και Ροδρίγο.

Ο Ράσταβατς αντίθετα πέρασε τους Τιλίκα και Ιγκλέσιας στην θέση των Φερνάντεθ και Κρέσπι.

Τα επόμενα λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια σημαντική στιγμή με τον Γκαρσία να βάζει στο 83′ τον Σφιντέρσκι στην θέση του Ουάρντα παίζοντας πλέον με 2 σέντερ φορ.

Ο ΠΑΟΚ στο 85′ βρήκε γκολ και κατάφερε να μειώσει με τον Ζίφκοβιτς να κάνει την… κίνηση του να συγκλίνει προς τα μέσα και με συρτό σουτ να νικάει τον Τσιφτσή, ανεβάζοντας όλο τον δικέφαλο στην περιοχή του Αστέρα.

Η συνέχεια ήταν η αναμενόμενη λίγο πολύ με τον δικέφαλο να πιέζει τον Αστέρα στο μισό γήπεδο αλλά να μην μπορεί να ισοφαρίσει και έτσι να γνωρίζει την ήττα με 2-1 μια βδομάδα πριν την αναμέτρηση με τον Άρη στην Τούμπα.