ΠΑΟΚ: Κυπελλούχος Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Έρχεται το Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό #Newn #ΠΑΟΚ #Κύπελλο #Βόλεϊ

Η καλύτερη ομάδα της σεζόν στο βόλεϊ γυναικών το σήκωσε στον τελικό του Κυπέλλου κι έγραψε ιστορία με την πρώτη κούπα του τμήματος! Σκούπα επί του ΑΟ Θήρας 3-0 σετ μέσα σε 85 λεπτά!

Την άνοιξη του 2018 η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ κέρδισε για πρώτη φορά την άνοδο στην κορυφαία κατηγοορία βόλεϊ γυναικών. Τρία χρόνια αργότερα, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτήσει τον πρώτο του τίτλου στην ιστορία της ομάδας των γυναικών. https://794352e6cf299abdb7b1c1c50d9db025.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Ο ΠΑΟΚ, που ενισχύθηκε σημαντικά το καλοκαίρι, έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου επικρατώντας με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας στον τελικό που έγινε στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Με καλό μπλοκ μπήκε στο ματς της ομάδας της Σαντορίνης με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει επιθετικές λύσεις με την Πότοκαρ. Με μπλοκ της Βεργίδου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-6 και το 5-8 μετά από λάθος της Χατζηευστρατιάδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +4 μετά από σερί λάθη της Ντάλκε με τις Σαντορινιές να πλησιάσουν στον πόντο (10-11) με την Διώτη.

Με άσο της Μερτέκη ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι διαφορά (13-16) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο 16-20 με μπλοκ της Πότοκαρ. Με επίθεση της Κούμπουρα η ομάδα του Τάκη Φλώρου έφτασε στο +5 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25 μετά από πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου.

Μετά από χαμένη επίθεση της Γουάλας ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Θήρα ισοφάρισε με την Τσομπανίδου και προσπέρασε (11-10) με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου.

Με επίθεση της Μερτέκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με 14-15. Με τα καλά σερβίς της αρχηγού της, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε σερί φτάνοντας στο 14-21 μετά από επίθεση της Κούμπουρα. Με σερί πόντους της Ντάλκε η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 19-21 με την Κούμπουρα να δίνει και πάλι τη λύση για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε και το δεύτερο σετ με επίθεση της Πότοκαρ.

Με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου και άουτ επίθεση της Ντάλκε ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 4-7 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η Θήρα ισοφάρισε με τη Φόρντ αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε και πάλι διαφορά με τα σερβίς της Κούμπουρα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-19 προτού αναλάβει δράση η Φορντ. Με τα δικά της σερβίς η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ισοφάρισε και προσπέρασε με 20-19 με την Βλαχάκη. Με άσο της Πολυνοπούλου και επίθεση της Βεργίδου, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 20-22 με την ομάδα της Σαντορίνης να ισοφαρίζει ξανά (22-22) μετά από λάθος της Πότοκαρ. Το φινάλε εξελίχθηκε σε θρίλερ με την Κούμπουρα να δίνει το ματς μπολ στον ΠΑΟΚ (φάση που άλλαξε απόφαση μετά το video check) και η κατάκτηση του τροπαίο σφραγίστηκε μετά τη χαμένη επίθεση της Ντάλκε.

Τα σετ (20-25, 21-25, 23-25)

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 3 (3/6 επ.), Ντάλκε 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Βλαχάκη 10 (10/23 επ., 43% υπ. – 27% άριστες), Διώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. – 70% άριστες), Κοντούδη, Γουάλας 8 (6/14 επ., 2 άσσοι).

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 44% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (1/3 επ.), Πότοκαρ 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 40% άριστες), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 83% υπ. – 83% άριστες), Καλαντάτζε, Κλέπκου (25% υπ. – 25% άριστες).

Πηγή:sdna.gr