ΠΑΟΚ… Ευρωπαίος και κυρίαρχος!

Άλλη μια νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ με 1-2 και πλέον οι ασπρόμαυροι φαντάζουν ως φαβορί για την δεύτερη θέση #Newn #ΠΑΟΚ #NewnSports #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 7η αγωνιστική των play-off. Με δύο ισοπαλίες σε Θεσσαλονίκη και Απόστολος Νικολαίδης, (1-1) και (2-2) αντίστοιχα. Μεγάλος νικητής της αναμέτρησης και της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ που έφυγε με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές του και πλέον θεωρείται κυρίαρχος για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Οι γηπεδούχοι με 3-5-2 και την επιστροφή του Αθανασιάδη κάτω από τα γκολποστ. Με τη τριάδα που αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ και στην Τούμπα, τους Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα. Στα δεξιά η επιστροφή του Νταντσένκο αντί του Βασιλαντωνόπουλου, στα αριστερά σταθερά ο Λόπεζ ενώ στα χαφ οι Κρίστιτσιτς και Γαλανόπουλος δεν βγήκαν, αλλά είχαμε την είσοδο του Σάκχοφ αντί του Σιμάνσκι.

Δύο στην επίθεση ο Ανσαριφάρντ και ο Αλμπάνης προτιμήθηκε αντί του Τάνκοβιτς.

Από την άλλη και ο ΠΑΟΚ με μερικές αλλαγές με τον Πάμπλο Γκαρσία να παρατάσσει τον Πασχαλάκη κάτω από την εστία. Ο Βαρέλα με τον Βιεϊρίνια βασικοί και αναντικατάστατοι στην τριάδα πίσω με τον Μιχαηλίδη να παίρνει την θέση του Ίνγκασον. Η “τετράδα” των χαφ δεν άλλαξε με τον Μπαμπά στα αριστερά τον Ροδρίγο δεξιά. Σβάμπ και Αουγκούστο σταθερή δυάδα στα χαφ των ασπρόμαυρων.

Μπροστά τους ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς και ο Τόμας Μουργκ ο οποίος προτιμήθηκε έναντι των Ουάρντα και Τζόλη και μοναδικός προωθημένος ο Κρμέντσικ που πήρε την θέση του Σφιντέρσκι.

Αρκετά στατικό παιχνίδι τα πρώτα δέκα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν η κάθε μια με διαφορετικό τρόπο και να αναπτύξουν το πλάνο τους αλλά χωρίς σημαντική καταγεγραμμένη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες.

Μέχρι και το 25′ δεν υπήρξε ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Η πρώτη στιγμή ήρθε στο 29′ με τον Κρμέντσικ να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ να πλασάρει τον Αθανασιάδη αλλά ο Έλληνας πορτιέρε να μπλοκάρει και οι αμυνόμενοι να διώχνουν την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα απάντησε στην στιγμή η ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ να σουτάρει αλλά την μπάλα να κοντράρει και να περνάει άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς άλλη φάση με τις δύο ομάδες να μοιάζουν νευρικές στην διαχείριση του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους άλλαξε δύο πρόσωπα με τον Ουάρντα να μπαίνει στην θέση του Μούργκ και τον Τσιγγάρα στην θέση του Αουγκούστο.

Στο 47′ ο δικέφαλος πήρε το προβάδισμα με τον Κρμέντσικ να χρίζεται σκόρερ. Ο Ζίφκοβιτς βρήκε τον Ουάρντα αυτός τον Τσέχο ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Τρία μόλις λεπτά αργότερα οι ασπρόμαυροι βρήκαν και δεύτερο γκολ μετά από μαρκάρισμα του Λόπεζ στην περιοχή στον Κρμέντσικ και πέναλτι που καταλόγισε ο Πελίτο.

Ο Σβάμπ ανέλαβε την εκτέλεση και “έγραψε” το 0-2 στο 50′.

Η επόμενη στιγμή ήταν και αυτοί για τους φιλοξενούμενους με πολύ καλό σουτ του Ροδρίγο να περνάει άουτ στο 58′.

Οι αλλαγές δεν άργησαν να έρθουν για την ΑΕΚ και μάλιστα η πρώτη, τριπλή, με τους Βασιλαντωνόπουλο, Σιμάνσκι και Τάνκοβιτς να μπαίνουν στο παιχνίδι και τους Νταντσένκο, Γαλανόπουλο και Νεντελτσιάρου να βγαίνουν.

Η επόμενη αλλαγή του ΠΑΟΚ ήταν αλλαγή φορ, ο Σφιντέρσκι πέρασε στην θέση του σκορερ Κρμέντσικ στο 73′.

Μέχρι και το 80′ δεν υπήρχε κάποια ευκαιρία στο παιχνίδι με τον ρυθμό εμφανώς πεσμένο και την ΑΕΚ, αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι να έχει αποδεχθεί την ήττα βάση και της εικόνας που βλέπουμε.

Η επόμενη αλλαγή για την Ένωση και τελευταίο ρίσκο ήρθε στο 83′ με την είσοδο του νεαρού Κοσίδη στην θέση του Σάκχοφ στο 83′. Ένα λεπτό μετά ο ΠΑΟΚ έβαλε στο παιχνίδι τον Τζόλη και βγήκε ο Ζίφκοβιτς.

Στο 91′ από το πουθενά η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι όταν ο Κρίστιτσιτς κέρδισε πέναλτι από τον Τσιγγάρα, μετά από την συμβολή του Vat δόθηκε με τον Τάνκοβιτς να κάνει το 1-2 στο 91′.

Στο 94′ ο ΠΑΟΚ έχασε την τελευταία αλλά πολύ σημαντική στιγμή με τον Τζόλη να βγαίνει τετ-α-τετ αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Αθανασιάδη για το 1-3.

Τελικό σκορ το 1-2 με τον δικέφαλο να κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης, ενώ την ΑΕΚ να μένει 4η και πιεσμένη για την μάχη της Ευρώπης.